YAZ mevsimine girmekle beraber evlenecek adayların düğün heyecanları da başladı.

Damat adayı gençleri bekleyen gelin-nişan-düğün giderleri, onları kara kara düşündürüyor.

Kolaylaştırılması gereken evliliğin bugünkü ekonomik maliyetinin 50 bin lirayı bulabileceği hesaplanıyor. Bunun da evliliği zorlaştırdığı belirtiliyor.

Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) verilerine göre, geçen yıl 594 bin 493 kişi dünyaevine girdi. Her yıl olduğu gibi bu yıl da bahar aylarında "evet" diyen çiftlerin sayısının Ramazan ayına kadar giderek artması, Ramazan Bayramı'nın ardından da evlenen çiftlerin sayısının tekrar artış göstermesi bekleniyor. Düğün sezonunda hazırlıklar için çiftlerin koşuşturması devam ediyor.

Gelinlikten damatlığa, davetiyeden nikah şekerine, düğün salonundan pasta ve fotoğrafçıya kadar pek çok şey çiftlerin ihtiyaçları arasında bulunuyor. "Her genç kızın rüyasıdır" denilen gelinliklerin model, güpür, taş, kumaş özelliklerindeki çeşitlilik baş döndürüyor. Hazır gelinliklerin fiyatı bin liradan başlayıp 5 bin liraya kadar çıkarken, geline özel dikilen gelinliklerin fiyatı 3 bin ila 12 bin lira arasında değişiyor. Gelin adayları hazır olan ya da kendine özel diktirerek gelinlik kiralayabiliyor.

Bunu da gelinlik fiyatından 500-600 lira az ödeyerek yapabiliyor. Gelin adaylarının kına gecesinde giydiği klasik bindallılar 200 lira ila 1000 lira arasında satışa sunulurken, Osmanlı motifleriyle işlenmiş kaftanlı bindallıların fiyatları 2 bin 500 lirayı bulabiliyor. Kiralık bindallılara, kiralık gelinliklerin aksine daha uygun fiyatlarla ulaşılabiliyor.

Damatlıklar, modeli, markası, kumaşın kalitesi, takım elbise ya da smokin olmasına göre fiyatlarda değişiklik gösteriyor. 300 liradan başlayan takım elbise fiyatları 5 bin lirayı buluyor. 2 bin liradan başlayan smokin fiyatları ise 12 bin liraya kadar çıkabiliyor.

evlilik ve düğün masrafları israflar ile ilgili görsel sonucu

 

 

Evlilikte İsraflar Haram!

Evlilikler yapılırken israfa kaçmamak gerekiyor. Peygamber Efendimiz israftan men ediyor. Kur'an-ı Kerim'de ‘israfçılar şeytanın kardeşleridirler' deniliyor. Allah-u Teâlâ hiçbir günah için bu tabiri kullanmamıştır. Düğünlerde masrafından, yemeğine birçok noktada israflar yapılıyor. Aileler olarak evlilik masraflarını azaltmalı ve kolaylaştırmalıyız.

Kız olsun erkek olsun bakıyoruz otuz yaşına geliyor ama hala evlenemiyor. İslam düşmanları da bu gençlerimizi kendi emelleri için kullanabiliyor ve toplumdaki ahlaksızlık bu şekilde artıyor. Peygamberimizin acele edilmesi gerektiğini belirttiği bir konu da evliliktir. Bunun önünü açmak için de evlilik masraflarını azaltmalı ve kolaylaştırmalıyız. Adamın evi yoktur ama dünya kadar eşyası, koltuğu, dolabı var. Bunlar da oradan oraya taşıyarak ya bozuluyor ya kırılıyor. Bunun için evlilik konusunda israf yapılmamalıdır.

İşte bir ailenin çıkardığı liste

Otomatik alternatif metin yok.

Davetiye ve nikah şekeri olmazsa olmaz!

Diğer ürünlerde olduğu gibi davetiye ve nikah şekerinde de birçok çeşit bulunuyor. Davetiyelerde inci ya da renkli taşlardan eklenmesi, lazer kesim yapılması, püskül ve baskı kalitesine kadar birçok ayrıntı fiyat belirleyici oluyor. 100 davetiyenin fiyatı ise 75 lira ila 900 lira arasında değişiklik gösteriyor. Nikah şekerlerinin ise tanesi 1 ila 11 lira arasında satışa sunuluyor. Nikah şekerleri arasında da farklı seçenekler bulunuyor. İçinde kolonya bulunan süs 10 liradan satılırken, çiçeklerle süslenmiş vosvos 7-8 liradan alınabiliyor.

Takısız gelin olur mu?

Düğün hazırlık sürecinde aşağı yukarı herkesin yolunun düştüğü Kapalıçarşı'da da hareketlilik başladı. Mart ayında önceki aylara göre altın ve takı satışlarında yüzde 20-25 civarı artışın yaşandığı Kapalıçarşı'da alyansların çifti ortalama 400 liradan başlarken, bu rakam 3 bin-3 bin 500 liraya kadar çıkabiliyor. En çok 800 ila bin 500 lira arasındaki alyanslar tercih ediliyor.

Küpelerin çiftinin 200-250 liradan başlayıp 800 liraya kadar çıktığı Kapalıçarşı'da en çok tercih edilen küpelerin fiyatları ise 400-500 TL civarında değişmekte. Gelin adayları için alınan bilekliklerde ise en düşük rakam 200-250 lira. Söz konusu rakam bilekliklerde 4 bin liraya kadar çıkarken en çok bin ila 2 bin lira arası fiyat tercih ediliyor. Minimum 500 liradan başlayan kolye fiyatları da 5-6 bin liraya kadar çıkıyor.

evlilik ve düğün masrafları israflar ile ilgili görsel sonucu

Düğün salonu masrafı 2 bin 500 TL'den başlıyor

İstanbul'da düğün salonu fiyatlarının 2 bin 500 TL'den başladığını dile getiren İstanbul Toplantı ve Düğün Salonu İşletmeleri Odası (İSTDO) Başkanı Ümit Yaşar Demir, "Bu rakam en düşük paket için belirlenen rakam. Kuru pasta-meyve suyunun ikram edildiği, düğün pastasının, müziğin içinde olduğu, fotoğraf ve video çekiminin yapıldığı bir evlilik için en düşük 2 bin 500 lira alınıyor düğün salonunda" dedi.

Bu rakamın ortalama 200 misafirin katıldığı düğünler için belirlendiğini ifade eden Demir, fiyatın kişi sayısına göre 9 bine kadar çıkabildiğini söyledi. Demir, yemekli düğünlerin ise çok daha yüksek rakamlara karşılık geldiğini belirterek, yemekli düğünlerde kişi başı ücretin 35 liradan başladığını anlattı.

Bu fiyatın 65 TL'ye kadar çıktığını dile getiren Demir, "700 kişilik bir düğün ortalama 50 TL'lik fiyattan 35 bin lira yapar. Fiyatlar mekana göre çok daha yükseklere çıkabilir. Lüks otellerde lüks konseptle evlilikler çok daha ciddi rakamlar harcanarak yapılır" diye konuştu.

Alınan eşyaların en pahalısı seçiliyor, zavallı erkekte ben bu kadar parayı nasıl ödeyeceğim, ben bu borcun altından kalkabilecek miyim ya da kredi çekmem gerekiyor yoksa evlenemem bu durumda diye düşünüyor. İnsanlar evlilikleri işte bu şekilde zorlaştırıyorlar. Müslümanın bu tavrı bir çok günaha sebep olabiliyor bu durumda…

En çokta şu düşünce ortaya çıkıyor; ”el alem ne der? ” Biz müslümanlar olarak ilk önce bu düşüncemizi yok etmemiz gerekiyor aslında. Allah’ın kulu olmaktan çıkıp el alemin kulu oluyoruz böyle düşünerek ve en büyük hatayı da burada yapıyoruz işte…

El alemin ne diyeceğini düşünmeyi bırakıp Allah ne der diye düşünsek gerçek müslüman yani Allah’a daha yakın bir kul oluruz. Bu irade bize verildiği halde irademizi kullanmayız ve hataya düşeriz. Bu konuda müslümanların bilinçlenmesi gereklidir,hemde çok acil çünkü durum vahim

evlilik ve düğün masrafları israflar ile ilgili görsel sonucu

Mesela kızlar şöyle düşünse kendileri için çok daha iyi olacağını düşünüyorum;

”Şayet ben başta; evlilik masrafları konusunda tasarrufa gidersem; borç derdim daha az olacak mutluluğum da çoğalacak böylece… Hem dinimizde israf yasak,benim böyle fazla gereksiz masraf yapmam bana evlendikten sonra daha çok sıkıntı olacak ve o el alem benim bu sıkıntılarım olduğunda bana yardım etmeyecek. Ben az masraf olduğunda eşimle daha çok vakit geçirebileceğim çünkü fazla borcumuz olmadığı için eşim daha az çalışacak ve bana daha çok vakit ayırabilecek…”

Bu düşünce uygulamaya geçerse eğer hem İslam’a uygun oluyor hemde insanların huzuruna sebep oluyor. Bu şekilde hem erkek hemde kız tarafı fazla masraftan kurtuluyor böylece mutlu bir yuva kurulabiliyor.

Görüldüğü üzere borçlar yüzünden bir çok müslüman kadın çalışmak zorunda kalıyor. Böylece eşlerin birbirine ayıracakları vakitler azalıyor uzaklaşmalar başlıyor, sonucunda ise bir çok evli çiftler boşanmaya kadar gidebiliyor. Biz müslümanlar olarak bu duruma çok dikkat etmemiz gerekiyor aslında… Herşeyden önce İslam’a uygun bir evlilik yapmak istiyorsak israfa kaçmadan uygun şekilde düğün masrafımız olmalı. Dünya ve ahireti düşünerek hareket etmeliyiz.

Hanımlar özellikle sizlere sesleniyorum; mutlu olmak istiyorsanız hiçbir şeyde israfa kaçmayın İslam’a uygun evlilik yapın. Emin olun mutlu, huzurlu olacak olan yine sizlersiniz. Ayetler ve hadisler doğrultusunda isteklerinizi alın. Böylece hem Rabbimizin rızasını kazanırsınız hemde eşinizin