Erzurum’da market ve kasaplara göre daha ucuza kırmızı et satan Et ve Süt Kurumu’na (ESK) ait satış mağazasının önünde uzun kuyruklar oluşuyor. Sabahın erken saatlerinden itibaren sıraya giren onlarca kişi ucuz et alabilmek için saatlerce kuyrukta bekliyor.

Şehir merkezinde Yakutiye’de bulunan tek mağazada kıymanın kilosu 28.75 TL’den, kuşbaşının ise 31 TL’den satılıyor. Diğer fiyatlar ise şöyle: Biftek 36 TL, pirzola 50 TL ve bonfile 65 TL.

BİR KİŞİ EN FAZLA 3 KİLO KIYMA ALABİLİYOR

Bir kişiye en fazla 3 kilo kıyma ve 3 kilo kuşbaşı alma hakkı tanınıyor.

Doğan Haber Ajansı (DHA) sırada bekleyenlerin görüşlerini şöyle aktardı: “Mağaza sayısı artırılsın. Her şeyin bir bedeli var. Ucuz et almak için saatlerce bekliyoruz. Aldığımız 6 kilo ette 60 liraya yakın kârımız var.”

Et ve Süt Kurumu’nun Yakutiye satış mağazası önünde Ramazan öncesi kuyruklar uzadı.
GÜNDE 3 TON KIYMA, 5 TON ET SATILIYOR

Et ve Süt Kurumu yetkilileri, merkezdeki tek satış mağazasında günde ortalama 3 ton kıyma, 2 ton da kuşbaşı olmak üzere 5 ton et satıldığını söyledi. Yetkililer, Ramazan ayı öncesinde talebin arttığını kaydetti.

ARJANTİN VE SIRBİSTAN’DAN KIRMIZI ET GELİYOR

Türkiye’de et fiyatlarının artmasına mukabil Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Brezilya, Avusturya, Sırbistan, Arjantin ve Fransa başta olmakta üzere farklı ülkelerden karkas ya da lop et ithal ediyor.

Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği ve Türkiye Ziraat Odaları Birliği gibi kuruluşlar daha önce yaptıkları açıklamalarda ithalatın yerli hayvancılığa zarar verdiğini belirterek, “İthalat sonuç getirmez. Çiftçinin maliyetleri düşürülsün.” değerlendirmesinde bulunmuştu.

2018 YILINDA 500 BİN BÜYÜKBAŞ İTHAL EDİLECEK

Bakanlık 2018 yılında 500 bin büyük baş hayvan ithalatı yapma yetkisi aldı. Hayvan ithalatını teşvik etmek için Gümrük Vergisi yüzde 10’a indirildi.

Türkiye’nin senelik canlı hayvan ve kırmızı et ithalatı faturası  1 milyar TL’yi aşıyor.