HIRSIZLIK SUÇLARI BİTMEK BİLMİYOR.

Güvenlik önlemleri arttıkça, hırsızlık yöntemleri de çoğalıyor!!

Farklı yollarla hırsızlık gün geçtikçe artıyor. Telefonla,internetle, kapkaç, direk çalarak vs gibi yollarla hırsızlık suçları ülkmemizde artıyor. Erzurum'da da bu tür hırsızlık olayları sürekli yaşanıyor.

Bu işi meslek edinen bu yolla çok kişinin canını yakan hırsızlıkalrın önünü kesmek için caydırıcı cezalar gerekiyor.

Hırsızlar şeytanın bile aklına gelmeyecek yöntemlerle ev ve iş yerlerine giriyor, amaçlarına bir şekilde ulaşıyorlar.

Erzurum havalimanında işçi olarak çalışan dört şahıs, uçağın bagajında bulunan çantalardan çaldıkları 33 bin liralık altınları kuyumcuya satarken yakalandı.

Edinilen bilgiye göre Erzurum'da farklı gün ve saatlerde yolculuk yapan iki kadının, uçağın bagaj kısmındaki çantalarından 33 bin TL değerindeki 6 adet bilezik, 1 adet zincir kolye, 1 adet bileklik ve 1 adet kolyesi çalındı.

Erzurum Emniyeti Asayiş Şube Müdürlüğü Hırsızlık Büro Amirliği ekiplerinin çalışmaları sonucunda havalimanında işçi olarak çalışan O.K, G.A., E.V., ve A.A. isimli şahıslar tespit edildi. Şahısların peşine düşen ekipler, çaldıkları altınların bir kısmını Taşmağazalar da dört ayrı kuyumcuya sattıklarını belirledi.

Kısa sürede yakalanan O.K, G.A., E.V., ve A.A. adliyeye sevk edildi.

Çıkarıldıkları mahkemece tutuklanan sanıklar cezaevine gönderildi.

Son zamanlarda hırsızlıkta elektronik eşya çalma oranının düştüğü söylense de, işin aslı öyle değil. Artık seri numaraları da hırsızlarda caydırıcı etki yaratmıyor. Çünkü çaldıkları elektronik eşyaları ikinci el piyasasına düşürmeden, yedek parça olarak satıyor ve kullanıyorlar. Elektronik eşya hırsızlığı maalesef her yıl artış gösterirken, seri numaralarından dolayı bulunan çalıntı elektronik eşya oranı ise düşüşte.

Bunun önüne geçmenin yolu ise arızalanan elektronik eşyaları tamir ve bakım için yetkili servislere götürmek. Nereden geldiğini sorgulamadan daha uygun fiyata aldığınız yedek parçaların çalıntı olma ihtimali yüksek! Yani böylece fark etmeden de olsa hırsızlığı onaylamış oluyorsunuz.

Türkiye’de saatte 10’dan fazla ev ve iş yeri hırsızlar tarafından soyulurken, bu rakam günde 300’lere kadar ulaşıyor. Peki hırsızlar günün en çok hangi saatlerine çalışıyor dersiniz? Gündüz gözüyle yaşanan pek çok vaka olsa da çoğunlukla gece yarısı ve sonrasında hırsızlık artıyor. Gözlerine kestirdikleri bölgelerde adeta kamp kurarak organize olan hırsızlar, haftalarca izledikleri mahalle ve apartmanları sürekli takip ederek bilgi topluyor, mahalleden biri gibi davranabiliyorlar. Teknoloji geliştikçe ve güvenlik önlemleri arttıkça hırsızlar da kendilerini durama göre güncelliyor ve yeni yöntemler geliştiriyorlar. Hırsızlıktan korunmak için yapılacak en mantıklı yol ise evinizi, iş yerinizi, otomobilinizi sigortalatmak ve alarm sistemleriyle donatmak olacaktır.

Evinize veya iş yerinize kuracağınız bir video sistemi, aklınızın evde veya ofiste kalmamasını sağlayacaktır. Veya akıllı zil kamera sistemiyle, kapı zili çaldığında telefon üzerinden kimin çaldığını görüntüleyebilir, hatta karşılıklı konuşabilirsiniz. Akıllı zil kapı önünde bir hareket algıladığında, dikkat çekici ışığı sayesinde kötü niyetli kişileri caydırıcı bir etki de yaratıyor. Akıllı kilit ise, siz evde olmasanız bile kapıyı uzaktan açabilmenizi sağlıyor. Böylece aileden biri eve uğramak istediğinde ya da temizlik görevlisinin eve girmesi gerektiğinde anahtarı bırakma zorunluluğu ortadan kalkmış oluyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün uyarılarını dikkate alın

Emniyet Genel Müdürlüğü vatandaşların hırsızlık olaylarına karşı alması gereken başlıca önlemleri 27 madde halinde sunuyor. Teknolojinin imkanlarından faydalanamıyorsanız, alınması gereken bu tedbirleri göz önünde bulundurmak ve uygulamakta fayda var.