Çiftiçiyi ayakta tutacağız derken, çiftçi Erzurum'da patatesi satacak müşteri bulamayınca elindeki patatesi yerlere sererek duruma tepki gösterdi. Üretici patatesi satamıyor. Müşteri bulamayınca patates elinde kalıyor. Ve Çürüyor. Erzurum sebze halinde halen batıdaki şehirlerden gelen patatesler satılıyor. Kurumlar bölgeyi tercih etmiyor. Bölge halkının ürünü elinde kalmış durumda. Ve yok fiyat veriliyor. Üreticilerimizin tam olarak örgütlenememesi nedeniyle pazarlık güçlerinin bulunmadığı ve bu yapıda yaşanan sorunların daha da derinleştiği aşikar.

Erzurum Pasinler bölgesi halkının geçim kaynağı olan patates şimdilerde yok fiyattan satılıyor. Erzurum'da büyük marketler 50 kuruşa kadar patatesi indirince Pasinlerde patates üreticisi kara kara düşünüyor. Çünkü müşteri yok. Almak isteyenlerde yok fiyat çekiyor. 20 kuruştan satın alınmak isteniyor. Bu fiyata satıldığında köylü zarar ediyor.

Bu duruma tepki gösteren halk şunları söylüyor:

Uzun yıllar trilyonlarca kaynak spor tesislerine,atlama kulelerine yapıldığı kadar üreticinin ürettiği ürünlerin satılmasına vesile olacak fabrika yapımına harcansaydı bu gün bu görüntüler olmazdı. Erzurum bu konuda çok kötü bir yönetimle yönetildi. Gelen Belediye Başkanları ve Valiler bu konuya mesai harcamadılar. Hayvancılık ve tarım ürünleri konusunda büyük ve küçük ölçekte şimdi onlarca tesis olsaydı, bu üretici şimdi patatesini yerlere sermeyeceğini" belirtiyorlar.

Erzurum Sayfası olarak Erzurum'da son dönemde ekonomik atılımlar yapılması konusunda önemli çalışmalar yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen beyin ve Valimizin konuyu çözeceğine inanıyoruz. Sadece Patates üreticisinin değil bölgedeki tüm üreticilerin sorunları için pratik çözümler üretilmeli. Buna da yerel yönetimler ve Valiliğimiz öncülük etmeli. halkın doğduğu yerler ihya edilmeliki göç dalgaları dursun. Milletin efendisi olan köylümüze daha fazla sahip çıkılsın diyoruz. Hele hele Tarım Bakanımızın tarımla ve çiftçi ile ilgili bu kadar feryadına rağmen çiftçiye sahip çıkmamak düşündürüyor.