Erzurum Milli Eğitiminde Ücretli öğretmen sorunu

Aslında bu sorun sadece Erzurum'un değil doğu da tüm şehirlerde aynı sorun yaşanıyor. Sadece ilkokullarda ve Ortaokullarda değil liselerde dahi aynı sorun var. Sadece kırsal da değil İl merkezlerinde okullarda bile yığınla ücretli öğretmen var. 

Yıllardır sorun devam ediyor. 

Her yıl birçok okulun kadrosu il dışı atamalarla boşaldığı için birçok kadro boş kalıyor. Özellikle şehir merkezlerindeki okullarda çok sayıda ücretli öğretmen çalıştırılmasından kaynaklanan uyum ve verim sorunu yaşanıyor. Okullarda bu yüzden sürekli program değişiyor. 

Ücretli öğretmenler daha çok KPSS çalıştığı için veya mülakatlara motive olduğu için çok fazla verimli olamıyorlar. Öğrenciler ve veliler durumdan şikayetçi.

Birçok okulda ücretli öğremenlerin görevini erkenden bırakması ve yaşanan bazı aksaklıklardan dolayı okullarda birçok ders boş geçiyor. Sene içerisinde birçok sınıfta sürekli öğretmen değişimi yaşanıyor. Veliler sürekli öğretmen değiştirilmesi sorununun çözülmesini istiyor. Derslere ücretli değil kadrolu öğretmen atanmasını istiyorlar.

Kırsalda ve ilçede il içi ve il dışı tayin bekleyen Eğitimciler seslerini duyurmak için sürekli mesaj atıyorlar. Okulların ihtiyacı olan öğretmen normları tam açık gösterilerek öncelikli olarak şehir merkezindeki açıklar tamamlanmalı.

Çünkü il içi atamalarda tüm kadrolar boş gösterilmeyip kısıtlı miktarda kadro boş gösterildiği için İl merkezlerine yeterince öğretmen gelemiyor. Yıllardır ilçelerde görev yapan öğretmenler kontenjanın artırılmasını istiyorlar. Hem böylece il merkezlerinde öğretmen açığının kısa sürede kapanacağını belirtiyorlar.Yeni ilk atamaların önce ilçelere atanmasının daha doğru olacağı belirtiyorlar.

Eğitimcilerden bir başka eleştiri de Özellikle il içi tayinlerde açılan kadroların yi okullar olmadığını ancak mazeret tayinlerinde iyi okulların açık olmasını da eleştiriyorlar. İl İçi tayinlerde genelde meslek liseleri açılırken mazeret tayinlerinde tüm liselerin ve iyi okulların açıldığını ifade ediyorlar.

Bazı okulların (sürekli kadrosu yenilenen) zorunlu hizmete alınıp kadroları sabitlenmesi de isteniyor.