Yenişehir Necip Fazıl Kısakürek Kültür merkezinde yapılan Konferansa Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu, Vali Yardımcıları,ilçe kaymakamları, İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürleri, Daire Müdürleri, ÖĞ-DER Şube Başkanı Abdullah İkinci, Şehirder Başkanı Murat Ertaş, Ervak Başkanı Erdal Güzel, eğitimciler ve öğrenciler katıldı. 

Programın açılış konuşmasını Erzurum Valisi Seyfettin Azizioğlu yaptı. Kısa teşekkürden sonra kürsüye gelen Prof Dr Azmi Özcan katılımcılara önemli açıklamalar verdi. 

Prof Özcan konuşmasında:" Tarihi bilgi çok önemli. Bu bilgilerden faydalanılıp dersler çıkarılması gerekir. Hayatımızın merkezine bilgiyi yetiştirmek gerekir. Bilgi,güçtür, güncel silahtır. Dünyayı yönetenlerle yönetilenlerarasındaki en önemli fark bilgidir. Bilgiye eğer iyi insanlar hakimse dünya da iyi olur. Toplumlar beş nesil sonra hafızasını kaybediyor. Bunakarşı yeni nesillere hafızamız olan bilgiyi ve tecrübeyi aktarmamız gerekiyor. Son 300 yılda 100 yılda bir dünya dizayn ediliyor. 1815'te dizayn edildi. 100 sene sonra 1915-20 arasında tekrar dizayn edildi.Şimdilerde yeni düzen çalışmaları var. Bu gün mesele düzen koyan mı yoksa nizam verilenlerden mi olacağız konusu gündemde. Bu gün ülkemizde araştırma-geliştirme konusunda oldukça gerilerdeyiz. Avrupa'da gayri safi hasılanın yüzde 15'i araştırmaya harcanırken bizde bu oran yüzde ikilerdedir."dedi.

Özcan konuşmasını şöyle sürdürdü: "Tarihin milletimize yüklediği sorumluluklar var.Yeryüzünde bu gün sömürü varsa,zulüm varsabunu durduracak olan biziz. Bu sorumluluğu hissetmemiz gerekiyor. Dünyayı değiştirme yeteneğine sahip milletiz. Yeryüzünü imar için,ıslah için gayret etme sorumluluğunu yüklenmemiz gerekir. Bu gün biz olmadığımız için dünya ifsad ediliyor. Günümüzde aileler çocuklarını çok para kazanılan mesleklere yönlendiriyor. Kültür ve medeniyetimizin geliştirilemsi gereken alanlara zeki ve kaliteli gençleri yönlendirmeliyiz. Felsefe,tarih,Hukuk, edebiyat alanlarında ciddi eleman eksikliği var. İlk bine giren öğrencilerden sosyal alanalrı seçenlere özel burslar verilmeli. Dışarıdan ithal tarihçi,felsefeci,edebiyatçı ve sosyal bilimcilerle medniyet inşa edemeyiz. Bundan dolayı çocuklarımızı sosyal alanlara yönledirmek gerekir."dedi

Ozcan'ın konuşmanın sonunda ise: " İslamın ortaya çıktığı dönemlerde 2 büyük devlet vardı. Bizans ve sasaniler. İslam bu iki sütünün arasında hiç bilinmeyene bir yerden ortaya çıktı. 30 yılda tüm hicaza 100 yılda İspanyadan Çin'e kadar geniş alanlara yayıldı. Allahın yardımı ile İslam geniş alanlara yayıldı. İslam gönülleri ve ruhları fethetti. Müslümanlar o zamanda silah olarak güçlü değildi. Şimdide güçlü değil.İnşallah en gür seda yine islamın olacak. Tarihte moğolların ardından İslam bitti denilen bir dönemde Türkler tarih sahnesine çıktı. Nimet ve ikbal döneminde değil en zor zamanda. Osmanlıalr bu bayrağı zirveye çıakran gayreti ortaya koydular. Osmalıda 3 hususa ok önem verdi. 1-İrade 2-İlim 3-İrfan. iradeyi Ertuğrul ve Osman Gazi temsil eder. İlmi Dursun Fakih, İrfanı da Şeyh Edebali temsil eder. İlim,irade ve hikmeti birarada götüren toplumlar yine dünyaya hakim olacaklar. 

Arkaya bakarak öne yol alamayız. Hayaller ve hatıralar arasında denge olmalı.Abide şahsiyetlere ihtiyaç var. Küresel sömürgeciler dizi ve filimlerle hayali kahramanları kendileri üretip gençliğin hayal kurmalarını engelliyor. Bundan dolayı topluma ve gençliğe kahramanlar göstermeliyiz. Kahramanları olmayan toplumların iddiaları olmaz. Kum saati bir gün tersine döner. Bunun için yeni şeyler söylemeye ihtiyacımız var. Yeni bir eğitim  reformuna, yeni bir ekonomi, yeni bir sanat anlayışına ihtiyaç var."dedi.

Konuşmanın ardından toplantı sona erdi.