Erzurum'da İsrail Protesto edildi. STK'lar MESCİD-i AKSA için ortak seste buluştu.

Cuma namazı çıkışında Lala Paşa Meydanında AGD'nin öncülük ettiği ESTP Başkanı Mustafa Güvenlinin basın açıklaması yaptığı diğer STK'ların Kudus davasında buluştuğu gösteriye binler katıldı.

Programa ESTP Başkanı Mustafa Guvenli, Memur Sen Başkanı Abdullah Duman, ÖĞ-DER Başkanı Abdullah İkinci, AGD Başkanı Aktay Eşsiz, Eğitim Birsen Başkanı Mustafa Karataş, EHAD Başkanı Abdurrahamn ikinci, Palandöken Vakfı, TÜGVA, ESDER, CANSUYU, İHH yöneticileri AGD'ye mensup çok sayıda genç ve halk katıldı.

Görüntünün olası içeriği: 8 kişi, kalabalık ve açık hava

Gösteri sırasında Mescidi Aksada şehid edilen müslümanlar içinde gıyabi cenaze namazı kılındı ve Şevket Gökşan Hoca tarafından da dua edildi. 

Programda sık sık sloganlar atıldı. "AB değil, İslam Birliği- Siyonist İsrail, Filistinden defol" sloganı yeri göğü inletti.

Görüntünün olası içeriği: 13 kişi, sakal ve açık hava

DİYANET'TEN MESCİD-İ AKSA HUTBESİ

İsrail'in Mescid-i Aksa'nın da içinde bulunduğu Harem-i Şerif'in kapılarına yerleştirdiği elektronik metal arama detektörleri nedeniyle gerilim nedeniyle 1967 yılından bu yana ilk kez geçen hafta Cuma namazının kılınamamasına tepki amacıyla Diyanet İşleri Başkanlığı'nca hazırlanan hutbe de tüm camilerde okundu.

ESTP BAŞKANI'NIN BASIN AÇIKLAMASI

Erzurum Sivil Toplum Platformu Başkanı Mustafa Güvenli, niyetin bütün dünya Müslümanlarına meydan okumak olduğunu belirterek şunları söyledi: “Bütün dünyada Müslümanlara karşı planlı olarak zulüm, ölüm ve zayıf bırakma faaliyetleri devam ettiriliyor. Bu faaliyetlerin bir parçası olarak işgalci ve lanetli İsrail devleti ilk kıblemizde, Kudüs’ümüzde 3 Müslümanı Mescid-i Aksa’da şehit etti ve içerisine girilmeyi yasakladı. Cuma namazı kılmak için bile Müslümanlar Mescid-i Aksa’ya giremedi ve cumayı mescidin dışarısında kılmak zorunda kaldılar. Niyet belli ve bu niyet bütün dünya Müslümanlarına bir meydan okumadır. İşgal rejiminin baskıları ile Mescid-i Aksa’da 48 yıl aradan sonra ilk defa Cuma Namazı kılınamamıştır. Siyonist İsrail bununla da yetinmemiş, Mescid-i Aksa’nın giriş kapılarına yerleştirdikleri detektörler ile ibadet amacıyla mescide gelen Müslümanları ve cenaze namazı için getirilen naaşların bulunduğu tabutlara bile arama zorunluluğu getirdi. Selahattin’in rüyasının hakikate dönüştüğü, cumalar, Mescid-i Aksa’da yasaklanmaktadır. Müslümanlar kendi yurtlarında işgalci İsrail tarafından esaret altında tutulmak istenmektedir. Bir terör devleti olan İsrail daha önce bütün dünyaya hiç umursamadan seyrettirdiği ölüm ve vahşet fotoğraflarına yenilerini eklemeye devam ediyor. Dünya Müslümanları, İsrail’in bu tasarruflarına karşı çıkmazsa, işgalci rejimin bundan cesaret alarak atacağı bir sonraki adım, Mescid-i Aksa’dan Müslümanları tamamen men etmek olacaktır.”
İslam ülkelerine de tepki gösteren Güvenli, “Kim Allah’a (CC) ve Resulüne (S.A.V) itaat ediyorsa bilsin ki Kudüs’te ilk kıblemiz Mescid-i Aksa’da Müslümanların malıdır. Oralarda yaşanan zulümlerin, kıyımların hesabı bizden sorulacaktır. Şairin “Gökte yapılıp yere indirilen şehir” Olarak tanımladığı Kudüs Siyonist İsrail’in işgali altındadır. Davası, İslam cihad ve zulümden kurtuluş olması gereken İslam ülkeleri ise çekişme ve ihtilaflar içerisindedir. Kudüs özgürleşmedikçe, haçlı zihniyeti silinip gitmedikçe; Müslümanlar ellerindekini lanetlilere peşkeş çekmeye devam ettikçe mustazaflara rahat yüzü yoktur” dedi.