Erzurum seçim sonuçları 24 Haziran'da sayfamızda olacak. Erzurum oy oranları kaç? Partiler kaç milletvekili çıkardı? gibi soruların yanıtlarını karar.com'dan sizlere aktarıyoruz. AK Parti, CHP, MHP, İYİ Parti, Saadet Partisi,hdp arasında kıyasıya geçecek oylama sonrasında cumhurbaşkanı ve 27. dönem milletvekilleri belli olacak. 


Erzurum seçim sonuçları diğer iller gibi merakla bekleniyor. 24 Haziran cumhurbaşkanı ve 27. dönem milletvekili seçimlerinde Erzurum halkı oyunu kimden yana kullanacak? Erzurum oy oranları kaç olacak? Erzurum seçim sonuçları 24 Haziran akşamı açıklanmaya başladığı anda sitemizden sizlere aktaracağız. Bu yıl ilk kez uygulanacak olan 'Seçim İttifakı' uygulamasıyla vatandaşlar oy verirken hem ittifaktan hangi partiye oy vereceğini seçecek hem de cumhurbaşkanı adayını belirleyecek. Erzurum'da oy kullanması beklenen yaklaşık 450 bin seçmenin 2bin civarında sandıkta oy kullanması beleniyor.

24 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE

AK PARTİ 3,

SAADET PARTİSİ 1 ,

İYİ PARTİ 1 ,

HDP 1,

HDP BARAJI AŞAMAZSA 1 MİLLETVEKİLİNİN AK PARTİ VE MHP ARASINDA PAYLAŞILACAĞI KONUŞULUYOR.

BUNLAR KENTTEKİ VATANDAŞLARDAN BAZILARININ TAHMİNİ.ASIL KARARI 24 HAZİRANDA 08.00-17.00 ARASI SEÇMEN VERECEK VE YSK SONUCU AÇIKLAYACAK..

KARAR MİLLETİN...TAKTİR RABBİMİZİN...

SEÇİM SONUÇLARI ŞEHRİMİZE ÜLKEMİZE ÖZELLİKLE ÜMMETE,ORTADOĞUYA VE DÜNYAMIZA HAYIRLI OLMASI DUASIYLA... 

 

 

 

 

 

AK PARTİ ERZURUM MİLLETVEKİLİ ADAYLARI

Recep Akdağ

Zehra Taşkesenlioğlu

Selami Altınok

İbrahim Aydemir

Zafer Tarikdaroğlu

Fazilet Dağcı Çığlık

CHP ERZURUM MİLLETVEKİLİ ADAYLARI

Naci Turan

Namiye Sınırkaya

Gençay Uğraş

Serhat Can Eş

Tacettin Kızıloğlu

Yunus Polat

MHP ERZURUM MİLLETVEKİLİ ADAYLARI

KAMİL AYDIN

ŞİMŞEK AKPINAR

AHMET GÖKHAN YAZICI DOKTORA

ADEM YURDİGÜL

SERHAT KILIÇ

 İZZETTİN GENÇ 

İYİ PARTİ ERZURUM MİLLETVEKİLİ ADAYLARI

MUHAMMET NACİ CİNİSLİ

ZEKAİ KAYA

FATMA CANAN UÇAR

YILMAZ CEYRAN

ALPASLAN KÜNİ

DENİZ SİNİCİ

SAADET PARTİSİ ERZURUM MİLLETVEKİLİ ADAYLARI

 FAİK ÇALIK 

ABDULLAH POLAT 

MURAT OZAN 

NİZAMETTİN AKÇIL

AYHAN ERKEM 

YUSUF KOLİKISA 

HDP ERZURUM MİLLETVEKİLİ ADAYLARI

MEHMET KASIM FIRAT

ZELİHA DÜNDAR

 

27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi Kesin Aday Listesi için tıklayınız.

İLÇE İLÇE ERZURUM SEÇİM SONUÇLARI

Erzurum'daki ilçelerin seçim sonuçlarını 24 Haziran akşamı açıklandığında anlık olarak sayfamızdan görebilirsiniz. Erzurum'daki 20 ilçenin seçim sonuçlarına aşağıda verdiğimiz linklerden erişebilirsiniz.

Aşkale seçim sonuçları
Aziziye seçim sonuçları
Çat seçim sonuçları
Hınıs seçim sonuçları
Horasan seçim sonuçları
İspir seçim sonuçları
Karaçoban seçim sonuçları
Karayazı seçim sonuçları
Köprüköy seçim sonuçları
Narman seçim sonuçları
Oltu seçim sonuçları
Olur seçim sonuçları
Palandöken seçim sonuçları
Pasinler seçim sonuçları
Pazaryolu seçim sonuçları
Şenkaya seçim sonuçları
Tekman seçim sonuçları
Tortum seçim sonuçları
Uzundere seçim sonuçları
Yakutiye seçim sonuçları

 

 

 

ERZURUM COĞRAFİ KONUMU VE TARİHİ


Anadolu'da deniz seviyesinden 1959 metre yükseklikteki tek büyük yerleşim yeri olan Erzurum yüksek bir yaylanın güney batı bölümünde yer alır. Yerleşme alanı yer yer 2000 metreye kadar yükselen bir ova üzerinde bulunur. Bölge kuzeyde Dumlu , güneyde Palandöken dağları ile çevrilmiştir. Buradan geçen İpek Yolu ve verimli ovaları bölgenin tarih boyunca yerleşme alanı olarak seçilmesinde önemli rol oynamıştır. Bu arada yer yer şiddetli depremlere maruz kalan şehir ve çevresi önemli ölçüde zarar görmüştür.

Türkiye'nin en şiddetli iklimi bu bölgede hüküm sürer Baharları yağışlı , yazları sıcak ve kurak geçer , kışları soğuk ve karlıdır. Yıllık ortalama sıcaklık 6 derece, en soğuk ay ortalaması -8,3 derece'dir. En sıcak ay ortalaması 20.2 derece'dir. Yılın yaklaşık 220 günü boyunca ortalama sıcaklık 8 derece'nin altında seyreder. Yıllık yağış ortalaması 460.5 m2 olarak kaydedilmiş olup yağışlar düzensizdir. Nispi nem %60.3 dür.

İlin toplam nüfusu 1990 sayımına göre 848.201 dir. Şehir ve banliyölerinde oturan nüfus 362 bin civarındadır. Arazinin %20 si tarıma elverişlidir. Halkın başlıca geçim kaynağı hayvancılıktır.

Erzurum'un jeolojik yapısından dolayı bölgede birçok kaplıca mevcuttur. Bu kaplıcalardan en önemlileri Ilıca (15 km) Hasankale (38 km) ve Soğuk çermik (60 km) kaplıcalarıdır. Bu kaplıcalar romatizma, siyatik ve çeşitli kadın hastalıkları tedavisi için tavsiye edilmektedir. Bu kaplıca merkezlerinde konaklamak için otellerde mevcuttur.

NÜFUS BİLGİSİ

Yüzölçümü 25.355 km2 olan Erzurum ilinde kilometrekareye 30 insan düşmektedir. Erzurum nüfus yoğunluğu 30/km2'dir. Erzurum 2015 nüfusu, tahmini verilere göre 762.230.
Bu nüfus verisi, eski yıllarıdaki nüfus artış hızlarına göre tahmini hesaplanmıştır. Erzurum 2015 resmi nüfus bilgileri 2016 yılının başında açıklanacaktır.

İklim ve Bitki Örtüsü

Tarım: Erzurum tarımında hayvancılık tarla ürünlerinden önce gelir. İklim çok sert olduğu için yetişen ürünler sayılıdır. Buğday, arpa, çavdar, fiğ (hayvan yemi), mercimek, pancar, ayçiçeği, korunga yetişir. Yetişen sebze yeterli olmayıp, ihtiyacının mühim kısmı güney illerden gelir. Meyve olarak, elma, armut, erik, vişne, kiraz, ceviz, ayva, kayısı ve kızılcık yetişir. Erzurum ve Pasinler ovasında sulama tesisleri yapılmıştır. Sulu tarım ile verim artmıştır. Erzurum ili Türkiye’nin en yüksek ve en soğuk illerinden biridir. Sert kara iklimi hüküm sürer. Kışlar çok soğuk ve karlı, yazlar çok sıcak ve kurak geçer. Senenin 150 günü karla örtülüdür. Yağış miktarı 460 mm’dir. Eriyen karlar akarsuları besler.

Erzurum ilkbaharda yemyeşil, kışın beyaz, yaz ve sonbaharda sapsarı (bozkır) görünümündedir. Orman ve fundalıklar yüzölçümün % 9’udur. 1900-2000 m yükseklikte sarıçam ve meşe ağaçlarından ibârettir. Çayır ve mer’aları arâzinin % 68’ini kaplarken, ekili ve dikili arâzi % 18’dir. Ormanlar kuzeydeki dağların güneye bakan yamaçlarındadır.

Ekonomi: Ekonomisi tarıma dayanır. Sanâyi yeni gelişmektedir. Faal nüfûsun % 80’i tarım, hayvancılık, ormancılıkla uğraşır. 1969’dan beri açılan “Doğu Fuarı” bölgenin ekonomik gelişmesini dünyâya duyurmakta, turizme hizmet etmektedir. 650 bin m2lik sahada kurulan fuara genellikle 300’den fazla kuruluş katılıp, 500 binden fazla kişi ziyâret etmektedir. 23 Temmuz-23 Ağustos târihleri arasında açılmaktadır.

Hayvancılık: Hayvancılık Erzurum ekonomisinin bel kemiğidir. Nüfûsun büyük kısmı hayvancılıkla uğraşır. Çayır, mer’a ve yaylalar hayvancılığa müsâittir. Koyun, sığır ve kıl keçisi beslenir. Arıcılık da çok gelişmiştir. Kovan sayısı 60 bine yakındır. Ilıca’da modern at harası vardır.

Ormancılık: Orman varlığı zengin değildir; 200 bin hektardır. Ormanları verimsizdir. 107 köy orman içinde ve kenarındadır. Her sene 42 bin m3 sanâyi odunu ile 22 bin ster yakacak odun elde edilir. Ağaçlandırma faâliyeti devâm etmektedir. 1984-88 târihleri arasında şehir içinde 650.000’e yakın ağaç dikilmiş olup, yeşil alanlar gitikçe çoğaltılmaktadır.

Mâdencilik: Mâden bakımından zengin değildir. Linyit, bakır, civa, mâden kömürü, kurşun, çinko, perlit, krom, mangenez ve alçıtaşı rezervleri mevcuttur. Şark linyitleri işletmesinde 60 bin ton linyit ile az miktarda krom ve alçıtaşı istihsal edilir. Kömürü bölgeye yetecek kapasiteye gelmiştir.

Sanâyi: Erzurum soğuk iklimi sebebiyle sanâyi bakımından az gelişmiş illerimizdendir. Başlıca sanâyi kuruluşları şunlardır: Et Kombinası, Şeker Fabrikası, Pasinler Tuğla ve Kiremit Fabrikası, Erzurum Yün İşletmesi, Yem Fabrikası, Aşkale Çimento Fabrikası, Süt Fabrikası, Nebâtî Yağ Fabrikası, Deri ve Ayakkabı Fabrikası, Bütangaz Dolum Tesisleri, Sümerbank Yünlü Sanâyi ve Yapağı Yıkama Tesisleri, İspir Ayakkabı Fabrikası ve Tekele âit Tuzlalar. Son yıllarda alınan kararlarla doğuda yatırımlar teşvik edilmiştir. Erzurum-Ilıca yolu üzerinde 75 parsellik organize sanâyi bölgesinin alt yapı tesis ve hizmetleri bitirilmiştir. Erzurum’un Oltutaşı, kürkleri, halı ve bıçakları meşhurdur. 1983-88 târihleri arasında, döküm, un, lastik-kauçuk, ham deri işleme, yem, boya, et ve et mâmulleri üretimi, yünlü ve sentetik iplik, oto ve iş makinaları lastik kaplama ve rejinere kauçuk fabrikaları kurulmuştur.

Ulaşımı: Erzurum kara, hava ve demiryolu ile yurdun her tarafına bağlanmış bulunmaktadır. Sivas-Erzincan-Erzurum-Kars yolu Horasan’dan Ağrı-Doğubeyazîd- Gürbulak sınır kapısına bağlanır. Aşkale’den ayrılan bir yol E-390 karayolu ile Trabzon’a ulaşır. Her türlü uçakların inebileceği modern bir hava pisti ve havaalanı tesisleri vardır. Her gün Ankara-İstanbul istikâmetine yolcu uçağı kalkar. Ayrıca, İzmir, Adana, Diyarbakır, Elazığ, Van, Malatya, Dalaman, Antalya, Sivas, Trabzon, Kayseri ve Gaziantep’e yurt içi seferler yapılmaktadır. Haydarpaşa-Erzurum-Kars, Kars-Mersin, Kars-İzmir arasında sefer yapan yolcu trenleri ile altı doğuya, altı batı istikâmetine giden yük trenleri ile demiryolu güzergâhında kesif bir trafik vardır. Horasan ile Karasu’ya banliyö trenleri çalışır. Otobüs terminali Türkiye’nin en geniş terminallerinden biridir.

Erzurum seçim sonuçları 24 Haziran'da sayfamızda olacak. Erzurum oy oranları kaç? Partiler kaç milletvekili çıkardı? gibi soruların yanıtlarını karar.com'dan sizlere aktarıyoruz. AK Parti, CHP, MHP, İYİ Parti, Saadet Partisi arasında kıyasıya geçecek oylama sonrasında cumhurbaşkanı ve 27. dönem milletvekilleri belli olacak. 1 Kasım 2015'deki genel seçimlerde AK Parti % 68,1 oy oranıyla dikkat çekmişti. İşte Erzurum seçim sonuçları ve bölgenin oy oranları.