Şuurlu Öğretmenler Derneği ÖĞ-DER Erzurum Şubesi Mesleki ve Teknik Liselerin sorunları ve çözüm önerileri çalıştayı yaptı

Atatürk Üniversitesi konukevi 2'de yapılan çalıştaya Mesleki ve Teknik Liselerin müdürleri, müdür yardımcıları, meslek öğretmenleri katıldı. 

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, oturan insanlar ve iç mekan

Eğitimci Mehmet Katmer'in yönettiği çalıştayda Meslek Lislerin sorunları ve bunlara uygulanabilir çözümler konuşuldu.

ÖĞDER Şube Başkanı Abdullah İkinci toplantı açılış konuşmasında tüm katılımcılara teşekkür etti. İkinci: " Erzurum'da yaptığımız bu çalıştay sebebiyle görüyoruz ki Meslek Liselerinin ciddi sorunları var. Bunların çözümü konusunda Bakanlığımıza, Valiliğe, Milli eğitime, Belediyelerimize ve Esnaf Sanatkarlar Odalarımıza ve Ticaret Odasına ciddi görevler düşüyor. Meslek Liseleri kendi haline terkedilmeyecek kadar önemli okullardır. Ama Meslek Liselerinin önemli sorunları var. Şehrimizde esnafımız meslek liselerini desteklemesi gerekir. Meslek Liselerine sponsor olmaları başarılı öğrencilerine burs vermeleri gerekir. Meslek liseleri öğrencilerine işe alımlarda öncelik verilmeli. Meslek liseleri 4 yıllık fakültelere kendi alanlarıyla ilgili direk geçiş yapabilmeli. Böyle bir uygulama başlatılırsa mühendislik okumak isteyen öğrenciler meslek liselerini tercih eder ve bu okullarda nitelikte böylece kendiliğinden artar. Çıraklık ve mesleki eğitim konusunda ciddi sorunları raporlaştıracağız. 14 Ocak'ta yapacağımız Eğitim Şuramıza esnaf temsilcilerini de davet edip raporları burada kendilerine takdim edeceğiz."dedi

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, oturuyor, masa ve iç mekan

Uzun yıllar Meslek Lislerinde çalışmış olan şu an Atatürk Üniversitesi Vakfı Başkanlığını yürüten Mehmet Katmer de Mesleki eğitimin önemi ve yapılması gerekenlerle ilgili bir konuşma yaptı.

Çalıştaya katılan eğitmciler yapılamsı gerekenlerleilgili önerilerini anlattılar ve hazırladıkları raporlarını çalıştaya sundular. Özellikle şehir esnafı ile Meslek Liseleri arasında bir bağ olmasını isteyen eğitimciler, meslek lislerinin zorunlu yazdırılmışöğrencilerin okuduğu okullar olmaktan çıkarılıp geçmişteolduğu gibi sınavla öğrencialan okullar haline dönüştürülemsini mesleki eğitimin yeniden ayağa kaldırılmasını istediler. Meslek liseleri mutlaka 4 yıllık fakültelere sınavsız alınmalı. Bu durum Meslek liselerindeki eğitimi yeniden etkin hale getirecektir. Yeni ihtiyaca görer meslek lsieleri ve onlara bağlı Meslek ortaokulları açılmalı. Meslek tanıtımları ortaokullarda mutlaka yapılmalı. Meslek Lisesi mezunlarının iş imkanları ve stajlarındakı sıkıntılar tek tek dile getirildi.

Toplantı hazırlanan raporlarının toplanması ile sona erdi.