Erzurum Milli Eğitim Müdürlüğünde kan değişimi lazım..!

Doğunun eğitim başkenti olan Hükümetin Eğitim yatırımları ile hızla büyüyen Erzurum, Milli Eğitim Müdürlüğü ile ilgili son günlerde kamuoyunda bir değişim haberi yayıldı. Konuyu gazetemiz de haber yaptı. Haber sonrasında yüzlerce mesaj sözlü ve yazılı olarak bizlere ulaştırıldı. Konunun çok önemli olduğu, meselenin üzerinde durulması gerektiği çokça vurgulandı.

Bizde Erzurum’un Eğitim haberlerini 1 yıldan beri yapan bir eğitim sitesi olarak konuyu genişçe araştırdık. Eğitimcilerle, okul müdürleri, öğretmen, sendika ve eğitim derneği yöneticileriyle görüştük. Konunun ne kadar ehememmiyetli olduğunu bir kez daha gördük.

Erzurum Milli Eğitimini yönetmenin zor olduğunu biliyoruz. Birçok eğitimci Erzurum’da eğitimin ve eğitim faaliyetlerinin rutinin dışında olmadığını ancak durumun idare edildiğini belirtiyor. Eski İl Müdürü Yüksel Arslan’ın Antalya’ya gidişinden sonra Erzurum’a Hemşehrimiz MEB Müsteşarı Yusuf Tekin tarafından gönderildiği vekil ve siyasilerimiz tarafından ifade edilen İl Müdürü Ercan Yıldız beyin yönettiği Erzurum Milli Eğitiminin 1 yıllık süre içerisinde Erzurum’da hiçbir ciddi eğitim başarısı ve etkinliği olmadığı eğitimciler tarafından ifade ediliyor. Kendisinin iyi bir insan olduğu ancak makamı hakkıyla dolduramadığı eğitimciler tarafından açıkça söyleniyor.

Yeni Müdürün göreve gelmesinden sonra Milli Eğitim Müdürlüğünde eğitim faaliyetlerinde bir duraklama dönemi yaşandığı da eğitimciler tarafından belirtilen en önemli nokta.

Bu eleştiriyi haklı buluyoruz çünkü eğitime dair il genelinde basına yansımış ciddi bir başarı, eğitime dair yapılmış çok önemli faaliyet söz konusu değil. Eğitim yatırımları var ancak bunlar hükümetin siyasilerce takip edilen yatırımları olarak  planlanıp yapılıyor.

TEOG, YGS ve LYS’de basına yansıyan genel bir başarı da söz konusu değil. Bu başarının artması için yıl içerisinde müdürlüğün özel bir gayretinden de bahsedilmiyor. Okul müdürleriyle okul okul, ilçe ilçe özel toplantılar yapılıp şehrin, ilçelerin ve okulların başarısının artırılması ile ilgili bir özel çalışma yapılmıyor. Buna dair basına yansıyan bir çalışma göremedik.

Erzurum'da bir yıldır eğitime dair rutin toplantılar ile şehrin eğitimdeki durağanlığı aynen devam ediyor. Erzurum'da aslında herşey var. Okul, sınıf, teknoloji ve öğretmen vs herşey. Başarı da olması lazım.

Ulusal ve Uluslararası alanda Erzurum'un bir eğitim başarısından neden bahsedilmiyor?

TUBİTAK yarışmalarında basına yansıyan reeelde görülen önemli bir başarı da yok! 

2016 yılında TUİK tarafından yayınlanan başarı listesinde Erzurum 62.sıralarda.

Peki 2016-2017 yılında başarıyı artırmak için hangi özel gayret sergilendi?

Hangi planlamalar hangi özel toplantılar yapıldı?

Hangi sonuçlar elde edildi? LYS'de nasıl bir başarı var acaba?

Okul önlerindeki çeteleşme,kavgalar ve kötü alışkanlıkların azaltılmasına dair rutin dışında bir çalışma özel bir gayret var mı?

Okullarımızda milli ve manevi değerlerin gençlere kazandırılması ile ilgili özel bir gayret özel bir çalışma gyapılıyor mu?

Bunu gönüllü STK'lar sürekli ifade ediyor. Standart rutin tören ve etkinliklerle yetiniliyor

Merkez dışındaki ilçelerde eğitimin geliştirilmesi ile ilgili özel toplantılar, okul ziyaretleri ve öğretmenlerin motive edilmesine dair çalışmada yapılmış mı?

Erzurum’da görev yapan eğitimle ilgili STK’lar MEB'de yapılan toplantılara neden davet edilmiyor?

Birkaçı davet edilmekle yetinilmiş. Oysaki Eğitimle ilgili çok sayıda dernek ve sendika var. Bunlarla birlikte şehrin eğitimine dair önemli istişareler, çalışmalar ve faaliyetler yapılabilir. İstişare mekanizmasını çalıştırıp bu şehre ve gençliğine daha fazla katkı nasıl yapılabilir konusu neden ihmal ediliyor?

Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof Dr Ömer Çomaklı şehrin eğitimle ilgili STK'larını 3 defa toplayıp eğitime dair istişareler yapıyor görüşleri dinliyor da MEB neden yapmıyor?

Büyükşehir Belediye Başkanı bile öğretmenlerle istişare yaparken İl Müdürü neden piyasa da yok?

Cumhurbaşkanımızın kurumlara verdiği hedefler doğrulusunda dindar bir nesil yetiştirmek için hangi çalışmalar yapılıyor? 

FETÖ’nün gençliğimiz tarafından daha iyi tanınması için birkaç göstermelik resmi program dışında etkinlik ve faaliyet yapılmış mı?

Güney ilçelerinde Terör örgütünün ideolojik çalışmalarına karşı eğitim adına etkin bir mücadele yapılmış mı? Gençliğiğn bilinçleindirilmesi için bu ilçelerde hangi çalışmalar yapılmış?

Yönetici mülakatlarda hatırı sayılan isimlerin yönlendirici veya etkin olduğu mülakat ve yönetici seçimlerinde adil olunmadığı da eğitim camiasında çokça konuşuluyor. Bunlar doğru mu?

İl Merkezinde bazı okulların mevcutu 40'in neden üzerinde?

Ücretli öğretmen çalışan ve sınavlarda başarısız olan merkez okullarıyla ilgili çalışma yapıldı mı ve yapılıyor mu?

Hilalkentin ortaokul ve ilkokul ihtiyacı var konusu sürekli yazılıp çizildiği halde neden çözülmüyor?

Özel öğretimin geliştirilmesine dair gayret var mı?

Şehrin birkaç özel okulundaki başarıyı çıkardığınızda devlet okullarında büyük bir sınav başarısı var mı?

Sınav görevlerinin ilde adil dağıtılmadığı söyleniyor doğru mu?

Devletimiz okullara seçmeli ders olarak Temel dini bilgiler, Hz Muhammedin Hayatı derslerini koyduğu halde birçok okul bu dersleri seçmiyor özellikle liselerde. Norm bahane ediliyor. İl Müdürlüğü  kendisine bir dernek tarafından raporla iletildiği halde bu duruma tedbir almış mı?

En başarılı öğrencilerin seçtiği Erzurum Fen Lisesi 2016 yılı LYS tercihlerinde 78 öğrenciden ancak 43 tanesi bir üniversiteye yerleşmişti. Gerisini siz düşünün. Bu başarısızlığı başarıya dönüştürmek için bu yıl nasıl tedbirler alınmış?

ERZURUM FEN LİSESİ BAŞARI GRAFİĞİ.

Yönetici atamada seçilen birçok idareci okulların başarısı ve okullardaki farklı etkinliklerle milli ve mamevi değerleri kazandırmayı amaçlamak ile değil okullarda yapılan boya badana ile övünüldüğü görülüyor. Sosyal medya hesaplarında çokça bu konular vurgulanıyor. Gençliğin ruh ve maneviyatı ile ilgilenen, onlara milli ve manevi değerlerin kazandırılması için farklı etkinlik ve çalışmalar yapan bu konuda özel gayret gösteren idareci sayısı çok sınırlı.

"Okullarda rutinin dışında değerler eğitimi konusunda çalışma yapan idareci sayısı parmakların sayısını geçmiyor" şikayeti çok yaygın kanaat olarak konuşuluyor. Tüm bu olumsuzluklarda İl Müdürlüğünün ve bazı ilçe müdürlüklerinin pasif yönetimlerinin etkisi çok fazla olduğu doğru değil mi?

Son birkaç gün önce "İl Müdürü değişecek mi" haberimizden sonra apartopar birkaç STK ve bir yerel gazete ziyareti yapan il müdürünün yaptığı ziyarette devletin yaptığı, siyasilerce Erzuruma getirilen büyük eğitim yatırımlarının anlatıldığını görüyoruz. Bu yatırımlar kendileri olmasada Erzuruma hükümetin getirdiği yatırımlar olduğununu göz ardı ediliyor. Erzurumun faaliyetleri ve başarıları nedense konuşulmuyor?

Kısacası görüştüğümüz Eğitimcilerin  görüşü şu ki Yeni İl Müdürü Erzurum’da tutmadı. Kendini ispatlaması için bir yıl beklendi kendisine kadro verilmedi ancak 1 yıl zarfında pasif bir yönetim anlayışı ile bu şansını hor kullandığını eğitimciler açıkça söylüyor.

Bu arada göreve geldikten sonra birisi dışında il müdür yardımcısı ve ilçe müdürü seçme seçimi şansı verilmeyen İl Müdürünün en büyük şansızlığı da bu olsa gerek. Başarı bir kadro işidir, kadroyu da maalesef kendisi kuramadı veya birileri kurdurmadı(!) deniliyor doğr mu?

Şimdi, kısa süre önce eski İl Müdürü Yüksel Arslan’ın Antalya’ya resmi olarak atanması ile boşalan Erzurum İl Müdürlüğüne yeni bir ismin atanmasını eğitimcilerin büyük çoğunluğu bekliyor. Erzurum’da yukarıda sayılan konularda aktif olacak bu şehrin ve milletin çocuklarının daha iyi eğitilmesi için gecesini gündüzüne katacak, ibadet aşkı ile çalışacak, ilgili, gayretli ve kararlı bir il müdürüne ihtiyaç var. Bu konuda karar verici olduğunu düşündüğümüz siyasilere ve hemşehrimiz Müstaşar beye tüm eğitim camiasının isteğini iletiyoruz.

Lütfen Erzurum’u atlama tahtası ve stajerlerin yetişme yeri olarak görmekten vazgeçin. Birinin yakını değil milletin çocuklarına gerçek hizmeti planlayacak, kaliteyi ve değerleri esas alacak birisi gelsin. Erzurum gibi bir eğitim şehrine eğitimcilerle birlikte gece gündüz çalışacak eğitimi ve eğitimciyi harekete geçirecek ilçeleri ve okulları koordine edecek etkin birisini seçilmeli görüşü eğitimciler arasında yaygın.. 

Aksi takdirde eğitimde durağanlığımız bu anlayış devam ederse devam edecek..

Kamuoyunda çokça konuşulan konularda dillendirdiğimiz sorularımıza il müdürlüğünden gelecek cevapları yayınlayacağımızı ilan ediyoruz.

 

Özel Haber: Erzurum sayfası