Programa Memursen İl Başkanı Abdullah Duman, ÖĞ-DER Başkanı Abdullah İkinci, Eğitim Birsen Şube Başkanları Mustafa Karataş ve Erkan Ciyavul, Kültür ve Turizm İl Müdürü Cemal Almacı, Yakutiye İlçe Milli Eğitim Müdürü Zinnur Şimşek, Sendika Üyeleri, Üniversiteden Öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı

Programın açılış konuşmasını yapan Eğitim Bir Sen Erzurum 1 nolu Şube Başkanı Erkan Ciyavul " Yüzyılı aşkın süredir milletimizin üzerinde oynanan oyunlar hep gençlerin üzerinden kurgulandı ve icra edildi. Yarınlarımız için Milli, İnsani ve Manevi duyguları yüksek gençlik hedefiyle, biz bu işi bir görev addettik. Onun için bugün ki programımızın ana temasını Gençlik olarak belirledik. İnanıyorum ki Genç kardeşlerimize bugün ki programımız; Yakın tarihte neler yaşandı, bu ülkede vesayet sistemi nasıl kurgulandı ve yönetildi, bu sistem kimlere, niçin ve nasıl hizmet ediyor noktasında yeni ufuklar açacaktır" dedi.

Atatürk Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim üyesi Doç Dr. Yasin KURBAN'ın moderatörlüğünde, Eğitim Bir Sen Genel Başkan Vekili Latif SELVİ "90'lı Yıllar ve 28 Şubat", Tarihçi ve Yazar Prof.Dr. Ahmet ŞİMŞİRGİL "Dünden Bugüne Türkiye Siyasi Tarihi" ve Cumhurbaşkanı Avukat Gülay Samancı "Türkiye'nin Vizyonu" konulu sunumlarını gerçekleştirdiler.

Eğitim Bir Sen Genel Başkan Vekili Latif SELVİ 28 Şubat sürecinin demokrasi tarihimizin en önemli ayıplarından biri olduğunu vurgulayarak, “1960, 1971 ve 1980 askeri müdahalelerinden farklı olarak, daha farklı yöntemler, daha farklı psikolojik yöntemler kullanılarak yapılan ve dolayısıyla diğer darbelerden farklı olduğu için postmodern darbe olarak da adlandırılan bir süreç yaşadık. Sadece silahlı kuvvetlerin değil, aynı zamanda silahsız kuvvetlerin de içinde olduğu çok faktörlü bir psikolojik harp, bir psikolojik darbe örneği yaşadık. Bu sürecin utanç verici aktörlerinden biri de sivil toplum kuruluşları ve sendikalardır. Ama darbenin karşısında duran sendikalarımız da gereğini o dönemde yerine getirdiler. Selvi, Ayrıca Erbakan döneminin Türkiye'de yeni bir dönüşümün başlangıcı olduğunu söyledi. Memura yüzde 50'inin üzerinde zam veren Erbakan Hoca'ya darbe yapan halkın karşısında emeğin karşısında, cuntacı sendikacılar vardı" dedi.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, açık hava

Tarihçi Ahmet Şimşirgil ise Fetö yapılanması ve öncesinde yaşananlar konusunda tarihi bilgiler ışığında önemli bilgiler verdi. 

Cumhurbaşkanı Baş Danışmanı Gülay Samancı ise referandumla ilgili gerekçeleri anlattı.