Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen etkinlikle, 10.Osmanlı Padişahı Kanuni Sultan Süleyman’ın Erzurum'a gelişinin ve Erzurum’u yeniden mamur hale getirilmesi için verdiği fermanın 482'nci yıl dönümü kutlandı.

 Kutlamalar kapsamında Narmanlı Cami'den başlayan atlı ve mehteranlı kortej yürüyüşü, Havuzbaşı kent meydanına kadar sürdü. Kortej yürüyüşüne Erzurum Vali Yardımcısı Ayhan Terzi, Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Fuat Taşkesenlioğlu, AK Parti İl Başkanı Fatih Yeşilyurt, ÖG-ER Başkanı Abdullah İKİNCİ, Şehirder Başkanı Murat ERTAŞ, diğer STK Temsilcileri, ciritçiler atlarıyla ve vatandaşlar katıldı.

 Açılış konuşmasını yapan Erzurum Vali Yardımcısı Ayhan Terzi, "Erzurum tarihsel olaylar içerisinde en fazla yer kaplayan bir şehirdir. Bunu her zaman her yerde dile getiriyoruz. Bunu tarih kitaplarından da okuyoruz. Erzurum geçmişte ülkesine sahip çıktığı gibi 15 Temmuz darbe girişimin olduğu gecede sahip çıktı. Bu bundan sonrada hep böyle olacak inşallah" dedi.

 Erzurum’un Kanuni’den daha öncede Osmanlı toprağı olduğunu söyleyen Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir, "Tarihin bize gösterdiği yıl dönümlerinden birindeyiz. Kanuni Sultan Süleyman’ın Erzurum’u Osmanlı topraklarına kattığı yıl dönümündeyiz. Ancak bu bizi bir yanılgıya götürmesin bu topraklar o tarihten çok önceki yıllarda bile Türk toprağıydı. Selçuklulara ve Osmanlı Devletine ait olan topraklardı" diye konuştu.

 "ERZURUM TARİHİN HER DÖNEMİNDE ÖNEMLİ ROLLER ÜSTLENMİŞTİR"

 AK Parti İl Başkanı Fatih Yeşilyurt, Erzurum’un tarihin her döneminde önemli roller üstlendiğini belirterek, "Erzurum, Selçuklu döneminde de özellikle Osmanlı Döneminde tarihsel olarak çok büyük roller üstlenmiştir. Kanuni’nin Erzurum’a gelişi ile Erzurum’un tarihteki değişimi bir kez daha tarih sayfalarında yer almıştır. 482 yıl önce yedi düvele hükmetmiş Osmanlı padişahı Muhteşem Süleyman Erzurum’a geldiğinde Erzurum doğunun kalesi durumuna gelmiştir. Kanuninin başlattığı imar faaliyeleri günümüzde Belediyemiz tarafından aynen devam etmektedir." ifadelerini kullandı.

 

 "ERZURUM 482 YIL ÖNCE İNŞA EDİLDİ"

 Erzurum’un 482 yıl önce inşa edildiğini ifade eden Sekmen, "Bugün Erzurum için önemli olan bir tarihin geçmişte yaşanmış olanını tekrardan yad ediyoruz. Kanuni Sultan Süleyman’ın bugün Erzurum’a geliş günüdür. Erzurum’un yeniden inşa edilişinin 482'nci yıl dönümünü idrak ediyoruz. İstila ve savaşlarla yakılıp yıkılan kuş uçmaz kervan geçmez şehrimizi yüce Allah’ın takdiri ile yeniden ihya eden Muhteşem Kanuni Sultan Süleyman işte bu özellikleri ile şehrimizin bu günlere gelmesine vesile olmuştur. Vilayetimiz bu nedenden dolayı Kanuni’ye çok şey borçludur" dedi.

Programda Üniversitelerden, Tarih bölümlerinden, Milli Eğitimden ve alt belediyelerden ilgi ve katılım olmadığı gözlemlendi.