Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde muhtarlar ile buluştu.

Gündemle ilgili önemli açıklamalar yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının sonunda muhtarların beklediği müjdeyi açıkladı.

MUHTARLARA SİGORTA PRİMİ MÜJDESİ


Biz kademeli bir artışla muhtar maaşlarını asgari ücretle eşitledik. Muhtarlarımız 1406 lira maaş alıyor. Ama bu yetmez dedik. Bir de bunların sosyal güvenlik kurumu primleri var, onların da karşılanması lazım dedik.

İnşallah ilgili kurumlarımız hazırlıklarını tamamladılar. Yayınlanacak ilk KHK ile bu meseleyi çözüyoruz. Artık muhtarlarımızın 613 lira tutan sosyal güvenlik kurumu primleri devlet tarafından karşılanacak. Böylece muhtarlarımızın geliri de 2 bin 19 liraya çıkıyor. Dersimi çalıştım da geldim.

“BİR MÜJDE DE GÜVENLİK KORUCULARIMIZA VERMEK İSTİYORUM”


Bir müjde de güvenlik korucularımıza vermek istiyorum. 1411 liraya, harcırahlarını 36 liraya, aylık 1080 liraya çıkartmıştık. Mevcut illerimize ilave olarak, Erzurum, Erzincan ve Osmaniye’yi de güvenlik koruculuğu sistemine de davet ettik. Kadro sayısını 55’e çıkararak güvenlik korucularımızı asker ve polislerimizin en büyük yardımcısı haline getirdik.

“SİGORTA PRİMLERİ İÇİŞLERİ BAKANLIĞIMIZ TARAFINDAN ÖDENECEK”


Hiç endişeniz olmasın, PYD falan bize komşu olamaz. Cerablus’ta Rayi de ne yaptık? Onların belini kırdık. PYD YPG bunların hepsi bilesiniz ki Türkiye’nin düşmanıdır. Yeni bir adım atıyoruz, tüm güvenlik korucularımızı sigortalı hale getiriyoruz. Sigorta primleri içişleri bakanlığımız tarafından ödenecek, istedikleri yerden sağlık hizmeti alabilecekler. Bu uygulamayla tazminatlarına ilave olarak, 578 liralık sigorta ödemesi yapılacaktır. Bunu da bilmeleri lazım. Hayırlı olmasını diliyorum.

MUHTARLARIN SİLAH HARCIRAHI DEVLETTEN


Muhtarlarımızın mahallelerine köylerine verdikleri hizmetlerle, güvenlik korucularımızın terörle mücadeleye verdikleri destekle bu imkanları ziyadesiyle hakkettiklerini düşünüyorum. Muhtarlarımızın yemeklerde bana söylediği bir şey var. Silah da silah, silah da silah. Şimdi tabi silahı alıyor da, diyorlar ki bizi bu harcırahtan kurtarın. Başbakanımızla bunu değerlendirdik, harcırahı da hükümetimiz karşılıyor. Böylece harcırah yok.