500 Yılı aşkın tarihi, Türklere münhasır hazırlanışı ve sunumuyla kültürümüzde önemli yeri olan Türk kahvesi, hemen hepimizin vazgeçilmezleri arasında. Pişerken kokusuyla adeta ruhumuzu esir alır, çoğu zaman dinlenme ve sohbet bahanesidir.

Peki en iyi kahve nasıl pişirilir? İşte cevabı.

Öncelikle, kaç fincan kahve pişirecekseniz o kadar fincan soğuk suyu cezveye koyun. Suyun soğuk ve kaliteli olması çok önemli. Kahve yaparken kesinlikle musluk suyu kullanmayın. Çünkü musluk suyunda bulunan klor kahvenin tadını bozar.

Eğer kahveyi sade içmiyorsanız cezvenize şeker ilave etmenin zamanı. Şekerli kahve için 2 çay kaşığı ya da 2 adet kesme şeker ekleyin. Orta şekerli kahve için bir çay kaşığı ya da 1 kesme şeker yeterli olacaktır.

Orta Şekerli Türk Kahvesi İçin:

4 çay kaşığı Türk kahvesi,

2 çay kaşığı şeker,

2 fincan su.

Türk Kahvesi Yapılışı

Cezveye 2 fincan suyu, 4 çay kaşığı Türk kahvesini ve 2 çay kaşığı şekeri koyalım.

Sonra malzemeleri iyice karıştıralım.

Cezveyi kısık ateşe yerleştirelim.

Cezveyi ateşe yerleştirdikten sonra asla karıştırmıyoruz.

Kaynayana kadar kısık ateşte pişirelim.

Kaynamaya başlayınca üstte oluşan köpüğü fincanlara dağıtalım.

Daha sonra tekrar kaynatıp kahveyi fincanlara paylaştıralım.

Türk Kahvesi tarifimiz 2 kişiliktir.

Sade kahve için; 

4 çay kaşığı kahve ve 2 fincan su.

Şekerli kahve için; 

4 çay kaşığı kahve, 1,5 tatlı kaşığı şeker ve 2 fincan su. Çok şekerli seven şeker miktarını arttırabilir.

Not: Lezzet ve köpüğünün oluşması açısından kullanılan kahve kalitesi önemlidir.

Kahvenin tazeliği en önemli noktalardan biridir. Uygun şartlarda saklanmayan kahvenin kokusu değişir, ağırlaşır. Ne kadar özenli pişirseniz de iyi sonuç alınmaz. Hava almayacak kaplarda nem ve kokudan uzak saklanması gerekir.
Eskiden hazır çekilmiş kahve alma alışkanlığı yoktu. Evlerde tavada karıştırılarak kavrulur, el değirmenlerinde çekilirdi. Tabii günümüzde çok zaman aldığı ve zahmetli olduğu için tercih edilmiyor. Hazır çekilmiş kahve tüketiyoruz.
Yeni kavrulmuş ve çekilmiş kahve almak, paket kahve almaktan daha mantıklı geliyor bana. Az miktarda alıp evde bekletmeden tüketilmesini tavsiye ederim. En azıdan rayihası kaybolmadan mis gibi kokar :)
Kahve pişirirken kullanılan su klorlu olmamalıdır. Arıtılmış su veya şişe suyu kullanmak gerekir.
Kullandığımız su soğuk olursa kahve daha güzel köpürür.
Su kahve ve şeker, cezve ateşe alınmadan önce 30-40 saniye iyice karıştırılırsa çok yumuşak bir kıvamı oluyor. Kulağa mantıklı gelmeyebilir ama bir deneyin derim...
Kahve çok ağır ateşte pişmelidir, közde veya mangalda pişen kahvenin çok lezzetli olmasının sebeplerinden biride ağır ateşte pişmesidir.
Kahveyi iyice karıştırıp ocağa aldıktan sonra kabarana kadar fazla karıştırmamak gerekir, köpüğü sönebilir.
Kahve biraz kabarmaya başlayınca, köpüğü fincanlara birer çay kaşığı dağıtılır. Köpüğünü dağıtmadan önce çok kabarırsa köpüğü sönebilir.
Cezvede kalan kahve tekrar kaynatılır ve fincanlara paylaştırılır.
Kahve fincanlara dökülürken fincanın kenarından yavaş yavaş dökülür. Ortadan hızla dökmek köpüğü varsa bile sönmesine yol açar :)
Yumuşak bir aroma istiyorsanız her fincan için 1 çay kaşığı süt ekleyebilirsiniz.
Çikolata katmak da kahveyi çeşitlendirmenin lezzetli bir yolu. Bitter çikolata kullanmak gerekir, sütlü çikolataların karışımında bulunan yağ ve farklı maddeler kahvenin tadını bozuyor. Her fincan için yarım madlen kullanabilirsiniz. Şeker miktarını ayarlarken çikolatayı dikkate almak lazım.
Şeker miktarı :
Sade kahve şekersiz kahvedir, yanına bir parça çikolata veya kuş lokumu ile nefis olur
Az şekerli yarım küp şeker
Orta 1 küp şeker
Şekerli 2 küp şeker olarak adlandırılır.
Fincan başına iki çay kaşığı kahve kullanılır.
Kahvenin yanında su ikram etmek ,önce bir yudum su içip sonra kahve içmeye başlamak kahvenin aromasını daha güzel algılamamızı sağlar ve midemizi korur.
Kahvenin kavrulma süreleri de çeşitli. Az, orta ve koyu kavrulmuş çeşitleri oluyor. Az kavrulmuş kahve çok hafif bir aromaya sahiptir ve biraz ekşimtrak bir tadı vardır. Bir tiryaki olarak tercih etmediğimi söyleyebilirim.
Orta kavrulmuş kahvenin daha dengeli bir tadı vardır.
Çifte kavrulmuş kahve tam tiryaki kahvesidir, alışkın olmayanlara biraz ağır gelebilir.
Dibek kahvesi adı altında satılan kahveler ise bir karışımdır. İçinde farklı aroma katacak maddelerin yanısıra(kesin bir bilgi değil ama damak tadıma güvenerek söylüyorum) kahve kreması kullanılıyor. Türk kahvesi olarak değil, farklı bir tat olarak tüketilebilir.
Kahvenin içine damla sakızı veya kakule gibi baharatlar katılabilir. Kakule kahveye çok güzel bir aroma katar ve sağlık için de çok faydalıdır...
Birde fincanda yapılan Türk Kahvesi var. Fincana su, şeker ve kahve koyulup, karıştırılır. Ocağın en küçük gözünde iyice kısılarak pişirilir. Başında durmak lazım, çabuk taşabilir. Gerçekten çok güzel oluyor...