Elektrikli araçta gelinen seviye umut verici. 1 TL ile 100 km gidebiliyor. Vergi, sigorta, muayene, ehliyet, plaka ve ruhsat gerektirmiyor.

Peki bu araçlar neden yaygınlaşmıyor. Kim veya kimler bu araçların yaygınlaşmasına engel oluyor?Dünya genelinde elektrikli araç satışı geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 70 artarken bizde neden gelişmiyor?

Başbakanın test ettiği elektrikli araç piyasada

Tek şarjla 280 kilometre

Türkiye'nin ilk ve tek Tip Onay Belgesi'ni alan DMA teknolojisine sahip elektrikli araçlar, tek şarj ile yaklaşık 280 kilometre yol kat edebilecek.

Şehir şebekesinin her yerinden temin edilebilen 220 volt kaynak ile yaklaşık 8 saatte tam olarak şarj edilebilen elektrikli araçlar için isteğe bağlı olarak ülke genelinde kurulmuş ve sayıları her geçen gün artan Avrupa Standardı tip 2 şarj istasyonlarından da faydalanılabilecek.

"Her yerde şarj edilebilir"

Elektrikli araçları her yerde şarj edebilecek şekilde tasarladıklarını anlatan Derindere, ikinci el araçları elektrikli araca dönüştürmenin maliyet açısından çok da mantıklı olmadığını söyledi.

Özkan Derindere, ''Satamasak da bu işin devamını getireceğiz'' dedi.

Türkiye'de durum
 
Otomotiv Distribütörleri Derneğinin (ODD) verilerine göre, Türkiye'de bu yılın 8 ayında 36 elektrikli otomobil satışı yapıldı. Araç Fiyatları kasıtlı çok yüksek tutuluyor. Benzin ve mazotlu araçlarla rekabet edebilmek amacıyla elektrikli ve hibrit araçların gidiş mesafesinin artırılması ve ülkede şarj istasyonu sayısının artırılması hedefleniyor.