Kısa adı EHAD olan Evrensel Hafızlar Derneği, 2016-2017 Eğitim-Öğretim yılının ilk şube başkanları toplantısını Ankara'da yaptı. Toplantıda 15 Temmuz şehitleri için TÜrkiye genelinde yapılan hatm-i Şeriflerin duası yapıldı

Evrensel Hafızlar Derneği; (EHAD) “İnsanların en hayırlısı Kur'an'ı öğrenen ve öğretenlerinizdir.” düsturundan hareketle ülkemizin muhtelif vilayetlerinden bir grup Kur’an sevdalısı tarafından Aralık 2006’da Ankara’da kuruldu. Hafızlık ile ilgili eğitim ve kültür faaliyeleri ile tanınıyor. Tükiye genelinde aktif şubeleri ile çok önemli faaliyeler yapıyor. Kurulmasında Merhum Necmeddin Erbakan Hoca'nın emeği olduğu söyleniyor.

Derneğin "Hafızlara, İlahiyat Fakültesini tercih ettikleri takdirde belirli bir ek puan verilmelidir. Kırat-ı Aşere mezunlarının Kur'an Kurslarında görev almaları sağlanmalıdır. Yurt dışı Hac görevlendirilmelerinde öncelik tanınmalı, il ve ilçelerde uzman hafız olarak atamaları yapılmalıdır. 1975'de hafızlara verildiği gibi, onlara da bir derece verilerek taltif edilmelidir. 'Kur'an Kursu Öğreticisi' ifadesi Kuran kursu öğretmeni olarak değiştirilmeli ve hayat standartları öğretmenlerle paralel olmalıdır. Kur'an Kursları müfredatına; hadis, hat, dini musiki vb dersler konulmalıdır. Kur'an Kursu öğrencileri de diğer öğrenciler gibi devletin öğrencilere tanıdığı paso vb. tüm haklardan faydalandırılmalıdır. Kur'an Kurslarına rehberlik servisleri açılmalıdır. Öğrenciler Kur'an Kurslarını sevmeleri için teşvik edilmeli, özellikle hafız öğrenciler 'hac veya umre ziyareti' ile ödüllendirilmelidir." gibi önemli teklifleri var.

Toplantıya EHAD Genel Başkanı Harun Aytaç, başkanlık divanı üyeleri, şube başkanları ve şube temsilcileri katıldı.

15 Temmuz hain darbe girişimine karşı vücudunu siper ederek din, vatan savunması için göğsünden yediği kurşun ile birlikte yaşayan EHAD Genel Merkez yönetiminden Gazi hafız Mehmet Arif Arslan'a Evrensel Hafızlar Derneği Genel Başkanı Harun Aytaç tarafından plaket takdimi yapıldı.Kur’an’ı Kerim tilavetiyle başlayan programda başkanlık divanı sunumları ve rapor müzakereleri yapıldı.