Eğitim Bir-Sen Başkanı Yalçın; sözleşmeli öğretmenler kadroya geçirilmelidir

Sendikanın 41. Başkanlar Kurulu gerçekleşti. Özbekistan’da yapılan toplantı sonrası sonuç bildirgesi de yayınlandı. Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın yaptığı konuşmada gündemdeki konulara değinirken sözleşmeli çalışanlar için kadro konusunda ısrarcı olduklarını vurguladı.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLERE KADRO

 

Eğitim Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın aynı işi yapan meb personelleri arasındaki statü farkı kaldırılmalıdır açıklamasında bulunurken bütün sözleşmeliler kadroya geçirilmelidir çağrısında bulundu. Ali Yalçın “Temel insan hakları ihlal edilerek, kadro istikrarını zoraki yöntemlerle temin etmenin yolu hâline gelen kamu görevlilerini eşi ile işi, sağlık ile işsizlik arasında tercihe zorlayan sözleşmeli istihdam biçimine son verilmelidir” açıklamasında bulunurken “Kamuda aynı işi yapan personel arasındaki statü farkı sonlandırılmalı, bütün sözleşmeliler kadroya geçirilmeli, kamu hizmetinin memurlar eliyle yürütülmesi sağlanmalı ve kamuya personel alımında vicdanları yaralayan ve mağduriyete neden olan mülakat yöntemi bir an önce kaldırılmalıdır” ifadelerini kullandı.

eğitim bir sen 41.başkanlar kurulu
Ali Yalçın

BAŞKANLAR KURULU SONUÇ BİLDİRGESİ

Yapılan Başkanlar Kurulu sonrasında da sendika tarafından 21 maddelik sonuç bildirisi hazırlandı. Eğitim Bir-Sen sonuç bildirisi içerisinde 10.madde içerisinde sözleşmeli öğretmenlerin kadroya geçirilmesi hususu yer aldı. İlgili madde;

 

10-Temel insan hakları ihlal edilerek, kadro istikrarını zoraki yöntemlerle temin etmenin yolu hâline gelen kamu görevlilerini eşi ile işi, sağlık ile işsizlik arasında tercihe zorlayan sözleşmeli istihdam biçimine karşıyız. Kamuda aynı işi yapan personel arasındaki statü farkı sonlandırılarak, bütün sözleşmeliler kadroya geçirilmeli, kamu hizmetlerinin memurlar eliyle yürütülmesi sağlanmalı; kamu hizmetine alınmada vicdanları yaralayan ve mağduriyet oluşturan mülakat yöntemi kaldırılmalıdır.

Sözleşmelilere kadro istenirken mülakat yönteminin kaldırılması istendi.