Duaların Kabul Olduğu Zamanlar
Duanın makbul olduğu vakitler:

Allah Subhanehû ve Teâla hadis-i kudsîde buyurdu ki

“..Gecenin son üçte biri kaldığı zaman Rabbimiz şöyle buyurur: : Kim bana dua ederse onun duasına icabet ederim… Benden kim bir hacetini isterse onun hacetini veririm… Benden kim mağfiret dilerse onu mağfiret ederim, buyurur. “

| Hadîs-i Şerîf Meâli, Kaynak: Buhari: 1145/ Ter:1094 & Müslim: 758/168

 

hangi vakitlerde dualar makbul:

1.Ezan ve ikamet arasındaki vakitler,
2. Yolculukta
3. Hastalıkta,
4. Yağmur yağarken
5. Kabe görülünce,
6. Arefe günü,
7. Recep ayının ilk gecesi,
8. İftar vakti,
9. Gece yarısından sonra,
10. Ramazan ayında, l l. Oruçlu iken,
12. Cuma gecesi
13. Harp meydanında,
14. Misafirlikte,
15. Kalp hüzünlü iken,
16. Secde anında,
17. Bayram geceleri,
18. Kur’anı Kerim hatim edildiği vakit,
19. Farz namazlardan sonra,
20. Kandil gecelerinde,
21. Hacer-ül Esved’in yanında,
22. Zemzem 

Bilindiği üzere en iyi dua eden peygamberimiz ölduğu gibi,kabule şayan olan,dualar de şüphesiz onun dualarıdır.Hz.Peygamber Efendimiz gece namazlarından sonra,sürekli yaptığı dualarda,yalvarıp yakarışlarında,Amcasının oğlu Abdullah İbnu Abbas(r.a)’ın da ezberleyip,yaptığı dualardan bir örnek.

“Allahım! Senden,katından vereceğin öyle bir rahmet istiyorumki,onunla kalbime hidayet,işlerime nizam,dağınıklığıma tertip,içime kamil iman,dışıma amel-i salih,amellerime temizlik ve ihlas,rızana uygun istikameti ilham eder,ülfet edecğim dostumu lütfeder,beni her çeşit kötülüklerden korursun.

Allah’ım,bana öyle bir iman,öyle bir yakin ver ki,artık bir daha küfür kalmasın.Öyle bir rahmet ver ki,onunla dünya ve ahirette senini nazarında kıymetli olan bir mertebeye ulaşayım.

Allah’ım! hakkımızda vereceğin hükmünde lütfunla kurtuluş istiyorum,şühedaya has makamlar diliyorum,bahtiyar kulların yaşayışını diliyorum.Düşmanlara karşı yardım isityorum.

Allah’ım Anlayışım kıt,amelim az da olsa ihtiyaçlarımı senin kapına indiriyor,Rahmetine muhtacım,halimi arz ediyorum.

Ey işlere hükmedip,yerine getiren,kalplerin ihtiyacını görüp gideren Rabbim! Denizlerin aralarını ayırdığın gibi benimle cehennem azabının arasını da ayırmanı,helaka düşmekden,kabir azabından korumanı diliyorum.

Allah’ım! Kullarından birine verdiğin bir hayır veya mahlukatından birine vaat ettiğin bir lütuf varda buna idrakim yetişememiş,niyetim ulaşamamış ve bu yüzden de isteklerimin dışında kalmış ise ey Alemlerin Rabbi,onun olması için de sana yalvarıyor,bana onu da vermeni rahmetin hakkına istiyorum.

Allah’ım bu bizim duamızdır.bunu fazlınla kabul etmek sana kalmışdır.Bu bizim gayretimizdir.Dayanağımız sensin.

Allah’ım kalbime bir nur,kabrime bir nur ver.önüme bir nur,arkama bir nur,sağıma bir nur,soluma bir nur ver.Altıma bir nur,üstüme bir nur,ver.Kulağıma bir nur,gözüme bir nur ,saçıma bir nur,derime bir nur,etime bir nur,kanıma bir nur,kemiklerime bir nur ver.

Aminnnnn Aminnnn Aminnnnn