D.TRUMP ARABİSTANDA KILIÇ DANSINA KATILDI

Memleketinin çıkarları için bu ziyaretleri, yaptığını ifade eden ABD Başkanı Donald Trump, Suudi Arabistan’a gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında geleneksel kılıç dansına katıldı.

110 MİLYAR DOLARLIK REKOR ANLAŞMA İLE SİLAH SATIŞINI GARANTİ EDEN ABD BAŞKANI ARABİSTAN'DA

İlk yurt dışı ziyaretini Suudi Arabistan'a gerçekleştiren ABD Başkanı Donald Trump, Riyad'da Al Murabba Sarayı'ndaki karşılama töreninde, eline aldığı kılıç ile dans eden Suudluların arasına katıldı. - RİYAD 

Trump'tan Suudi Arabistan'la 110 Milyar Dolarlık Silah Anlaşması

Trump'tan Suudi Arabistan'la 110 Milyar Dolarlık Silah Anlaşması

ABD Başkanı Trump'ın ilk yurtdışı ziyaretini yaptığı Suudi Arabistan ile 'ABD tarihinin türünün en büyük silah anlaşmasını' imzaladı. 110 milyar dolarlık anlaşma, Kral'ın Trump'a devlet nişanı takması sonrası imzalandı.

150 KARA ŞAHİN SATACAK

Reuters haber ajansı, söz konusu anlaşmanın Suudi Arabistan'daki herbiri 6 milyar dolar değerinde 150 Blackhawk (Kara Şahin) tipi helikopteri de kapsadığı bildirdi.

TRUMP'A DEVLET NİŞANI TAKILDI

Anlaşmanın imzalanmasından önce Trump, Kral Selman bin Abdulaziz tarafından, başkent Riyad'daki Yemame Sarayı'nda resmi törenle karşılandı. Yemame Sarayı'ndaki görüşmede Kral Selman ABD Başkanı Trump'a ülkedeki en üst düzey devlet nişanı olan Kral Abdulaziz Devlet Nişanı'nı takdim etti. Nişan takılırken Trump, Kral'ın önünde eğilmek zorunda kaldı. Nişanın trilyonluk değeri olduğu da ifade ediliyor.

Ziyaretin ardından İsraile geçecek olan ABD Başkanı Kudüs için İsraile de birçok sözler vermişti.

Trumpun gezisi sanal medaya da "Demek ki başkanlar değişsede Amerikan politikaları değişmiyor. Başkanlar  Amerikan çıkarlarını herşeyin üzerinde tutuyorlar" diye yorumlandı.

ABD Başkanı Donald Trump'ın ilk yurtdışı gezisini Suudi Arabistan'a yapması bu ülkenin idarecilerini adeta mest etti! Suudi Arabistan Maliye Bakanı Muhammed el-Cadan, ABD Başkanı Donald Trump ile Kral Selman bin Abdulaziz'in huzurunda iki ülke arasında yapılan anlaşmaların ortak menfaatler gereği olduğunu ve sadece satın alma şeklinde olmadığını savundu. Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cübeyr de, ülkesi ile ABD arasında varılan anlaşmaların toplam tutarının 380 milyar dolara ulaştığını bildirdi. Bunun 110 milyar dolarlık bölümünü silah satışı anlaşmaları teşkil ediyor. 

Zaten,yıllardan beri hangi ABD başkanı Suudi Arabistanı ziyaret etse ; Siyasi anlaşmalar ve gizli ittifaklar teati edildikten sonra,ABD silah üreticilerinin yüzünü güldüren yeni "Siilah alım " anlaşmaları imzalanır.Aynı yöntemi ,diğer Süper güçler de korudukları ülkelere uygularlar.Yani,AL GÜLÜM-VER GÜLÜM ittifakı ...Maalesef günümüzde artık Kolonicilik karşılıklı büyük çaplı (artık Global de deniliyor) Ticaret ve Silah satımı ile yürüyor. Ülkelerin komşuları ile düşmanlıkları olmasa,Silaha yapılan yatırım Eğitim-Bilim-Açlık-Sağlığa-Zirai gelişim-Çevre korunmasına-Ülkelerarası yardıma harcansa belkide " Dünyada açlık çeken İnsan kalmıyacaktı" ...