Birçok İslam tarihi meraklılarının ve sinemaseverlerin merakla beklediği; yönetmen Mecid Mecidi’nin çektiği “Muhammed” filmi 2015 yılında İran’ın da arasında olduğu pek çok ülkede vizyona girmişti. Şimdi sıra Türkiye’de...

Yönetmen Mecidi, “Hz. Muhammed filmini hem Sünni hem de Şii kaynaklardan okuyarak ortak bir akılla ve titizlikle yazdım. Dünyada ses getirmesinin sebebini de buna bağlıyorum” dedi.

Mecid Mecidi, Mustafa Akkad'ın 42 yıl önce çektiği "Çağrı" isimli filmi dışında İslam Peygamberi Muhammed'i doğru yansıtmak ve tanıtmak için film çekilmediğini dile getirerek, şunları aktardı:

"Diğer dinlere bakacak olursanız, Hristiyanlıkla ilgili yaklaşık 200, Hz. Musa ile ilgili 120, hatta Buda ile ilgili 40'a yakın film çekilmişken, Hz. Muhammed ile ilgili filmlerin yok denecek kadar az olması gerçekten üzüntü verici. Bu nedenle, İslam'ın rahmani boyutunu ortaya koymak ve okyanustan bir damla misali de olsa, o dünyayı tanıtabilmek için bu filmi çekmeye karar verdim. Araştırmalar, senaryonun yazılması ve post prodüksiyonla birlikte, projenin tamamlanması 7 sene sürdü."

muhammed-filmi-yakinda-gösterime-girecek.20151005114443.jpg

300 SALONDA GÖSTERİLECEK

Filmi İslamofobi’ye karşı çektiğini söyleyen Mecidi, Türk seyircilerinin vereceği tepkiyi çok merak ettiğini söyledi. 28 Ekim’de Türkiye genelinde 300 salonda gösterime girecek Muhammed filmi için hazırlıklar şimdiden başlamış durumda.Mayısın başında Türkiye’ye gelen ve filmin Türkçe dublajı için yetkililerle görüşen Mecidi, çeviride en ufak hatanın olmaması için özen gösteriyor. Filmin dağıtımcısı Şantiye Film şu bilgileri verdi: “Muhammed filmi 2 versiyon şeklinde hazırlandı. İlki orijinal haliyle altyazılı, ikincisi İslam tarihçileri ve dilbilimcilerle yapılan Türkçe dublaj. Hazırlanış sürecinde bütün detaylar titizlikle hazırlandı. Filmin milyonlar düzeyinde seyirciye ulaşmasını bekliyoruz. İslam’daki hoşgörüyü anlattığı için Türkiye’de de gösterime girmesini istedik.

Filmi çekebilmek için İran'da Mekke'nin bire bir kopyasını yaptıklarının altını çizen Mecidi, Medine'nin de önemli bir bölümünün sette inşa edildiğini kaydederek, "Bu yapı daha sonra İslam dünyası tarafından da kullanılabilir. Özellikle batıya, İslam'ı doğru tanıtmak ve İslam'ın gerçek yüzünü göstermek amacıyla böyle bir karar aldık. Sonraki filmlere de örnek olacağını düşünüyorum" diye konuştu.

”İSLAM HUKUKÇULARI İNCELEDİ

Şirket yetkilileri, filmin İslam tarihçileri ve İslam hukukçuları tarafından izlendiğini, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından onaylanmasının ardından da vizyona girmesine karar verildiğini ifade etti.

SUUDİ ARABİSTAN VE MISIR’DA YASAKLANMIŞTI

Mecid Mecidi’nin çektiği Muhammed filmi Şubat 2015’te İran’da gösterime girmiş, Mısır’da yapılan basın gösteriminin ardından Hz. Muhammed’in sırtı ve eli gösterildiği için Mısır ve Suudi Arabistan’da yasaklanmıştı.Dağıtımcının Habertürk’e yaptığı açıklamaya göre Türkiye’de İslam hukukçusu Prof. Dr. Hayrettin Karaman ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nın görevlendirdiği İslam tarihçileri ve hukukçuları tarafından incelenen filmde herhangi bir sakınca görülmedi. Dağıtımcı, “En ufak bir sakınca görülmüş olsaydı ‘Muhammed’ filmini gösterime sokmayacaktık” dedi. Film, Hz. Muhammed’in 12 yaşına kadarki dönemini konu ediniyor.Kaynak: Diyanet, İran yapımı 'Muhammed’ filmi için kararını verdi 

muhammed-filmi-yakinda-gösterime-girecek.20151005114622.jpg

"PEYGAMBERİN YÜZÜNÜ GÖSTERMEDİK"

Filmin maddi boyutuna destek amacıyla farklı ülkelerden teklifler geldiğini dile getiren Mecidi, maddi desteğin sadece İran'dan alınmasına karar verildiğine değinerek, "Bütçesi yaklaşık 40 milyon dolardı. Yaklaşık yarısı, bahsettiğimiz şehirlerin platolarının oluşturulması gibi kalıcı işler için harcandı. Bunlar gelecek prodüksiyonlarda da kullanılabilecek yapılar. Bu film, gerçekten İran sinemasının çehresini de değiştirecektir. Öyle düşünüyorum. Çünkü çok büyük bir proje" diye konuştu.

İranlı yönetmen filmle ilgili eleştirilere yönelik de şunları söyledi:

"İslam dünyasının bazı bölgelerinde ne yazık ki daha filmi seyretmeden bazı eleştirilerle karşılaştık. Misal Suudi Arabistanlı bazı din adamları ile Mısır'dan El Ezher, boykot çağrısı yaptı. Filmi görmediler bile, neye dayanarak böyle yaptılar anlamıyorum. İlk başta Peygamber'in yüzünü gösterdiğimizi zannettiler. Bundan dolayı tepki vardı. Oysa biz Peygamber'in yüzünü göstermedik. İnanıyorum ki filmi seyrederlerse, çoğunun görüşü değişecektir. Arkadan, yandan ve çocukluğu. Yani yalnızca 7-8 yaşındaki hali gösteriliyor."

300 SALONDA GÖSTERİLECEK 

Filmi İslamofobi’ye karşı çektiğini söyleyen Mecidi, Türk seyircilerinin vereceği tepkiyi çok merak ettiğini söyledi. 28 Ekim’de Türkiye genelinde 300 salonda gösterime girecek Muhammed filmi için hazırlıklar şimdiden başlamış durumda.

Faydalanılan Kaynak: Risale Haber