Diyanet 12 mayıs 2017 tarihi itibarı ile münhal bulunan kadrolara personel istihdam edileceğini duyurmuştu peki bu alım nasıl olacak personel  nasıl alınacak maaşları ne kadar olacak ve ne kadar görev yapacak bunları tek tek yanıtlamak istedik.  peki bu yanıtları kimden mi öğrendik onun ilk aşaması diyanetin duyurularından çıkarılan sonuçlar ve sonrasında diyanet sen yetkilileri ile yapılan görüşmeler sonucunda bu  vereceğimiz bilgiler oluştu ama bunlar net ve resmi bilgiler olarak algılamamak ve iş netlik kazanana kadar sizlerin merakını biraz olsun gidermek ve kafanızdaki şablonun oluşmasını sağlamak,

Geçici personel ne kadar maaş alacak?

Diyanet sen yetkililerinin bilgisine göre bu maaş asgari ücret olacak ve 1404 tl alacaklar. aynı sigortaları yatacak ve sgk güvencesi altında olacak.

Ne kadar görev yapacaklar?

Görev süresi adından da anlaşılacağı üzre geçici tabiri kullanılmakta ve bu süreç belli zaman aralığında sözleşme şeklinde gerçekleşecek. yine diyanet-sen yetkilileri bu konuda 6-9 aylık süre olacağı  ve sonrasında çıkış verileceği yönünde bilgi verdi. bu durumun ne kadar olacağı yönünde kesin bilgi yok ama işkur daha önce bu sekilde alım yaptı ve 6 aylık görevli aldular.

Münhal kadrolar nakil olacak mı veya nakil olursa görev ne olacak?

Bilgimiz ve tahminimiz dahilinde Dolan kadrolar sözleşme süresince  münhale açılmayacak ancak yeni açıktan atama yapılırsa bu kadrolar dolacak ve görev sona erebilir.

Geçici personelliğe Kimler alınacak?

Resmi Duyuruya göre 2016 KPSS (DHBT) den 50 ve üzeri puan alan en az imam hatip lisesi mezunları mülakata çağrılacak olup üst tahsil gruplarında İlahiyat Fakültesi hariç İmam-Hatip lisesi mezunu olmayanlar müracaat edemeyeceklerdir.

Burada herhangi bir işte çalışmıyor olmak ibaresi yer almıyor fakat işkur aracılığı ile alınacak sa işi olmayan kişiler seçileceği yönünde tahminimiz var.

Peki münhal kadrolar ne zaman yayınlanacak?

İlana göre 15 mayıs 2017 pazartesi günü münhaller (boş kadrolar) yayınlanacak gecen ay dolmayan yerler olacak ve bu kadroları biz daha önce yayınlamıştık yarın kadrolar netleşecek fakat bir çoğu daha önce yayınlanan münhaller olacak

Müracaatlar ne zaman yapılacak?

İl Müftülüklerince, 18.05.2017 tarihinden 22.05.2017 tarihi mesai bitimine kadar müracaatlar alınacaktır.

Mülakatlar ne zaman yapılacak?

Mülakatlar 23.05.2017 tarihinde yapılmaya başlanacaktır.

Müracaatlar nereye yapılacak?

Adaylar, istenilen belgelerle birlikte ikamet ettikleri İl Müftülüğü’ne müracaat edebileceklerdir.