Diyanet İşleri Başkanlığına memur personel alımı için geri sayım sona eriyor.

Geçtiğimiz gün Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesine en az lise mezunu personel alımı yapılacağı müjdesini vermişti. Bekir Bozdağ açıklamasında şu ifadelere yer vermişti: "Önümüzdeki günlerde imam hatip, Kur'an kursu öğreticisi ve müezzin-kayyım alım sınavı ilanına çıkıyoruz.

Rakamları şimdilik açıklamıyorum, inşallah bu ayın sonuna doğru açıklayacağız ve boş olan kadroları dolduracak önemli bir adımı atacağımızı buradan bütün Türkiye kamuoyuna duyurmak istiyorum..

Bütün illerde il müftü yardımcılarından en az bir tanesi bundan sonra kadın olacaktır. Büyükşehirlerde belki daha fazla ama bütün illerde bir tane de kadın müftü yardımcısı atamasını gerçekleştireceğiz. Kadın vaizlerin sayısını da atıracağız, Kur'an kursu öğreticilerinin sayısını da artıracağız"

12 Bin Alım Olacak

Başbakanlık kaynaklarından edindiğimiz son bilgilere göre diyanetin 12 bin personel alımı için ilana çıkacağı öğrenildi.

Edindiğimiz bilgilere göre Diyanetin ilk seferde 6 bin personel alımı yapacağı öğrenildi. 6 bin personel alımı için Diyanetin 1 ay içinde ilana çıkması bekleniyor.

Hangi Bölüm Mezunlarından Alım Yapılacak?

Daha önce yayımlanan ilanlarda diyanet aşağıdaki pozisyonlar alım yapmıştı. Yeni alımda alımlar şu şekilde;

İlahiyat Fakültesi+Hafız
İlahiyat Fakültesi
İlahiyat Önlisans+Diğer Lisans+Hafız
İlahiyat Önlisans+Diğer Lisans
İlahiyat Önlisans+Hafız
İlahiyat Önlisans
İ.H.L+Diğer Lisans+Hafız
İ.H.L+Diğer Önlisans
İ.H.L+Hafız
İ.H.L

İhtisas Merkezleri ve Diyanet Eğitim Merkezleri

Diyanet Akademi adı verilecek yeni bir akademi kurmayı planladıklarını dile getiren Başbakan Yardımcısı, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bu akademiyi kurmayı planladıklarını söyledi. Kurulacak olan bu akademi yerleri ile Diyanet İşleri Başkanlığı’nda görev alacak personelin bir kısmının adaylık eğitimini yapabilecek.

Ayrıca bunun yanında da meslek içi ve öncesi eğitim ve öğretimini yapacak. Bu akademi Diyanet Eğitim Merkezi ve Dini Yüksek İhtisas Merkezleri olmak üzere iki bölümden oluşacak.

Bahsi edilen İhtisas Merkezleri müftülerin , özel ihtisas gerektirenlerin ve vaizlerin eğitim ve öğretimini yapacak. Diyanet Eğitim Merkezleri, kuran kursu öğreticisi, imam hatip ve müezzin kayyımların adaylık ve meslek içi eğitimlerini yapacak.

Söz konusu kanunun  yürürlüğe girmesiyle beraber belirli bir süre buralarda eğitim ve öğretim almayanlar direkt olarak imam hatip kadrolarına, vaiz ve müftü, müezzin- kayyım kadrolarına atanamayacak.

Bir süredir haberlerde yer alan bu akademi birçok şehirde yavaş yavaş kurulmaya başlandı. Kanunun yürürlüğe girmesi ile beraber daha net bir hal alacak ve bundan sonra Diyanet İşleri’nde çalışmak isteyenler öncelikle burada eğitim ve öğretim görecek.