A- İRŞAT HİZMETLERİ

 1. İl ve ilçe müftülükleri ile yurtdışı temsilcilikleri tarafından hazırlanan “Ramazan Özel Vaaz ve İrşat Programı” 03 Haziran 2016 Cuma günü mesai bitimine kadar DHYS’ye girilecektir.

 

2. Hazırlanacak olan Ramazan Ayı Vaaz ve İrşat programında, “Gelin Gönüller Yapalım bu Ramazan ve Her Zaman” konusu etraflı bir şekilde işlenecektir.

3. Ramazan ayının yaz mevsimine denk gelmesi sebebiyle il ve ilçe müftülüklerine turizm bölgelerinde, yayla turizminin, mevsimlik işçi ve mültecilerin yoğun olduğu yerlerde, ibadet vaaz ve irşat hizmetleri sunulması hususunda gerekli tedbirler alınacaktır.

4. İlahiyat/İslami Bilimler fakültesi öğretim üyeleri, eğitim merkezlerindekieğitim görevlileri, İmam Hatip Lisesi meslek dersleri öğretmenleri,Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Dersi Öğretmenleri, Emekli Müftü, Vaiz ve Din Görevlilerinin müftülülerce uygun görülecek camilerde; cami görevlilerinin de kendi camilerinde vaaz etmeleri sağlanacaktır.

5. Vaazlar zamanında başlayacak ve ezan başlamadan bitirilecektir.

6. İl Müftüleri belirleyecekleri “Kardeşil “ de, ilçe müftüleri ise görev yaptıkları ilin ilçeleri arasından tespit edecekleri bir “Kardeşİlçede karşılıklı olarak vaaz ve irşat hizmetinde” bulunacaklardır.

7. Yerel durum ve özel şartlar dikkate alınarak dini danışmanlık ve rehberlik hizmetlerisürdürülecektir.

8. Mahalli TV ve radyolarda irşat ve mukabele programlarınınyapılması hususunda çalışmalar yapılacak, personelin yerel basında dini/ahlaki konularda yazı yazması teşvik edilecektir.

9. Bayram mesajları sadece Diyanet İşleri Başkanlığı veya vekili tarafından verileceğinden ayrıca mesaj yayımlama cihetine gidilmeyecektir.

B ) Ezan ve Namazlar

1. Namazlarda ta’dil-i erkana mutlaka riayet edilecek ve teravih namazlan, “iki rekatta bir selam vermek suretiyle” kıldırılacaktır.

2. Sabah ezanlan Diyanet Takvimine göre her camide aynı anda imsak vaktinde okunacaktır.

3. Akşam ezanlanın vaktinde okunmasına özen gösterilecek ve camilerde akşam namazı kıldırılacaktır.

4. Her il ve ilçede imkanlar ölçüsünde en az bir camide hatimle teravih namazı kıldırılması sağlanacak ve bu camiler önceden cemaate duyurulacaktır.

5. İtikafa girmek isteyenlere temizlik ve cami adabIyla ilgili gerekli hassasiyetlere dikkat etmek şartıyla müftülükler tarafından belirlenecek camilerde izin verilebilecektir.

6. Camilerde mukabele programı hazırlanacak ve icrası takip edilecektir. Mukabele programlarında okunacak cüzlerin ihtiva ettigi önemli mesajlar mealen cemaate aktanlacaktır.

7. Müftülüklerce Kur’an ziyafeti programları düzenlenebilecektir. Bu programlar tertip edilirken bölgede görev yapan din gorevlileri tercih edilecek ve görevlilerin kendi camilerindeki hizmetlerinin aksatmamalarına özen gösterilecektir.