Tasarruf tedbirleri nedeniyle Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinden kesinti yapılmasına İslam düşmanlığı ile piyasada tanınan sendikalar tepki gösterdi. Birleşik Kamu İş Federasyonu ve Eğitim-Sen, yaptıkları açıklamada, MEB'den değil, Diyanet İşleri bütçesinden kesinti yapılmasını istedi.

Bilindiği gibi Milli Eğitim Bakanlığı ile Karayolları ve Devlet Su İşleri'nin "Kamulaştırma; yeni yol, bina, köprü yapımı" gibi harcamaları bir kalemde milyarlarca lira masrafı bulabiliyor. Bu gerçeği bilmelerine rağmen Birleşik Kamu İş Federasyonu ile Eğitim Sen yapılan tasarruf tedbirlerinin eğitim ve bayındırlık hizmetini aksatmayacağını bilmelerine rağmen muhalefetlerini Diyanet üzerinden sürdürerek İslam düşmanlıklarını tekrar açığa vurdular.

Milli Eğitim Bakanlığında yapılan tasarruf tedbirlerinin Diyanet ile kıyas edilmesi akıl ve mantıkla izah edilir bir durum değil. Milli Eğitimde yapılan tasarruf bayındırlık hizmetleri ile ilgili iken Diyanet'te iki sendikanın yapılmasını istediği tasarruf tamamıyla Diyanet personel giderlerini kapsıyor. Diyanet bütçesinde tasarrufa gitmek bir anlamda personelin maaşının ödenmemesi anlamına geliyor.

GAYLERİN SÖZCÜSÜ EĞİTİM-SEN

Toplumu ahlaki noktada yozlaştırma konusunda LGBT (Lezbiyen, Gay, Bisexual ve Transexual)'nin gönüllü sözcülüğüne soyunan sol sendikaların konu ahlak ve İslam olduğunda kırmızı görmüş boğaya dönmeleri olur olmaz bu oluşumların liderliğini yapan bazı şahısların farklı bir dinden olup İslam'a karşı düşmanlıkları olarak olarak yorumlandı. 

DİYANET ÜLKE İÇİN GÜVENLİĞİN SİGORTASIDIR

Oysa tüm dünyada dinsizliğin nasıl yıkıcı sonuçları terör örgütleri üzerinden tecrübe edilmişken eğitimle ilgilenen bir sendikanın eğitim, ahlak ve IŞİD gibi terör örgütlerine geçit vermeyen Diyanet gibi kurumların bütçelerine dil uzatması tam bir akıl tutulması... Kamuoyu ve yapılan istatistiki çalışmalar da gösteriliyor ki Diyanet'e ayrılan bütçenin milli güvenlik ve toplumda meydana gelen hukuksuzluklara birer fren vazifesi yapıyor. 

SÖZLERİ HAK NİYETLERİ BATIL

Birleşik Kamu İş Federasyonu, Hazine'den Sorumlu Bakan Berat Albayrak'ın ‘Yeni Ekonomik Model' programını açıklarken, tasarruf tedbirleri alınacak kamu kurumları arasında Karayolları ve Devlet Su İşleri'nin yer alacağını söylediğini belirterek, “Bu kamu kurumlarına ek olarak Milli Eğitim Bakanlığı da tasarruf tedbirleri kapsamına alınmıştır. Bu yılın ilk 6 ayının ardından MEB 'in elinde maaşlar hariç kalan 10 milyar 633 milyon 716 bin 878 TL'den 2 milyar TL'sinin ‘tasarruf tedbirleri' kapsamında kesileceği belirtilmiştir. Krizin başka bir maliyeti de ülkemizde ki milyonlarca öğrenci ve veliye kesilmiştir. Okulların onarımlarından, yeni okul yapımı için kamulaştırma giderlerine kadar pek çok kalemde kesinti yapılırken, okul öncesinden liseye kadar öğrencilere verilen burslardan 20 milyon TL, devlet parasız yatılı öğrencileri için yine verilen pansiyon yardımından 103 milyon TL kesilmesi planlanmaktadır. Ayrıca özel okula gidecek öğrenciler için ayrılan 1.2 milyar TL teşvikten 75 milyon TL kesinti yapılması da planlanmaktadır. Özel okullardan kesilen bu miktarın doğrudan devlet okullarına aktarılması hatta özel okullara verilen bu teşviğin tamamının devlet okullarına aktarılması kamuya yönelik harcanması gerekmektedir” dedi.

 

EĞİTİM SEN'DEN EĞİTİM ADI ALTINDA İSLAM DÜŞMANLIĞI

Eğitim-Sen de MEB bütçesinden kesinti yapılacağı haberinin ardından MEB tarafından yapılan açıklamada; burs desteğinde ve pansiyon yardımında kesintiye gidilmeyeceği, halen yapım aşamasında olan okul inşaatlarının ise devam edeceği ifadelerine işaret ederek, “Zaten yetersiz olan MEB bütçesinden ‘kamuda tasarruf tedbirleri' kapsamında kesintiye gidilirken; diğer taraftan söz konusu Diyanet İşleri Başkanlığı’nın ek bütçe talebi olduğunda isteklerin anında hayata geçirilmesi büyük bir çelişki oluşturmaktadır. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yılın ilk altı ayında yaptığı harcamalarla, geride kalan altı ayda yapmayı planladığı harcamaları gösteren 2017 yılı Mali Durum ve Beklentiler Raporu'nda; 2018 yılına 6 milyar 867 milyonluk bütçe ile başlayan, diğer kurumlara aktarmalarla ödenekleri 4,3 milyara düşen ve bunun 4,2 milyarını da yedi ayda harcayan Diyanet İşleri Başkanlığı, yılsonuna kadar harcama yapabilmek için ek bütçe talep etmiştir."