Dışışleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan Rota değişmeyecek sinyali

Seçim öncesi AB konusunun seçim sonrasında masaya yatırılacağına dair açıklamalar olmasına rağmen seçim sonrası Dışişleri Bakanından seçim sonrası acil açıklama geldi. Böylece AB konusu bir kez daha başka bahara kaldı yorumlarının yapılmasına yol açıldı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suudi Arabistan'ın El-Şark el-Avsat gazetesine verdiği demeçte, Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasındaki vize serbestisi sürecine ilişkin, "Vize serbestisinin en kısa zamanda verilmesini bekliyoruz. Eğer AB bu konuda yeşil ışık yakmazsa Ege Denizi'nde üstlendiğimiz ağır yükü gözden geçirmek zorunda kalacağız" dedi.

Çavuşoğlu, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında AB ülkelerinin verdiği tepkilerin Türkiye'yi 'hayal kırıklığına' uğrattığını belirtti.

Bakan Çavuşoğlu, AB'nin dayanışma ve destek gösterisinde bulunmak yerine haksızca Türkiye'yi darbe girişimi sonrasında attığı adımlar nedeniyle eleştirmeye odaklanmasından dolayı ikili ilişkilerin zorlu bir dönemden geçtiğini kaydetti. "AB üyeliği bizim için öncelik olmaya devam ediyor" diyen Çavuşoğlu, AB'ye katılım sürecinde karşılaşılan siyasi engellerin de Türkiye-AB ilişkilerini zora sokan etkenler arasında olduğunu söyledi. Türkiye'de AB'nin son dönemdeki tavrından kaynaklanan bir güven kaybı olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, "Güven bunalımın üstesinden gelmek için hala olumlu adımların atılmasını bekliyoruz" açıklamasında bulundu.

Çavuşoğlu, tüm zorluklara rağmen Türkiye-AB ilişkilerinin tekrar olumlu bir raya oturtulmasının mümkün olduğunu belirterek "Türkiye, Avrupalı ortakları ve AB'den olumlu, iyi niyetli ve yapıcı bir tutumla karşılaşırsa kesinlikle karşılık verecektir" dedi

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: "SÜRPRİZİ 16 NİSAN'DAN SONRA AÇIKLAYACAĞIM" demişti.

16 Nisan'da 'evet'in çıkmasıyla Türkiye'ye gelecek küresel sermayenin daha da artacağını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, referandum sürecinde Batı'nın tutumunu eleştirdi.

Erdoğan, Almanya'yı ve diğer Avrupa ülkelerini eleştirerek, "Almanya'nın yaptığı yenilir yutulur bir şey değil. Almanya teröristler yataklık yapıyor. Avrupa'da Nazizm hortlamaktadır. Hepsi Türkiye düşmanı. Ne olursa olsun Almanya'daki benim vatandaşlarım oylarını kullanacak. Almanya'dakiler de gereken cevabı alacaklardır. AB ile ilgili 16 Nisan'dan sonra değerlendirmemizi yapacağız karar vereceğiz. AB noktasında 14 yıl önce çok daha farklı kanaatteydim. Ancak Batı samimi değil. Hollanda Avusturya, İsviçre'de yapılanları gördünüz. Gerçi bundan dolayı da memnunum. Propagandanın iyisi kötüsü olmaz. Sürprizi 16 Nisan'dan sonra açıklayacağım. 16 Nisan'ı atlatalım. AB konusu kesinlikli masaya yatırılmalıdır" şeklinde konuştu.