On yıl kadar önce yapılan bir araştırmaya göre ülkemizde 5 yaşında hiç diş doktoruna gitmemiş çocukların oranı %80. 15 yaşına geldiğinde rakam %42’lere geriliyor.

Diş sağlığı için diş doktoru kontrollerinin, tedavinin ve kişisel bakımın paralel gitmesi gerekiyor. Ancak bu alışkanlıklar çocukluktan itibaren çeşitli nedenlerle kazanılmadığında diş çürükleri, diş eti hastalıkları, ağız kokusu ve sararan dişler ileriki yaşlarda problem haline dönüşüyor.

Şüphe yok ki diş fırçalama başta olmak üzere ağız bakımı alışkanlığının çocukluktan itibaren kazandırılması gerekiyor. Ve sonrasında da ömür boyu sürdürülmesi. Aslında diş fırçası ve macunu günlük kişisel bakımımızın en önemli malzemeleri.

Kullanılan macun ve fırçaların kalitesi de önemli. Fırçaların bakımının iyi yapılması, sık sık değiştirilmesi gerekiyor. Geçmişi 1960’lara uzanan, günümüzde çok çeşitlenen ve oldukça yaygınlaşan şarj edilebilir ileri teknoloji 3D diş fırçalarının derinden temizlemesinin yanı sıra motivasyonu arttırdığı da söyleniyor. Ne de olsa her alanda teknoloji artık yaşamlarımızın ayrılmaz birer parçası...

 

Düşlerin çürümemesi için ne yapılmalı

  • Dişler günlük yıkanmalıdır. Nasıl ki yemek yediğimiz tabağımızda yemek artığı kaldığında ertesi gün yeniden üzerine koyup yemiyorsak dişlerimizi de işi bittiğinde yıkamalıyız. Dişleri en iyi yıkama yöntemi, bilindiği üzere ya doğal olan misvak gibi doğal yollarla yada diş fırçası ve macunla fırçalamak şeklindedir. Kısacadişlerimizi hergün fırçalamalıyız. Günde bir kere fırçalamak içinize siniyorsa sorun yok. Ancak güne temiz bir dişle başlayıp yatarkende temiz bir dişle yatmak gibi bir rahatlık yaşamak isterseniz bu durumda yukarıdaki cümlede “..her gün…” ibaresinden sonra “iki kere” kısmını ekleyerek aynı cümleyi tekrar okuyabilirsiniz. Bu arada akşam yenilen tabağı sabah yıkadığınızda onun artıklarla kirlenmiş suyu lavabodan akıp gidecektir. Ama akşam yatarken bulaşık bıraktığınız dişleriniz tükrükle yıkanarak sabaha kadar sizin lavoba borunuzdan midenize gidecektir. Bu durumda içiniz rahat olacaksa iyi uykular..
  • Diş ipini duymamanız imkansız. Peki kaç kere kullandınız?.. diye sormuyorum. Zaten şu anda bu satırı okurken muhtemelen okuma dikkatiniz azaldı. Bizlerin ağız ve diş bakımı içinde pek yaygın olmasada, diş ipikullanımı tam teşekküllü diş temizliğine yardımcı olmaktadır. Özellikle fırça kıllarının giremediği yerlere erişim için. Diş aralarını detaylıca temizler.
  • Dişlerinizi tam anlamıyla dip köşe temizlemek istiyorsanız, ki öyle olması gerekir; o zaman bunun için küçük başlıklı diş fırçalar kullanmanız yararınıza olacaktır. Bu diş fırçanızın ağzınızda işini rahat yapmasını sağlayacaktır.
  • Gelelim bu diş fırçasının kullanım süresine.. Bir diş fırçası ile 2-3 sene idare edilebilir mi sizce? Evet ne yazık ki idare edenler var. Ben en çok onların mutfağındaki bulaşık süngerini ve lavoba fırçasını merak ediyorum. Bu ikisini iki sene boyunca değiştirmeden kullanmışsanız ne demek istediğimi anlamışsınızdır. Gelelim dişlere.. Bir diş fırçasının üzerindeki kıllar zamanla eğilip bükelerek diş aralarına erişimi zorlaştıracaktır. Bu nedenle siz sadece dişlerin yüzeyini parlatıyor olursunuz ve istenilen temizlik tam anlamıyla gerçekleşmez. Doktora gittiğinizde ise şu cümleleri kurmanız kaçınılmaz olur: “hayret, aslında ben dişlerimi fırçalıyorum ama…” Bir fırçanın en uygun değişim süresi 3 aydır, hem kullanım özelliğini yitirdiğinden, hemde hijyenik olarak yeteri kadar temizlik aracı olarak kullanılmasından dolayı.
  • Fırçaların bir banyo dolabının içinde yer alması yada kapalı başlık içinde olması, muhtemel tozların ve bakterilerin diş fırçasına yapışarak kıl diplerine yerleşmesini önleyecektir. Yahut serbestçe dolaşan bir sineğin konmasını…
  • Sertlik ve yumuşaklık konusunda iki seçimde yanlış. Çok yumuşak olursa aralara giremeyen ve kılları eğilip bükülen fırça görevini tam yapamamış olur. Çok sert olursa da bu sefer diş aralarına saplanmak için biçilmiş kaftan olacak, dişinizin arasından ince kırmızı bir sıvının gelmesine neden olabilecektir, kan gibi. En iyisi ne çok yumuşak ne çok sert.
  • Nasıl olsa sürekli yıkanıyor diyerek arkadaşınızın yada bir yakınınızın diş fırçasını kullanma gibi bir rahatlığınız varsa zaten bunun aksini yapın demenin bir mantığı yok.
  • Dengeli beslenme en önemli konulardan biridir. Yeteri kadar vitamin, kalsiyum gibi vücudun ihtiyacı olan besinleri almazsak dişlere giden besinler eksik kalacağından dişlerin kuvveti azalacak ve çürüklere meyilli olacaktır. Meyve, sebze, süt ürünleri tüketimine dikkat edilmelidir. Özellikle çocuklara sağlıklı beslenme aşılanmalıdır.