Osmanlı Kuruluş dönemini anlatan TRT1'de hafta da bir gün yayında olan ve Reytingleri alt üst eden Diriliş Ertuğrul dizisinde yeni bölümde Osman Gazi karakterini kimin canlandıracağı büyük merak konusu.

ERtuğrul Gazinin yeni doğacak oğlu aşiretin başına geçecek. Kısa sürede aşireti beyliğe dönüştürecek ve beyliğe ismini verecek.

Diriliş ekibi Engin Altan Düzyatan ayrılmasından sonra diziye Osman Gazi rolüyle kimin canlandıracağı belli oluyor.

Osman Gazi için çok sayıda isme teklif götürüldü. İşte o isimler...

FURKAN PALALI

Teklif götürülen isimlerden biri No:309 dizisinde başrolde olan Furkan Palalıoldu. Devam eden dizisinin finale yaklaşması dolayısıyla Osman Gazi olma ihtimali yüksek görünüyor.

2. UĞUR PEKTAŞ

Uğur Pektaş'ın Diriliş Ertuğrul'a gireceği zaten konuşuluyordu. Ancak Osman Gazi rolü için olduğu tahmin edilmiyordu.

3. ENGİN ÖZTÜRK

Engin Öztürk'ün Muhteşem Yüzyıl dizisinde canlandırdığı 2.selim karakteri dolayısıyla bu role yakın isimlerden olduğu düşünülüyor. 

4. BURAK ÖZÇİVİT

Burak Özçivit'in Osman Gazi rolü için gelen teklifi reddettiği iddia edildi. Yakışıklı oyuncuya bu teklifin götürüldüğü aylar öncesinden konuşuluyordu. Ancak Özçivit, başka bir proje için prensip anlaşmasında olması dolayısıyla bu teklife sıcak bakmadı.

5. İBRAHİM ÇELİKKOL

Elçin Sangu'nun anlaştığı bir proje için İbrahim Çelikkol'a da teklif götürüldüğü öğrenilmişti. Dolayısıyla İbrahim Çelikkol'un bu rolde olup olmayacağını yeni sezonda göreceğiz.

6. MURAT YILDIRIM 

Murat YıldırımOsman Gazi rolüne yakın isimlerden biri olarak görünüyor.

7. ONUR TUNA

Diriliş Ertuğrul'da Osman Gazi'yi kim canlandıracak?

Onur Tuna yine TRT1'de yayınlanan Filinta dizisinde canlandırdığı karakter nedeniyle Osman Gazi rolüne yakın isimlerden biri olarak görünüyor.

OSMAN GAZİ KİMDİR?

Osman Bey, 1258 yılında Söğüt'te doğdu. Babası Ertuğrul Gazi, annesi Halime Hatun'dur. 1281'de, 23 yaşındayken Kayı Boyu'nun yönetimini üstlenen Osman Gazi, ata binmekte, kılıç kullanmakta ve savaşmaktaki becerisiyle ün kazanmıştır.

Kısa sürede beyliği oluşturup ilk bakır parayı da bastırarak bağımsızlığını da ilan etmiştir. Osman Bey'e kadar Anadolu da yönetim Anadolu Selçuklularının elindeydi. Selçuklular Kösedağ'da moğollara yenilince Anadolu'da yeni beylikler hakim olmuştur.

Aşiretin ileri gelenlerinden, Ömer Bey'in kızı Malhun Hatun ile evlenmiştir; bu evlilikten ileride Osmanlı Devleti'nin başına geçecek olan oğlu Orhan Gazi doğmuştur. Daha sonra Şeyh Edebalinin kızı Bala Hatunla evlenerek Ahilerle de akraba olmuştur.

En büyük hedefi Bursa'yı fethetmektir ancak bu ona nasip olmamıştır. Oğlu Orhan Gazi'ye nasip olacaktır.