Çarşamba akşamı ekrana gelen Diriliş Ertuğrul dizisinde Simon’un yaptığı tuzağa düşen Turgut'un getirmiş olduğu zehirli mektubun veya büyülü mektubun (!) etkisinde kalan Ertuğrul kendinden geçiyor. Ural'e saldıran Ertuğrul, dizinin yeni bölüm fragmanında şehit olduğu gösteriliyor. Peki Ertuğrul gazi nasıl öldü?

Ertuğrul Gazi nasıl öldü?

Diriliş Ertuğrul Dizisinde son bölümde zehirlenen Ertuğrul Gazi ölecek mi? Seyirciler yoğun olarak bu spruyu soruyor. Cenazesinin kaldırılması diye bir durum olduğu ifade ediliyor. 

Dizide Hancı Simon'un kardeşi Mariya'nın hazırladığı mektupdaki zehir veya büyü ile karşılaşarak kendini keybeden Ertuğrul, etrafına saldırıyor ve sonra yere yığılıyor. 

Bilindiği gibi Diriliş Ertuğrul Dizisi Tarih danışmanları olan bir dizi. Tarihi gerçeklere oldukça önem veriyor. Son bölümde zehirlen Ertuğrul Gazinin gözlerinden kan geliyor ve düşüyor. Bu sahneden sonra ölümü gerçekleşiyor mu sorusu çokça soruluyor.

BU KONUDAKİ TARİHİ GERÇEKLER NELER

Bilecik Söğüt'te Oğuzların Bozok koluna bağlı Kayı boyuna mensup Osman Bey'in kurduğu beylik, zaman içinde yaptığı fetihlerle gittikçe büyüyerek 3 kıtaya hükm eden bir imparatorluk haline dönüştü.

Osmanlı'nın kökleri şüphesiz 1299'dan önceye dayanıyor. Osmanlı'nın kuruluşunda, Kurucu Osman Bey'in babası Ertuğrul Gazi'nin rolü bugün birçok tarihçi tarafından kabul ediliyor.

ERTUĞRUL HAKKINDA BİLGİLER

Oğuzların Bozok Kolu'nun Kayı Boyu'na mensuptur. Babası Süleyman Şah, annesi Hayme Ana’dır. Eşi Halime Hatun’dur. Osmanlı Devleti’nin kurucusu olan Osman Bey’in babasıdır. Ertuğrul Gazi’nin diğer oğulları Saru Batu Savcı Bey ve Gündüz Bey’dir. Kardeşleri ise Sungur Tekin, Gündoğdu ve Dündar’dır.

Ertuğrul Gazi, Selçuklu Sultanı Alaeddîn'in vefatına kadar altı sene etrafın fethi ve İslamiyetin yayılması için bütün gayreti ile çalıştı. Sultanın vefatından sonra, Selçuklu hükümdarları arasındaki taht ve taç kavgalarına karışmayarak Söğüt uç bölgesinde tekfûrlarla mücadeleye devam etti. 1281 yılında 92 veya 96 yaşındayken Söğüt'te vefat ederek oraya defnedildi.

Diriliş Dizisinde Ertuğrul Ölecek mi?

Bu Bilgiye göre Ertuğrul Gazi'nin bu bölümde ölmesi mümkün görünmüyor.

Ertuğrul Gazinin ölümünden sonra, küçük oğlu Osman Gazi, kavim ve kabîlesinin reisi oldu. Osman Bey, Babası Ertuğrulla birlikte Sögüt'e geliyor. Ayrıca 3 oğlu olacak.Daha birisi var.Diğerleri doğacak sonra ölecek.

Ama dizide halen Osman Gazi ve savcı doğmuş değil. Bu da gösteriyor ki Ertuğrul Gazi ölmeyecek.

Diriliş Ertuğrul'un 68. bölümünün ardından yayınlanan 69. bölüm fragmanında Ertuğrul'un öldüğü yönünde görüntüler yer alıyor. Ancak, görüntülerin gerçek olmadığı, hayal veya bir rüya olacağı yönünde öngörüler de yapılıyor. Zira, Diriliş Ertuğrul dizisinin başrol oyuncusu Ertuğrul'un ölmesi, dizinin hem reyting hem de popüleritesini kaybetmesine neden olacaktır.

FİLİMDE TARİHİ HATALAR DA YAPILIYOR

Osman Gazi Han’ın küçük amcası yani ertuğrul gazi’nin küçük kardeşi DÜNDAR bey dizide 17-18 yaşlarında bir çocuktur, ama osman gazi ise halihazırda ortada yoktur. Oysa ki dündar bey ile osman gazi’nin yaşları birbirine yakındır, aralarında en fazla 10 yaş fark olabilir. Bu dizideki eksik olara görülebilir.