Kısa adı DİNBİRDER olan Din Görevlileri Birliği Derneği Genel Başkanı Muhittin Yıldırım Hoca Güneydoğulu ulema ile Karadeniz Ulemasını TRABZON OF'ta bir araya getirip gönül köprüsü çalışmasını başlattı.

Güneydoğu Anadolu bölgesinden Karadeniz'e Kardeşlik Köprüsü kurmak üzere 47 kişi Trabzona geldi.

Güneydoğu’dan gelen din adamlarının Doğu Karadeniz turunu başladı. Din adamları önceki günü Çaykara ve Sultanmurat’ta geçirdi.

Gezinin, 6 ay önceki Diyarbakır ziyaretinde Din-Bir-Der Diyarbakır Şube Başkanı ve Suffe Medresesi Başkanı Tayyip Elçi hocayla kararlaştırdıklarını vurguladı.

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, oturan insanlar, masa ve iç mekan

Yıldırım, "Kur'an-ı Kerim'de Rabbimizin 'Ancak müminler kardeştir.' fermanına uygun olarak düzenlediğimiz bu gezimize, davetimize icabet edip geldiğiniz için siz Güneydoğulu alimlere teşekkür ediyorum." dedi.

Bu gezilerin Din-Bir-Der tarafından çok daha sık bir şekilde yapılacağını ifade eden Yıldırım, "Bu gezilerle Güneydoğu bölgemizden Trabzon-Rize bölgemize çok sayıda öğrenci gelmesi için bölgemizde bulunan Kur'an kurslarındaki yetkili ve ilgili hocalarımızla misafir hocalarımızı bir araya getirmekten çok büyük mutluluk duyuyorum." diye konuştu. Terörün panzehiri olarak bu çalışmaları artıracaklarını belirten Yıldırım, misafirlere ve Belediye Başkan Yardımcısına teşekkür etti.

Görüntünün olası içeriği: 21 kişi, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar

Bölgeler arası kardeşliğin pekiştirilmesi anacıyla gerçekleşen ziyarette dün Aymeydan Otel’de kahvaltı yapan 47 kişilik ekipte Rize İlahiyat Fakültesi Dekanı Salih Sabri Yavuz, Sultanmurat Şehitler Cami Yaptırma Derneği başkan yardımcısı Prof.Dr. Ömer Yüksek, Diyanet İşleri Yüksek Din Kurulu başkanı Sabri Akın ve Bayburt Müftülük görevlisi Nasrullah Bilgin de yer aldı.

Kahvaltının ardından Aymeydan Otel sahibi Mustafa Sakal özellikle Güneydoğulu alimlere “Ne iyi ettinuz da geldunuz. Ben de yıllardır böyle alimlere hizmet etmek için bu dağlarda misafir bekleyirum.” Diyerek teşekkür etti. Saat 10.00’da grup Sultanmurat yaylasına vardığında yaylalılar grubu tatlı ikram ederek karşıladılar. Ardından yapımı son aşamaya gelen Şehitler Camii’ni gezerek dernek başkanı Muhittin Yıldırım’dan bilgi almışlardır.

Camii lokalinde ağırlanan misafirleri yaylalılardan emekli müftü Hüsnü Bilgin, emekli imamlar Tahsin Alkan ve Fahrettin Güneş ile Eğrisu yaylasında görev yapan Diyarbakırlı İhsan hoca, Sultanmurat camisi görevlisi Selim hoca ve cami derneği teknik işler amiri Enver ve Hasan Yıldırım kardeşler ve onlarca yaylalı, esnaf ve bir kısım Araplar ve camide çalışan 20 civarında usta ve işçi tekbirlerle karşıladılar.

Görüntünün olası içeriği: 3 kişi, iç mekan

Güneydoğulu alimler grubu başkanı Tayyib Hoca Şehitler camiinin konferans salonunda yaptığu konuşmada ;ben islam aleminin hemen hemen her tarafını gezdim. 2 gündür Of’ta ve Çaykara’da gördüğüm bu kardeşlik parıltılarını hiçbir yerde görmediğimi söyleyebilirim. Buranın insanları ve geçmişi manevi ilimlerin okutulması bakımından bizim Diyarbakır’ımıza çok benziyor. Diyarbakjr peygamberler ve sahabeler şehridir. Size oradaki kardeşlerimizden gönüller dolusu selamlarla birlikte bölgemizin bir kısım alimlerini getirdim. Artık bizim bin yıllık kardeşliğimizi burada kuracağımız burada sizinle kalpten kuracağımız manevi köprüleri inşallah hiçbir güç yıkamayacaktır. Selahaddin Eyyübi nasıl Kudüs’ü fethetmeden önce İslam Birliğini kurmuşsa bizim bu İslam ortak paydasındaki birlikteliğimizi de tam pekiştirdiğimiz zaman Türkler Kürtler ve Araplar işte o zaman Kudüs-ü şerifi kurtarmak mümkün olacaktır. Bu kardeşliğimizi sağlayan Din-Bir-Der Genel Başkanı Muhittin Hocaya teşekkür ediyorum ve İslam’da ittifakın ne tatlı birşey olduğunu burada yaşayarak görüyorum. Bu ziyaretlerimizin devamını hem Güneydoğulu hem de Karadenizli kardeşlerimizden bekliyorum.” Dedi.

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi ve ayakta duran insanlar

Daha sonra Şehitler Tepesine çıkılarak yasin-i şerif ve dualar okundu. Camii derneğinin ikram ettiği yemeğin ardından konuşmalara geçildi. Dernek başkanı Muhittin Yıldırım misafirleri Şehitler Camii’nde ağırlamaktan mutlu olduğunu belirterek bölgemizin en önemli alimlerimizden rahmetli Hacı Hasan Rami Yavuz Hocanın külliyatını oradaki 5 ayrı medreseye hediye etti.

Görüntünün olası içeriği: 5 kişi, oturan insanlar ve iç mekan

Ayrıca Sultanmurat yaylasıyla ilgili 50 dosyayı alimlere hediye etti ve Sultanmurat tablolarını kendilerine sundu. Bunun üzerine Güneydoğu heyetinden Tayyip hoca Diyarbakır tarihini içeren ve o bölgenin dini hayatını anlatan eserleri Muhittin Yıldırım ve Rize İlahiyat Fakültesi Dekanı Salih Sabri Yavuz’a hediye etti.