TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 'Naylon poşetin uzun vadede kanserin en büyük tetikçilerinden olduğunu unutuyoruz. Vatandaşı artık kese kağıdı, file veya bez çantalar kullanmaya teşvik etmeliyiz' dedi.

Türkiye’de günlük poşet tüketiminin 50 milyona, yılda ise 20 milyara yükseldiğini hatırlatan Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “TÜİK ’e göre, 2015'te çevreyi, havayı, toprağı ve iklimi korumak amacıyla yapılan harcamalar 25 milyar 900 milyon lira oldu.

2016’da ise bu rakam 30 milyar liraya yükseldi. Daha temiz bir çevre için harcanan bu paralar bizim vergilerimizden, yani cebimizden çıktı. Bu bilinçsiz tüketim sağlığımız ile beraber ekonomimize de zarar veriyor.

Naylon poşet kullanımının günde 50 milyona çıktı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Atık Yönetmeliği kapsamında 1 Ocak 2018 itibari ile geçerli olacak olan, marketlerde ve mağazalarda naylon poşet kullanımını yasaklayacağı yasal düzenleme, çevremiz, sağlığımız ve ülkemiz için büyük kazanç sağlayacaktır” diye konuştu.

NAYLON POŞETLER
Bendevi Palandöken, “Naylon poşet ya da torbaların kanser gibi hastalıklara yol açtığı bilinmesine karşın, kullanımı son yıllarda hızla arttı. Avrupa ülkeleri arasında kansere en çok harcama yapan ilk 6 ülke içerisinde olmamıza rağmen naylon poşetin uzun vadede kanserin en büyük tetikçilerinden olduğunu unutuyoruz. Vatandaşı artık naylon poşet yerine kese kağıdı, file veya bez çantalar kullanmaya teşvik etmeliyiz” dedi.

Son yıllarda neden kanser vakalarının arttığını hiç kendinize sordunuz mu? Hayatımızda biz istesek de istemesek de önemli bir yer tutan poşetler acaba o kadar masumlar mı? Eskiden poşet yerine, tamamen doğal olan kese kğıtları, bez torba ve file kullanılırdı. Bu sayede insanların yedikleri de içtikleri de sağlıklı kalmaktaydı. Şimdi öyle mi?
Ciddiye alınmadığında insan vücudunda geri dönüşümsüz hasarlar bırakabilen naylon poşetleri, hayatımızdan çıkarmamız -nerdeyse- mümkün değil. Çok ucuza mal edilen bu poşetler, kalitesine göre gerek kullanım anında gerekse bozulma anında, çevreye ve besinler üzerine yapısındaki kimyasallar sayesinde ciddi etkilere sahip. İlaveten bir naylon poşetin doğadan tamamen yok olabilmesi için denizde ise 400 yıl, karada ise 800 yıl kadar bir zaman geçmesi gerekli.

Naylon poşetler ve zararlı etkilerini tüm çıplaklığı ile sizler için araştırdık.


Kanser vakalarındaki artışın en büyük sorumlularından biri naylon poşetlerdir. Isıya veya güneşe maruz kaldıklarında bileşimindeki maddeler çözünerek kansere neden oluyor.
Plastik su şişeleri de kanserojen etkiye sahip. Özellikle su, plastik şişe içinde dondurucuya konduğunda kanserojen etki yapıyor.
Su alırken çabuk kırılan, şekli bozulmuş, güneşe maruz kalmış pet şişelerden uzak durulmalıdır.
Çevre dostu olarak bilinen poşetler dahi “afla toksin” içermektedir. Bu maddenin yiyeceklere teması kanserojen sonuçlar doğurmaktadır.
PVC şişeler sıcak kalıplamayla yapıldığı zaman gaz haline dönüşen uzun zincirli klor bileşikleri sıkışarak şişe içinde kalmaktadır. Klor gazı kanserojen özellik taşır.
Deniz hayvanlarına karşı zehirleyici etkiye sahiptir.
Toprağın en büyük düşmanıdır. Toprağın kısırlaşmasına neden olur.
Çöpten beslenen kara hayvanları veya kuşlar da bu tehlikeden nasibini almaktadır.
Çocuk ve bebek oyuncaklarının çoğu plastik olduğu için onlar, büyük tehdit altındalar. Özellikle bebekler her şeyi ağızlarına götürmeye bayılırlar.
Sağlığımızı korumak için naylon poşetleri mümkün olduğunca kullanmayalım. File ve kumaş çantaları tercih edelim. Poşetteki gıdaları mümkün olan en kısa sürede poşetten çıkaralım. Çünkü, POŞETLER KANSEROJEN MADDE İÇERİYOR.