Domuzdan üretilen katkı maddelerinin birçok ilaçta kullanıldığını ilk olarak Danimarka gazetesi Urban, haberlerinde yer verdi. Aynı haber, bu ülkede Türkçe yayınlanan Haber gazetesinde de okuyucularına duyuruldu. Urban’da yer alan habere göre, üretilen birçok ilâçta domuz derisinden imal edilmiş maddelerin kullanıldığı ve Müslümanların bu ilâçları bilmeden kullandıkları bildirildi. İlâçta en fazla kullanılan katkı maddesinin ise jelâtin olduğu kaydedildi. Danimarka’da göçmenlere danışmanlık yapan kuruluşlarsa bu konuda doktorların hastalarına bilgi vermemesini eleştirdi. Danimarka Tabipler Birliği, hastaların ilâçların nelerden yapıldığını eczaneye sormalarını ya da prospektüsleri okumalarını önerdi.

İlâç sanayicileri, bu konunun tartışılmasını tehlikeli buluyor. Deli dana tehlikesine karşı, son yıllarda birçok ilâçta domuz derisinden imal edilen jelâtinin kullanıldığı belirtiliyor.

Doktorlar, hastalanan Müslümanların bu ilâçları kullanmamasından ve ölümlerle karşılaşılmasından endişe ediyor. Avrupa’da ilâçta olduğu gibi birçok şeker ve tatlı çeşidinde domuz ve helâl kesim uygulanmamış sığırdan elde edilmiş jelâtin ve benzeri katkı maddeleri sıkça kullanılmaktadır. Ürün ambalâjında katkı maddesinin ismi yer alıyor, ancak hangi hayvandan olduğu belirtilmiyor. Danimarka’daki Müslümanlar şimdi bu katkı maddelerinin kullanıldığı ilâçların haram mı, helal mi olduğunu tartışıyor.”

ilaçlarda domuz katkı maddesi ile ilgili görsel sonucu

Problem, yalnız Danimarka’da mı? Hayır! 2 milyar Müslüman’ın yaşadığı dünyanın her tarafında aynı problem var. Türkiye’de daha dehşetlisi var. Burada âlimi uyuyor, hocası uyuyor, doktoru uyuyor, eczacısı uyuyor, düz vatandaşı ise haydi haydi uyuyor. Uyumayanlar ise çok çok azınlıkta kalıyor. Sesleri cılız çıktığı için de yaptırım güçleri olmuyor. 

Ülkemizde Mide rahatsızlığından dolayı doktorunun verdiği Kreon adlı ilacın Prospektüsünü inceleyen bir vatandaş ilacın içinde besinleri sindirmek için bulunan enzimlerin, domuzun pankreas salgı bezlerinden elde edildiğini öğrenince ilacı kullanmayı bıraktı.

İlgili resim

ÜRETİCİ FİRMALARIN BELİRTMESİ GEREKİYOR

Üretici firmaların açıkça ilaç Prospektüsünde ilaç kutularının üstünde hangi hayvanın enzimleri kullanıldığını belirtmesi gerektiğini söyleyen İlaç Dağıtım Merkezi Başkanı Burhan İsen;

“İlaçların enzim karışımı genel de domuzdan yapılıyor. İlaç üretimlerini genel de yurt dışından yapılıyor ve orada da domuzun pankreas salgı bezleri kullanılıyor. Bize düşen görev ilaç dağıtımında her şeye dikkat etmektir. Üretici firma Türkiye’den onayı ve ruhsatı alıyor. Biz de bu ruhsat ve onayların doğrultusunda ilaç dağıtımını yapıyoruz.  Dinimizce domuz tabi ki haramdır” dedi

Yıllar once bir kardeşimizin bu konu ile ilgili gönderdiği yazışmalar üzerine bir yazı yazmıştık. Yazının üzerinden yıllar geçtiği halde aynı yerde durduğumuzu görüyoruz. Bu kardeşimizin gönderdiği yazışmaları yeniden hatırlayalım. 

“My name is Oguz URKER. I am from Turkey. I bought two packet (DAS gesunde PLUS - A- Z Depot ab 50) in Wiesbaden. I read on the packet part of Zutaten, Gelatine. What is the origin of Gelatine. (For example from cattle or pork). I am a muslim. Your reply is important for me. So, I am waiting your reply urgently by -mail. Best regards. Ankara - Turkey.” 

“Dear Mr. Urker, 
We would like to thank you for your mail and the interest you have shown in our product range. Unfortunately we have to tell you, that our product "Das gesunde Plus A-Z Depot-Kapseln ab 50" contains gelatine of pork. Kindest regards, your dm-ServiceCenter Suzana Podsecki” 

ilaçlarda domuz katkı maddesi ile ilgili görsel sonucu

Türkçe tercümesi: 
Oğuz Ürker, “DAS gesunde PLUS - A- Z Depot ab 50” isimli ilacı satın aldığını, paketin üzerindeki içindekiler kısmında Jelatin yazısını okuduğunu, kendisinin bir Müslüman olduğu için jelatinin kökenin ne

olduğunu öğrenmek istediğini bildirmiş. 

Firma görevlisi de gönderdiği cevapta; 

“Ürünlerimize karşı gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Maalesef adı geçen ürünümüz domuz jelatini içermektedir.” demektedir. 

Bugün domuzla olan ilişkimiz sadece jelatinle sınırlı değil maalesef. Kan plazmalarından, ameliyat malzemeleri ve preparatlarına, vitaminlerden çeşitli ilaçlara kadar domuzun karaciğer, pankreas ektsratlarınndan, kıllarına kadar her ecsasından bir madde bulunmakta. 
ilaçlarda domuz katkı maddesi ile ilgili görsel sonucu
Mesela Heparin ilacı çoğu hastaların mutlaka muhatap olduğu bir ilaç. Ameliyatlarda enjeksiyon işlemlerinde uzun zaman yatakta kalan hastalara kanın pıhtılaşmasını engellemek için kullanılan bir ilaç. Heparin ya doğrudan kan damarına verilir ya da deri altına enjekte edilir. Oral olarak kullanılmaz. Evet yaygın olarak çok maksadlı olarak kullanılan bu ilacın kökeni nedir? Saygın ve yaygın olan bir ansiklopediden okuyalım

Pharmaceutical grade heparin is derived from mucosal tissues of slaughtered meat animals such as porcine (pig) intestine or bovine (cow) lung.(wikipedia the free encyclopedia)
Heparinin eczacılıkta kullanılan çeşidi kesilmiş et hayvanlarının mukoza dokularından çıkartılır. Çok yaygın olarak; domuzun barsaklarından veya sığırın akciğerlerinden çıkartılmaktadır.

Bildiğimiz gibi ister domuz olsun, ister İslami usule göre kesilmemiş sığır olsun farkeder mi? Her ikisi de Müslüman için necis ve haram değil mi?

Biz seneler once insane ceninden ilaçlar yapıldığını yazılarımızın birinde bildirmiştik. Bu yazımızı hazırlarken haber portallarına yeni bir haber düştü bunu da sizlerle paylaşmak istedim. Haber şöyle;

İnsan cenininden hap yapıyorlar!
Güney Kore’de gümrük yetkilileri Çin’den gelen ve “insan cenini”nden yapılan hap kaçakçılığının arttığını duyurdu.
Güney Kore’de gümrük yetkilileri cinsel gücü artırdığına inanılan ve fetüs ve ölü bebek ceninininden yapılan hap kaçakçılığının son dönemde çok arttığına dikkat çekti. Hapların, ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceği belirtildi.
İlk belirlendiği Ağustos ayından beri bu hapların ülkeye girişi hızla arttı. Gümrük yetkilileri, şimdiye kadar yolcuların bagajlarının içine saklanan ya da internet yoluyla satışı yapılmak istenilen toplam 35 girişimi ortaya çıkardı.
Hastalığa yol açan organizmaların olduğu hapların, Çin’in Yanji, Qingdao ve Tianjin şehrinde yapıldığı sanılıyor.
Bu hapların ve benzerlerinin aynı yollarla Türkiye’ye girmediğini düşünebilirmiyiz?

Ne acıdır ki ister kendi ülkesinde, isterse yabancı ülkelerde bulunsun, 2 Milyarlık İslam Alemi, halâ gayri Müslimlerin ürettiği domuz jelatin kapsüllü, pancreas ekstraktlı, karaciğer ekstraktlı ilaçları,domuz barsağıdan, sığır akciğerinden elde edilmiş heparini, domuz kılından yapılmıs L-sistainli öksürük ilaçlarını kullanma zorunda bırakılmıştır. Bu insanları yönetmek için işbaşına geçmiş devletlerin yöneticilerinin ve Müslümanların sırtından para kazanan iş adamlarının yüzleri acaba kızarmıyor mu? Bu ümmetin içinde, kendilerini Şuurlu Müslümanlar olarak bilen binlerce Doktor, binlerce Eczacı,iş adamı neredeler? 

Ümmetin büyük çoğunluğu, bu iş çok büyük deyip, uykuda kalmayı tercih ediyor. Bir kısmı da akıllarınca kafalarına uygun bazı hocaların fetvaları ile teselli bulmaya çalışıyor. Mevcut haram ilaçlarla tedaviye fetva bulmak için kafa yoruyorlar da; helal tedavi için helal ilaç oluşturmanın, birileri çıkıncaya kadar, her Müslüman için farz ı ayn olduğunu hiçbiri akıllarına getirmiyor. 

Bu Müslümanların içinde öyle cüretkarları var ki domuzdan elde edilen jelatinin değişime uğradığını bile iddia ederek din adına helalleştirmeye çalışıyorlar. Yakında bunların domuzun haşlanması ile elde edilen et sularını da değişime uğradığını iddia ederek Müslümanlara içirmeye kalkarlarsa sakın şaşmayın. 

Halbuki; Suudi Arabistan Abha Kral Halid Üniversitesi profosörlerinden Sheikh `Abd al-Rahmân al-Jar`î Hocanın bu konudaki fetvası da aynen GİMDES Fıkıh Kurulunun verdiği fetva ile örtüşmektedir.Fetvayı yayınlandığı ingilizce metninden aynen aldık. 

“Gelatine is either halaal or haraam depending upon its origin. 

Here's a fatwa given by Sheikh `Abd al-Rahmân al-Jar`î 

Question: What is the Islamic ruling on gelatine and foods that contain it? 

Answer: Gelatine is a pure protein obtained from animal raw materials containing collagen. It is most often extracted from the bones and skin of cattle and swine. This material dissolves easily in hot water and forms a jelly-like solution or freezes into a transparent jelly. This material is used in meat wrappings, ice creams, dairy products, confectionaries, gum, pasties, cakes, drinks and some medicines. 

The ruling on this material depends on its source. If it is extracted from swine, it is unlawful. 

Gelatine extracted from cattle is lawful if the animals were slaughtered in a lawful manner. 

And Allah knows best.” 

Türkçe tercümesi: 

SORU: Jelatin ve Jelatin içeren gıdalar hakkında İslamın görüşü nedir? 

CEVAP: Jelatin, kollagen içeren hayvani ham maddelerden elde edilen saf proteindir. Jelatin ençok sığır ve domuzun kemik ve derilerinden ekstrakte işlemi ile elde edilir. Jelatin sıcak suda kolayca eritilir ve jel gibi çözelti şeklini alır veya soğutulursa şeffaf jel şeklini alır. Bu malzeme et kaplama maddesi olarak, dondurmalarda, mandıra ürünlerinde, pasta, şekerlemelerde, sakızlarda, unlu ürünlerde, içeceklerde ve bazı ilaçlarda kullanılır. 

Kökenine bağlı olarak bu madde üzerindeki İslamın görüşü; Eğer domuzdan elde edilmişse haramdır. 

Jelatin, sığırdan elde edilmişse Helaldir. Ancak İslami usule uygun kesilmiş olması şartı ile. 

Ve Allah eniyisini bilir

Geştiğimiz yıllarda arka arkaya skandalları patlayan aşılarla ilgili durum maalesef yine eski tas, eski hamam. Müslümanların ürettiği aşılar ortada yok. Kışa doğru gidiyoruz. Başta grip olmak üzere koruma maksatlı aşılar yine gayri müslim ülkelerden gayri müslim firmalardan dünyanın parasını ödeyerek getirtmeye başladık bile…

Daha 2 ay önce GİMDES’in büyük fedakarlıklarla organize ettiği, 14 ülkenin gıdada, tedavide ve kozmetikte Helali araştıran 20 uzmanının katıldığı HELAL GIDA 2012 TÜRKİYE Uluslararası Konferansına gelmekte tembellik gösteren insanlarımız halen şeker hastalarına domuzun pankreasından elde edilen ünsilini kullandırırken, konferansa taa Yeni Zelanda’dan katılan bir Dr. Kardeşimizin HELAL ünsilin ürettiklerinin haberini bu efendiler duymamıştır bile. 

Henüz ülkemize gelmemiş olsa da helal vitamin üretimi yapan firmalar oluşmaya başlamış. 

( purehalalvitamins.com noorvitamins.com ) sitelerinde görüldüğü gibi... 

Biz bu sitemizden yıllardır dilimizin ve gücümüzün yettiği kadar bu açmazları açıklamaya çalıştık. Konunun yetkililerini uyarmaya çalıştık. 

Acaba ne zaman top yekûn uyanacağız? 

Ama biz biz olalım, O güne gelinceye kadar, sağlığımızda, hastalığımızda maillerimizle, fakslarımızla, sözlü ikazlarımızla ilaç firmalarını, eczaneleri, doktorları Sağlık Bakanlığını sürekli sorgulayalım.