Hangi içecekte ne kadar şeker var.

Özellikle içerisinde sıfır şeker olduğu iddia edilen “Sıfır şeker-şekersiz maksimum tat” sloganıyla tanıtılan gazlı içeceklerde küp küp şeker olduğu ortaya çıktı.
Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Reklam Kurulu, 2008 yılında Coca Cola ve Pepsi Cola firmalarının “Sıfır şeker” sloganıyla tanıttıkları içecek reklamlarının yanıltıcı ve aldatıcı olduğu sonucuna vararak reklamların yayınlarının durdurulmasına karar vermişti.
Yurt dışında yapılan araştırmalarda zaten böyle bir durumun olmadığını ortaya koydu.
Yapılan ölçümlerde bir kutu kolada toplam 10 adet, bir litre kolada 17 adet ve 2 litrelik kolada toplam 27 adet şeker bulunuyor.

glikoz şurubu nedir ile ilgili görsel sonucu
Aynı oranlar diğer gazlı içecekler için de geçerli.
Bir kutu Red Bull'da 7 şeker, 1 litrelik ice tea'da 14 şeker, limonata da 16 adet şeker,portakal suyunda 12 adet şeker,Capri sun'da 4.5 şeker, küçük bir gofrette 5.5 adet şeker bulunuyor.

ÜZERİNDE KATKI MADDESİ OLARAK GLİKOZ ŞURUBU YAZAN GIDALARDAN UZAK DURUN

Ülkemizde artık şeker yerine glikoz şurubu kullanılıyor. Ve bu şurup en az 4-5 kat şeker ihtiva ediyor. Özellikle yuklarıda belirtilen içeceklerde çok miktarda bu şuruptan yani tatlandırıcıdan bulunuyor.

Gıda endüstrisindeki büyüme ile hazır gıdalara bağımlılığımız giderek artıyor. Ancak bu gıdalar, albenili ambalajları ve dikkat çekici reklamlarında göründükleri kadar masum olmayabiliyorlar. Şimdi bu gıdaların masumiyetini bozan maddelerden birini, etkilerini öğrendiğinizde hazır gıdalara bakış açınızı değiştirecek olan “glikoz şurubu”nu tanıyalım.

Glikoz şurubu nişastadan elde edilen şurupların genel adıdır. Şurup elde etmek için kullanılan nişasta genellikle mısır, patates ve buğday gibi bitkilerden elde edilir. Ancak bu şurubun elde edilmesinde en fazla mısır nişastası kullanıldığı için bir adı da “mısır şurubu”dur. Glikoz şurubu üretmek için nişasta, bitkilerden çeşitli kimyasal yöntemlerle elde edilir. Elde edilen nişasta ise işlemden geçirilerek glikoz şurubuna dönüştürülür. Nişasta parçalanarak önce glikoza, glikoz da fruktoza dönüştürülür. Ayrıca şurup oluşturulurken nişasta hidrolizine ilave olarak asit ve bazı destekleyici maddeler de kullanılır. Üretilen glikoz şurubunun içerisinde %20 oranında glikoz, %80 oranında da fruktoz bulunur.

Fruktoz, glikoza göre daha güçlü bir tatlandırıcıdır. Bu özelliği fruktozun şekere göre çok daha az kullanılmasının tatlandırmada yeterli olmasını sağlıyor. Glikoz şurubunun yüksek miktarda fruktoz içermesi daha fazla tatlandırma sağladığından tatlandırma maliyeti düşer ve maliyeti daha yüksek şeker pancarından yapılan şekere olan bağımlılık ortadan kalkar. Bu şekilde glikoz şurubu gıda sanayisi için biçilmiş kaftan haline gelir.

Tüketici, sadece tadına bakarak besinin içerisinde şeker mi yoksa glikoz şurubu mu kullanıldığını anlayamaz. Tüketici için bunu anlamanın tek yolu ürün ambalajında bunun belirtilmiş olmasıdır. Peki, ambalajlı olarak satılan, özellikle tatlı gıdaların içinde kullanılan glikoz şurubunun insan sağlığına nasıl etkileri bulunmakta?

Glikoz şurubunun %80’ini oluşturan fruktoz, yağa en hızlı şekilde dönüşen şeker çeşididir. Glikoz şurubunun fazla tüketimi vücut şeker dengesini bozar, astım ve multisikleroz gibi hastalıklara sebep olur, böbreklerde taş oluşumuna neden olur ve Alzheimer hastalığı riskini arttırır. Ayrıca diyabete, karaciğer yağlanmasına, koroner kalp hastalıklarına, obeziteye, hormonal dengesizliklere, trigliseridin aşırı yükselmesine ve yüksek tansiyona neden olduğu bilinmektedir. Glikoz şurubunun kanserli hücreleri beslemesinden dolayı uzun vadede kansere yakalanma riskini arttırdığı ortaya konmuştur.