Bu yıl işletmelerde staj eğitimi alan öğrencilere ödenmesi gereken ücretler eşitlendi.

Bu yıl tüm öğrencilerin 421,21 liranın altında maaş alamayacakları belirtildi. Yaz ayları ile birlikte işletmelerde staj eğitimi alan öğrencilerin staj eğitim dönemi de başlamış oldu. Eskiden beri stajyer öğrencilerin ne maaş alacakları belirsiz olmakla birlikte tartışma konusuydu. Bu husustaki farklılıkları gidermek adına hazırlanan düzenleme yürürlüğe girdi. Ayrıca uygulamadaki usul ve esaslar da düzenlendi.

ÜCRET FAZLA OLABİLİR
Sabah'ın haberine göre işletmelerin öğrencilere vereceği ücretlerin alt sınırları da yasa ile belirlendi. Öğrencilere asgari ücretin net tutarının; yirmi ve üzerinde personel çalıştıran işyerlerinde yüzde 30'undan (421.21 TL) yirmiden az personel çalıştıran işyerlerinde yüzde 15'inden (210.60 TL), aday çırak ve çırağa asgari ücretin yüzde 30'undan (421.21 TL) aşağı ücret ödenemiyor. Bunun üstünde ücret ödemek ise serbest. Öğrencilerin sigorta primleri ise eğitim kurumlarının bütçesinden karşılanıyor.

2017'de ise personel sayısına göre ücret uygulaması kaldırıldı. Tüm öğrenciler bu yıl en az asgari ücretin yüzde 30'undan (421.21 TL) az maaş alamayacak. Ödenebilecek en az ücretin; yirmiden az personel çalıştıran işletmeler için üçte ikisi, yirmi ve üzerinde personel çalıştıran işletmeler için üçte biri, devlet katkısı olarak ödenecek.

İŞLETMELER NE YAPACAK?

İşletmeler öğrencilerin ücretlerini her ayın onuncu gününe kadar öğrencilerin banka hesabına yatıracak. Devlet katkısı ise her ayın 25'ine kadar ilgili işletmenin okul müdürlüklerine bildirdiği banka hesabına aktarılacak.

Öğrencilere ödenecek ücretlerden vergi dahil hiçbir kesinti yapılamayacak. Devamsızlık yapan öğrencilerin maaşından bu günler kesilecek.