DEPREM NEDİR NEDEN OLUŞUR? - DEPREMDEN NASIL KORUNURUZ?

Deprem olduğunda herkesin kendini koruması gerekir. Her şeyden önce deprem anında sakin olmaya çalışın. Kapalı bir alandaysanız camlardan ve üzerinize düşebilecek, dökülebilecek eşyalardan uzak bir yere sığının. Dışarıdaysanız binalardan telefon ve elektrik direklerinden uzak durun. Yoldaysanız, yeraltı geçitlerinden uzak durun, köprülere yaklaşmayın. Ve en önemlisi; başınızı ve boynunuzu koruyun. Eğilin, kapanın ve tutunun.

DEPREM NEDİR?
Yerkabuğu içindeki kırılmalar nedeniyle ani olarak ortaya çıkan titreşimlerin dalgalar halinde yayılarak geçtikleri ortamları ve yeryüzeyini sarsma olayına "DEPREM" denir.
Deprem, insanın hareketsiz kabul ettiği ve güvenle ayağını bastığı toprağın da oynayacağını ve üzerinde bulunan tüm yapılarında hasar görüp, can kaybına uğrayacak şekilde yıkılabileceklerini gösteren bir doğa olayıdır.
Depremin nasıl oluştuğunu, deprem dalgalarının yeryuvarı içinde ne şekilde yayıldıklarını, ölçü aletleri ve yöntemlerini, kayıtların değerlendirilmesini ve deprem ile ilgili diğer konuları inceleyen bilim dalına "SİSMOLOJİ" denir.

DEPREM ANINDA EĞER EVDEYSENİZ:

Hemen pencere ve camlardan uzak sağlam bir masa veya mobilyanın yanına eğilin, kapanın ve tutunun. Özellikle koltuk yanı gibi sağlam eşyaların yanına eğilin ya da yan yatın, başınızı ve boynunuzu daha önce gördüğümüz gibi kapanarak koruyun ve tutunun. Salonda, kitaplık ve kitaplar üzerinize düşebilir. Müzik seti ve televizyon düşebilir. Uzak durmanız gereken bu gibi eşyaları önceden sabitleyin. Deprem sırasında yatağınızda uyuyorsanız, hemen yatağın yanına inin, eğilin, kapanın ve sağlam bir yere tutunun. Depremden sonra soba, kalorifer, ocak ve televizyon gibi aletleri kapatın. Kapatamıyorsanız aile büyüklerine hatırlatın.
Eğer deprem anında evdeyseniz

DEPREM ANINDA EĞER OKULDAYSANIZ:

Hemen sıranızın yanına ya da sıraların arasına eğilin, kapanın ve tutunun. Başınızı ve boynunuzu ellerinizle ya da yumuşak bulduğunuz bir şeyle koruyun. Yüzünüzü pencere ve camlardan uzak tutun.
Deprem anında okuldaysanız

DEPREM ANINDA EĞER KORİDORDAYDANIZ:

Yakınınızda masa ve sıra yoksa, bir duvarın yanına eğilin ve kapanın.

DEPREM ANINDA EĞER KÜTÜPHANEDEYSENİZ:

Kitapların üzerinize düşmeyeceği bir yere ve pencerelerden uzak bir yerde eğilin, kapanın ve tutunun. Okul ve sınıf deprem planınızı arkadaşlarınız ve öğretmenlerinizle birlikte oluşturun. Bu planı uygulayarak tartışın. Deprem bittikten sonra ne yapacağınız konusunda öğretmeninizi dinleyin.

DEPREM ANINDA EĞER AÇIK HAVADAYSANIZ:

Pencerelerden, binalardan, elektrik tellerinden uzak ve boş bir noktaya doğru gitmeye çalışın. Eğer gidemiyorsanız, binalardan uzak bir yerde eğilin, kapanarak başınızı ve boynunuzu koruyun. Çocuk bahçesinde kaydırak, tahterevalli, salıncak gibi oyun araçlarından uzaklaşın.

DEPREM ANINDA EĞER ARABADAYSANIZ:

Şoföre; direk, alt-üst geçit ve köprülerden uzak bir yerde durmasını söyleyin ve arabayı terketmeyin. Sakin olun, panik yapmayın. Böyle davranmanız çevrenizdekilerin de sakinleşmesini sağlayacaktır.

DEPREM ANINDA EĞER MARKET YA DA ALIŞVERİŞ MERKEZLERİNDEYSENİZ:

Panik yapmayın. Büyük kolonlardan, raflardan ve dolaplardan uzak durun. Yangın çıkışlarına, merdivenlere ve yürüyen merdivenlere ve asansörlere koşmayın. Anonsları dinleyin, mağaza güvenlik personelinin uyarılarını yerine getirin. Satın aldığınız eşyaları bırakın. Tezgah yanlarına eğilin, kapanın ve tutunun.
Eğer bir alışveriş merkezindeyseniz

DEPREM ANINDA EĞER TİYATRO YA DA SİNEMADAYSANIZ:

Sakin olun. Yetkililerin anonslarını bekleyin. Kapılara koşmayın. Sıraların arasına eğilin, başınızı korumak için kapanın, uygun bir yer varsa tutunun. Eğer üzerimize düşecek bir şey varsa (tavanda sallanan avize gibi) başka bir yere geçin.
Eğer deprem anında sinema ya da tiyatrodaysanız