Alerjik rahatsızlıklardan kansere kadar birçok hastalığa neden olan D vitamini eksikliğini dünyada birçok insan yaşıyor. Peki D vitamini eksikliği olanlar ne yapmalı?

Dünya genelinde yapılan araştırmalara göre, D vitamini eksikliğinde ilk sırada, %90 gibi büyük bir rakamla Kanada geliyor. Kanada’yı, %60’la Amerika ve %55 ile Avrupa ortalaması takip ediyor. Bazı araştırmalara göre, Türkiye’nin %70’i de D vitamini eksikliği yaşıyor. 

 

Kemiklerin Güçlü Olması İçin D vitamini Gerekir!

D vitamininin başlıca görevi gıdalar yoluyla alınan kalsiyum ve fosforun işlenmesidir. Kalsiyum ve fosfor kemik sağlığı için son derece önemli minerallerdir. Dolayısıyla D vitamini için öncelikli olarak kemik sağlığının korunması için önemli bir vitamin diyebiliriz.

Kemiklerin güçlü olması için D vitaminine ihtiyacımız var ancak D vitamini eksikliğinde sadece kemiklerimiz zayıflamıyor. Uzun süreli D vitamini eksikliğinin meme kanseri, kolon kanseri, pankreas kanseri, kalp hastalıkları, depresyon gibi pek çok ciddi hastalığı tetiklediği biliniyor.

 

D Vitamini Eksikliğinde Meydana Gelen Hastalıklar Nelerdir?

D vitamininin vücudumuz için oldukça faydalı etkileri vardır. Bunlar kemik sağlığını güçlendirmek, kas gelişimini sağlamak ve yüksek kan basıncını düşürmek olarak ifade edilir. Ayrıca doku sertleşmesi rahatsızlığını da azalttığı bilinmektedir. Ek olarak bu durumun tam tersi yani D vitamininin eksikliği de vücuda zararlıdır. Vücut sağlığınızı düşürücü etkiler yapar. D vitamini eksikliğinde kemik ağrıları artar, kas zayıflıkları meydana gelir, depresyon ihtimalleri yükselir ve kan basıncında yükselmeler olur.

Kişilik bölünmesi: Akıl sağlığının bozulması ile meydana gelen bir durumdur. Yapılan nörolojik araştırmalara göre D vitamini eksikliği olan olgun kişilerde alzheimer benzeri belirtiler meydana gelir. Bunlar düşünme de, davranışlarda ve hafızada çeşitli negatif etkiler olarak gözlenmektedir.

Prostat Kanseri: D vitamini eksikliğinde meydana gelen hastalıklardan biri de prostat kanseridir. 40-79 yaşları arasındaki 667 erkek üzerinde yapılan birtakım araştırmalara göre D vitamini eksikliğinde kan seviyesinde düşmeler ve buna bağlı olarak prostat kanserinin daha rahat gelişebildiği gözlenmiştir.

Şizofreni: D vitamini eksikliği olan kişilerde, D vitamini eksikliği bulunmayan kişilere göre şizofreni hastalığının görülmesi ihtimali çok daha fazladır.

Kalp Hastalıkları: Yapılan birtakım araştırmalar sonucu D vitamini eksikliği görülen kişilerde aynı zamanda kalp hastalıklarında da artış olduğu belirlenmiştir. D vitamini eksikliğinde artan kan basıncı, arterlere daha fazla baskı yapacak ve bu durumun sonucu olarak koroner kalp hastalıkları gelişme olanağı bulacaktır.

D VİTAMİNİ EKSİKLĞİNİ ÖNLEMEK İÇİN NE YAPMALIYIZ?

• Yaz mevsiminde mümkün olduğunca D vitamini depolanmalı. 

• Deride D vitamini sentezleyen güneş ışınlarının doğrudan cilde temas etmesi sağlanmalı. 

• Güneş ışınlarını, pencere, araba camı ve giysiler engellediği için her gün saat 11:00 ile 15:00 arasında, 20-25 dakika dışarıda güneş kremsiz yüz ve ellerin güneş görmesini sağlamalı. 

• D vitamini açısından zengin olan somon, sardalya, uskumru, ringo, lüfer, ton balığı gibi yağlı balıkları tüketmeli. 

• D vitamini takviyesi almalı. 

• D vitamini eksikliği olup olmadığını anlamak için en az yılda bir kez test yaptırılmalı. 

D Vitaminin bulunduğu gıdalar

*Yağlı balıklarda(somon, karides, uskumru),

*Yumurta sarısı

*Tereyağı

*Karaciğer

*Peynir

*Süt ve süt ürünleri 

*Mantar

*Kakao