CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN YÖK'E HAKLI ÇIKIŞ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde, İslam Dünyası Yükseköğretim Alanının Oluşturulması Toplantısı'nın açılış oturumunda konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Yardımcı doçentliğin kaldırılmasını önerdi.

EN BÜYÜK GÖREV ÜNİVERSİTELERİMİZE DÜŞÜYOR

Soran, sorgulayan bir nesil yetiştirmekte gereken başarıyı gösteremediğimizde, ortaya geçici heveslerin peşinde koşan bir nesil çıkıyor. Bu bakımdan en büyük görev üniversitelerimize düşüyor.

Erdoğan konuşmasında YÖK'e çağrıda bulunarak "yardımcı doçentliğin" gözden geçirilmesini ve gerekirse kaldırılmasını talep etti.

Üniversitelerimiz arasında tecrübe paylaşımını ve öğrenci hareketliliğini artırmamız gerekiyor. YÖK Başkanımızdan 'Mevlana' programını 'Erasmus' benzeri bir program haline dönüştürmesini rica ediyorum. Değişim programının sadece bununla sınırlı kalmaması ve ortak diploma programlarının da devreye alınması şarttır. Hala YÖK'ün 250'ye aşkın ortak diploma programı bulunuyor. YÖK Başkanımızdan ricam, en az 15 üniversitemizin, lisans, yüksek lisans ve doktorada ortak diploma çalışmasını başlatmasıdır.

YÖK'E YARDIMCI DOÇENTLİK ÇAĞRISI

Allah aşkına şu yardımcı doçentlik olayı nedir ya, bunu gözden geçirin. Dünyanın kaç yerinde var bunu da söyleyin. Pek görmüyorum. Bunu birileri birilerini oyalamak için yapmışlar. Bizim hocalara ihtiyacımız var.

En parlak beyinlerimizi Batılı eğitim kurumlarına kaptırıyoruz. Gençlerimiz giderek artan oranda Batı'ya yöneliyor.

DİL SINAVI ANADOLU ÇOCUKLARINA ENGEL OLUYOR

Cumhrubaşkanımızın dile getirmediği ancak birçok eğitimcinin karşı çıktığı bir hususu dile getirmek istiyoruz. YÖK bu konuyu masaya yatırması gerekir.

Üniversitelerde ÖĞRETİM ELEMANI OLMAK İÇİN AKADEMİSYEN SEÇİMİNDE BARAJ OLARAK KONULAN DİL SINAVI BARAJI kaldırılmalıdır. Anadolu çocuklarının önünü kesmek için konulan SINAVI GEÇENİN bile itiraz ettiği DİL konusunununda gözden geçirilmesi elzemdir. Çünkü şu an YÖK dil sınavını kazanan adayların dil öğrenemediği sadece belli kalıpları ezberleyerek barajı geçtiği ayrıca öğrendiği dili hayatta kullanamadığı ve birkaç sene sonra ezberlediği kalıpları unuttuğu tespit edilmiştir.

Bunun yerine akademisyen seçiminde daha objektif kriterler ilmi ölçütler getirilmelidir.