Son dakika...

Cumhurbaşkanı Erdoğan: TEOG işi zorlaştırıyor, TEOG'un kaldırılması lazım

İllerde liseye yerleşemeyi kaosa dönüştüren, birçok öğrencinin okul bulamamaasına,farklı uzak okullarda okumasına sebep olan TEOG liseye geçiş sınavına cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tavır koydu.

TEOG sınavlarına yönelik Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan önemli açıklama geldi. Atv canlı yayınına katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, TEOG sınavlarının kaldırılması gerektiğini ifade etti. cumhurbaşkanı, "Biz TEOG'la mı geldik? Ne TEOG vardı, ne bir şey vardı. Okursun, sene içinde notların bellidir, bu notlarınla beraber yürürsün. Gelirsin üniversite sırasına, orada da girersin üniversite imtihanlarına. Üniversite imtihanında da sosyalde, sayısalda başarı durumun neyse bu başarıya göre girmen gereken yer nereyse girersin.Bunun kararını verecek olan hükümettir. Bu ülkenin Cumhurbaşkanı olarak Bakanıma, Başbakanıma bir kere söylerim olur
biter. Ama ben Sayın Bakan'a söyledim, yarın zaten Sayın Başbakanımızla burada görüşmem var, kendisiyle bunu paylaşacağım. Bak böyle böyle. Hafta başı bu böyle başlamış veya önümüzdeki hafta devam edecek, bu konuda artık kararı kesinlikle süratle alalım Başbakanım, bunlardan kurtaralım bu ülkeyi. Biz artık böyle ilkel bir durumda değiliz, o geçmişte kaldı, neler çekti bu ülke yetti artık." dedi

BU açıklama ile yeniden eski mahalle okuluna dönülecek. Ortaokuldan itibaren öğrenci yarış atı olmaktan kurtulacak. her öğrenci mahallesinde bulunan liseye gidecek. okul bulmak için kapı kapı dolaşmaktan kurtulacak.

 Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu açıklamaları sonrası tüm gözler Milli Eğitim Bakanlığı'na (MEB) çevrildi.

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaptığı TEOG açıklaması

“TEOG olayını istemiyorum ve yanlış buluyorum ”Eğitim alanında yapılan çalışmaları anlatan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Eski görüntüde sınıflardan başlarsak, benim sınıfım 75 kişiydi. Fakat aynı dönemde 100’ün üzerinde sınıf mevcutları da vardı. Burada tabi görüldüğü gibi bir kimse kitabını kimse defterini ve kitabını alamıyordu. Hep ikinci el alıyorlardı. Biz ilk geldiğimizde 6 sıfır atarak başladık. İkinci el kitap niye olsun dedik.

Bizler okullar başlarken öğrencilerin kitapların ücretsiz olarak koyduk. Şu anda öğrenciler birinci hamur kağıt kitaplarını alıyorlar. Şu anda genç nesil o çileleri anne ve babalarına bir sorsalar, ’size kitap vermiyorlar mıydı’ diye sorsalar. Kırtasiyecilerden biz defter kalem almaktan zorlanırdık. Hepsi karaborsaydı şimdi öyle bir şey yok. Ülke her düzeyde refah düzeye geldi. Bu dönemde 70 bin derslik 15 seneye sığdırdık.

Şu anda Türkiye de 20 kişilik sınıflar var. Eğitimi biz birinci sıraya çıkardık. Yatırımlar gerekiyordu, ona başladık. Öğretmenle alımlarını bir numaraya koyduk. Ciddi sayıda öğretmen alımı yaptık. Daha da artıracağız. Okullarımızda boş ders olmasın diye çalışmalarımız Milli Eğitim Bakanlığımızla yapıyorlar. Şu anda Milli Eğitim’de eksiklerimiz var aşacağız. Eksiklerden bir tanesini bugün arkadaşlarım söyledi.