Sınavlar konusunda sular durulmak bilmiyor.

YÖK, ortaya öyle bir sınav sistemi koydu ki, itiraz etmeyen kalmadı.

YÖK'ün önceki hafta açıkladığı YKS'de özellikle sosyal bilimler sorularının çıkarılması eleştirilere yol açmıştı. YÖK, bunun üzerine, ikinci sınava geçiş için 180 barajını kaldırmış ve iki sınavın ortalamasında 180 puanının yeterli olacağını açıklamıştı. Ayrıca Eşit Ağırlık öğrencileri için tarih ve felsefe soruları getirmişti. Ancak YÖK'ün tüm öğrenciler için tek bir kitapçık içinde 160 soru soracağını ve soru başına düşen süreyi uzatarak her sorunun da değerinin eşit olduğunu açıklaması, sayısalcılara avantaj, sözelcilere dezavantaj yorumlarına sebep oldu. Geçen yıla göre bir sözel öğrencisi yeni sınavda aynı başarıyı gösterse bile yaklaşık 100 bin kişi geriye düşme riskini taşıyor. Yeni sistem Meslek Teknik Liseleri, İmam Hatip Liseleri ve Sosyal Bilimler Lisesi ve tüm sözel öğrencilerine mağduriyet yaşatabileceği şeklinde değerlendiriliyor. Ayrıca sınavın ilk oturumunda sadece Türkçe ve matematik sorulması, öğrencilerin tarih, din, felsefe gibi temel sosyal bilimler alanında tek bir soru dahi yapmadan tıp ve mühendislik alanlarını kazanabilecek olması da eleştiriler arasında yer alıyor.

Kamuoyunda tartışmalar artınca sorunlara üstelik çare üretilmeyince Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yakından takip etttiği sınavlara yeniden müdahale etmek zorunda kaldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, YÖK ve eğitim danışmanlarına talimat verdi: Hiçbir genç mağdur edilmesin. Sosyal bilimler dezavantaja yol açmasın, mesleki eğitim cazibesini korusun, temel bilimlere ilgi teşvik edilsin.

Sosyal derslerin değerinin azaltılması büyük tepki toplamıştı. Tarih ve coğrafya dersleri, ile fen dersleri ilk sınava eklenebilir.

Aceleye getirilerek yapılan sistemlerin hiç birisi kalıcı olmuyor.

Üniversiteye giriş sistemi de bu yüzden dikiş tutmuyor.

Görünen o ki, üzerinde daha uzun süre değişiklikler yapılacak.

Şikayetler öylesine çoktu ki, Ankara’ya kadar ulaşmış.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kurmaylarını toplayıp, sistemi inceletmiş ve 4 konuda YÖK’e direktif vermiş.

Sabah’ın manşetine göre, bu 4 konu şöyle:

1.Hiç bir genç mağdur edilmesin! (Bu nasıl olacak çok merak ettim!)

2. Sosyal Bilimler dezavantaja yol açmasın. (Bu konuda çok haklı ama nasıl olacak?)

3. Mesleki eğitim cazibesini korusun. (Mesleki eğitim cazip bir tarafı kalmamıştı, yerle bir oldu. Yeniden ayağa kalkması için çok köklü reformlar şart)

4. Temel Bilimler teşvik edilsin (Çok önemli bir konu ama bunu kim nasıl yapacak? YÖK mü? Güldürmeyin)

Haydi hayırlısı diyelim.

Sınavların açıklandığı anda, bu sistemin üçte birinin hemen, kalanın da birkaç yıl içinde tümüyle değişeceğini söylediğim de, yine abartıyorsun diyenler oldu ama işte sonuç ortada!

Abbas Güçlü/Eğitim Ajansı