Değerli ziyaretçimiz, İslam dininde çorapla yatmanın hiçbir mahsuru yoktur. Fakat çorabın temiz olması şartı vardır ve bu konu İslam dininde uyku adabı konusuna girmektedir.

 

Yatma adabı bahsinde, kişinin Çorap veya üzerindeki kıyafetlerle yatmaması tavsiye edilmektedir. Eğer kişi üşüyorsa, çorabıyla veya kıyafetiyle, mest ayakkabısıyla da yatabilir. Bu durum İslam dininde haram yada günah olmamaktadır. Kişinin Çorabıyla yatağa girip uyumasının dinimizce bir sakıncası olmamaktadır.

Ancak çoraplı yatmanın bazı zararları görüldüğü için sağlıklı olan çorabı çıkarıp yatağa girmektir.

Çorap ayagimizi soğuktan koruyan bir cesit giysidir. Avret mahallini kapamak icin giyilen giyisiler farzdir fakat sırf soğuktan dolayı giyilenler ise mübahtır. Yani yapılmasında sevap, yapılmamasında ise günah olmayan seydir. Çorapta bunlardan birisidir. Gunduz giyidigimiz gibi gecede ihtiyac olması halinde giyilir. Gece giyilmez söylentisi (Allahu A`lem) gündüz kullandigimiz çorapların altına herhangi birseyin takılıp kalması veya bulaşması ihtimalinin büyük olması sebebi ile söylenmiş olabilir. Zaten bu sebepten dolayıdırki gündüz kullandığımız elbise ilede yatağa yatmak sakıncaldır.

 

Çorapla yatmak, çorap lastiklerinin uzun süre baskısı sonucu 'periferik' dolaşımı olumsuz etkiler, yani o bölgedeki kan dolaşımını bozar.

Çorapla yatmak, çorap lastiklerinin uzun süre baskısı sonucu periferik dolaşımı olumsuz etkilediği gibi deride mantar enfeksiyonlarına da sebep olabiliyor.

Kan dolaşımının bozulması ayakta morarmalara, derinin kurumasına ve uzun vadede tırnaklarda şekil bozukluklarına bile neden olabilir.

Ancak önemli olan çorabın, giysinin temiz olmasıdır bu sağlığımız içinde gereklidir. İnsanlar içinde söylenen “çorapla yatan kişi eğer ölürse, pis gider” lafı tümüyle uydurulmuştur ve aslı yoktur.

Sağlığımız açısından doktorların bir kısmı çorapla yatmamanın zararlı olduğunu söylerken, diğer kısmı da Çorapla yatmanın sağlığa zararlı olmadığını söylemektedirler. Çorabıyla yatmasının dinimizce hiçbir sakıncası olmamaktadır.

Özetle,  İslam dininde çorapla yatmanın herhangi bir mahsuru yoktur. Fakat adaba daha uygun olması ve sağlık açısından yapılması gereken en doğru şey çorapsız yatmaktır. Dolayısı ise sizin için vazgeçilmez bir konu değil ise size çorapsız yatmanızı tavsiye ediyoruz.

Çorapla yatağa girmenin zararları

Çorapla yatağa girmek ayrıca terlemeye ve ayakların havasız kalmasına yol açacağından ayakta mantar enfeksiyonlarına sebep olabilir.Çorapla yatmanın ortaya çıkaracağı bir diğer sorun da ayakta çıkabilecek egzamalardır.

Çorapta kalan deterjan artıkları uzun temas sonucu irritan dermatitlere ya da alerjik dermatitlere neden olup ayakta kaşıntı, kızarma, kepeklenme gibi şikayetler yaratabilir, ayrıca deride kurumayla birlikte kaşıntılara neden olabilir. Bu yüzden gece yatarken çorapların çıkartılmasını deri ve ayak sağlığı açısından son derece önemlidir. Ayakkabılar, ayağı terletmeyen, pamuklu çoraplarla giyilmeli, çoraplar sık değiştirilmeli ve yıkandıktan sonra iyi durulanmalıdır.

Çorapta deterjan artıkları kaldığı taktirde kaşıntı yapabilir.Tırnaklar ete batmayacak şekilde düz olarak kesilmeli, hijyenik olmayan aletlerle pedikür yapılmamalı, ayaklar yıkandıktan sonra parmak araları iyice kurulanmalı ve uygun bir kremle ayak kremlenmelidir. Bu faktörlere dikkat edilmezse, ayakta çeşitli ortopedik bozuklukların yanı sıra mantar oluşabilir.Ayak mantarının yanı sıra nasır, egzama, tırnak batması da olası rahatsızlıklardandır.