Fotoğgrafa baktığınızda bunlar her halde bir çöplükten alınmış resimler mi. Hatta çöplükte bile bu kadar yırtık elbise bulunmaz, insan bu elbiseyi mümkün değil giyemez diyebildiğiniz elbiseler şimdi mağaza reyonlarında gençlere sunuluyor.

Lüks kavramı değişiyor, kabul edelim. En lüks markalar bile artık daha ulaşılabilir parçalarla geniş kitleleri hedef alıyor. Lüks ise artık sadece lafta kalan bir olgu. Sokak modası çoktan lüksün önüne geçti. Birçok ünlü mağaza zinciri koleksiyonlarını şekillendirmek için yırtık elbiseleri özellikleri kotları vitrinlerine koymaya başladı.

yırtık kot ile ilgili görsel sonucu

 

 

Bu yılın yeni trendi ise 'yırtık jean'ler! adı altında reklam yapan firmalar işi çığırından çıkarmış durumda.

"Aslında ne kadar yeni denilebilir bu modaya tartışılır tabi ama eğer yırtık kotunuz yoksa ünlü markaların 2009 koleksiyonunda bolca yer tutan yırtık jeanlere bir göz atın, bütçeniz buna el vermiyorsa eski jeanlerinizi yırtmaya başlayın!" diyerek yırtık elbiselerle sokaklar doluyor.

"Sezonun yırtık jean'leri, özellikle de marka olanlar oldukça pahalı olabiliyor. Her trend olduğu gibi bu trendin de bir gün geçeceğini düşünürsek, eskimiş kotlarınızı değerlendirip, onları düzgün bir şekilde yırtarak, moda olan birer parça haline getirebilirsiniz.." denilerek gençlik yırtık modası rüzgarına kapılıyor.

yırtık kot ile ilgili görsel sonucu

Modaya uyacağız diye düştüğünüz duruma bir bakın. Düne kadar ir köşsi yırtılsa dikmeden sokağa çıkılamazken şimdi gençler böyle yırtık elbiseleri moda diye üzerine giyiyor. Manevi buhran yaşayan gençlik ne yapacağını ve ne giyeceğini şaşırmış durumda adeta.

 1970’li yıllarda başlayan, yırtılan ve hasar görmüş kıyafetlerde kullanılan elbise yamaları, bir dönemin modası haline geldi. Özellikle kot pantolonlarda kullanılan yamalar, desen ve şekil bakımından da göz zevkinden ödün vermemekle birlikte, kıyafetin kullanım ömrünü de uzatıyordu. 1990’lı yılların sonuna kadar kullanımı azalarak devam eden kıyafet yamaları, son yıllarda unutulmaya yüz tutar hale geldi

İNTERNETTE KONU HAKKINDA BİR GENCİN PAYLAŞIMI

Milletin beli açık, göbeği açık, ayağında çorabı yok, kaç parmağı var sayabilirsin. Kolu, yakası-paçası açık, baldırı açık, başı açık bunları saymıyorum bile. Çünkü kol, bacak, yaka ve başın çıplak görünmesine alıştık artık. Hatta hızını alamayan pantolonunun her yerini yırtmış o şekilde giyiniyor, teni gözüküyor. Sen kapalı ayakkabının içindeki çorabın küçük deliğini mesele ediniyorsun. Bir de utanıyorsun.
-Baba, pantolonlardaki yırtık bir defa moda. Şimdi gençler öyle giyiniyor. Hatta o şekildeki  yırtık pantolonlar, kotlar sağlamından daha pahalı.
-Oğlum, böyle moda mı olur? Vücut teni gözüküyor. Bunlar utanmıyor mu?
-Baba, moda bu. Bunu kimse ayıplamıyor. Niye utansınlar?
-Oğlum bu işte bir anormallik yok mu? Sen görünmeyen çorabındaki delikten utanıyorsun, onlar enlemesine yırtık kot giymekten utanmıyor. Senin mi utanman lazım, onların mı?
-Baba, o gördüğün moda.
-Oğlum, biz de modaya uyduk. 80'lerde İspanyol paça, şimdilerde dar paça. Hepsi bu. Bu moda dediğin sürekli değişir mi böyle?
-Yıllık değişiyor. Değişen de hep kadınların giyimi.
-O yırtık kotları o insanlar nasıl giyer?
-Dedim ya, moda.
-Vay ben böyle modanın içine tüküreyim. Moda diye diye öne konulan, tezgaha çıkan her şey alınmaz. İnsan kendine yakışanı giyer. Elbise insanın  itibarıdır. Kimse birilerine itibar elbisesi giydirmez. Kişi kendi seçer. Çünkü kıyafet aynı zamanda bir kişiliktir. İnsanın bir çok eksiğini kapatır. Her şeyden önce edeptir edep.
-Sanırım dikkat çekmeye çalışıyorlar.
-Oğlum böyle dikkat çekme mi olur? Dikkat çekmenin başka yolları var. Çıkar 10.kata, atar kendini baş aşağı. İşte sana bir dikkat çekme! Oldu mu şimdi!