Halk arasında "Allah'ın evi" olarak bilinen Cami veya daha doğrusu "Mescid" ler Müslümanların, ortak malı ve kulanım alanıdır. Hiç kimse başka bir kimseyi camiden kovmak, engellemek, kızmak ve bağırmak hakkına sahip değildir. Kur'an okumak, camiyi, cemaat görmek, namaz kılmak için camiye gelen çocukları kovmak ise ayrıca büyük vebaldir.

Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem: 'Sizin en hayırlınız, Kur'an'ı öğrenen ve öğretendir.'(1) Kur'an okumak için camiye gelenleri kovmak, konuşuyorlar diye onları azarlamak dinen hiç hoş değildir. Mazeret olarak ileri sürülen "Huzurlu bir ibadet yapamıyorum" "Konuşmaları dikkatimi dağıtıyor" demeleri ise dinen makul değildir.

Hz. Ali radiyallahu anh ayağına saplanan bir oku çıkarmak için izin istendiğinde: "Namaza başladığımda çıkarmaya çalışın, çünkü Allah huzurunda olduğum zaman hiç bir şey hissetmem."

Mecnun çölde gezerken namaz kılan birisinin önünde geçer, adam; "Namaz kılıyordum neden önümden geçtin" dediğinde "Leyla'nın aşkından seni göremediğim halda, Allah aşkıyla beni nasıl göre bildin?"

Bir gün camide Kur'an okuyan öğrencileri kovan bir haccı ile aramızda gecen konuşma;
-Hacı amca çocukları neden kovuyorsun?
-Hoca yaramazlık yapıyorlar.
-Amma Kur'an da öğreniyorlar, Meleklerin bile onlara hürmeten ayaklarının altına kanatlarını koyduğu halde sen nasıl onları kovar ve de kızabilir sin?
-Ama cami düzen ister?
-Doğru, bu düzen; ibadetin icrasını en iyi biçimde yapmak ve bunun için ilim öğrenmekle mümkün olur eğer kovarsak cami adabı, dini ve kur'anı nerede öğrenecek? Sen Kur'an okumayı dahi bilmiyorsun, Çocuklarda ders alman ve onlara saygı göstermen lazım.
-Ben hacıyım nasıl olur?
-Hac; namaz kılma, oruç tutma gibi, farz bir ibadetin yerine getirme olayıdır,Hac farizasını yerine getiren alim olmuyor ki, hem Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem;

"Hâfızasında Kur'ân'dan hiçbir ezber bulunmayan kişi harab olmuş bir ev gibidir."(2)

Kur'anda “Allah’ın mescitlerinde onun adının anılmasını yasak eden ve onların yıkılması için çalışandan kim daha zalimdir. Böyleleri oralara (eğer girerlerse) ancak korka korka girebilmelidirler. Bunlar için dünyada rezillik, ahirette de büyük bir azap vardır.(3)”

Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem; “Bir kimse güzelce abdest alır, sırf namaz için câmiye giderse, camiye varıncaya kadar atmış olduğu her adıma mukabil bir derece yükselir ve bir günahı silinir.”(4)

Camiye sırf ibadet için gidelim, Kalp kırmayalım, Kur'an okuma konusunda zayıf isek bilen birisinden öğrenmeye çalışalım. Hele camide çocuk ve gençleri görünce sevinelim, çünkü onlar, geleceğin cemaati olmaya adaydırlar. Yaramazlık yaparlarsa dahi hor karşılayalım, bir şey öğreteceksek korkutmadan, azarlamadan ürkütmeden yapmaya çalışalım. Sırf şadırvana su içmek veya tuvalette ihtiyacını gidermek için gelmiş olsa dahi onlara yakınlık gösterelim. Birisinin hidayetine vesile olursak ne mutlu bize.

1-Cin 18
2-Buharî, Fedâilu'l-Kur'an, 21
3-Tirmizî, Sevâbul-Kur'ân 18
4-Bakara 114
5-Ebû Davud, Salât 8