Çocukların parmak üzerinde yürümesinin geçici olabileceği gibi, kalıcı bir hastalığın da belirtisi olabileceğini ifade eden uzmanlar, yürüyüşlerin büyüdükçe tedavi edilmeksizin de kendi kendine düzelebilmektedir.

çocuğum neden parmak ucuyla yürüyor ile ilgili görsel sonucu

Balerin yürüyüşü dediğimiz bu durum 2, hatta 2.5 yaşına kadar normaldir. Yani 2.5 yaşındaki çocuğunuz arada sırada balerin yürüyüşü yapıyorsa, sorun yok. Çünkü bu yaşlar, çocuğun psikomotor becerilerinin geliştiği yaşlardır.

Çocuklarda parmak ucu yürüyüşünün, topuk temasının olmayışının olduğunu ifade eden Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı "Çocuklar genellikle 11-15 ay arasında yürümeye başlarlar. Parmak ucu basarak yürüme durumu yeni yürümeye başlayan çocuklarda sıklıkla görülebilen bir durumdur. Bu çocukların çoğu büyüdükçe normal şekilde yürümeye başlarlar. En geç iki yaşına kadar çocuğun normal yürüyüş düzenine ulaşması beklenir. Çocuk eğer hala düzgün olarak basmıyorsa ortada bir sorun olabilir” dedi.

Parmak ucu yürüyüşü çocuklarda yüzde 7 ile 24 arasında görülmektedir. Yapılan araştırmalar neticesinde yüzde 10 ile 88 arasında pozitif aile hikâyesi bulunduğu tespit edilmiştir. Hastalığın teşhisinin konulması kolay olmakla birlikte, öncelikle çocuklarda parmak uçlarına basarak yürüme durumunda hastalığın asıl nedenin ortaya konulması önemlidir

Bu rahatsızlığın büyük oranla erkek çocuklarda görüldüğüne dikkat çeken  hastalığın tedavi yöntemleri hakkında şu açıklamalarda bulunuldu:

“Bu hastalarda çoğu zaman konservatif tedavi yeterli olabilir. Bu nedenle teşhisi ve tedavisi kalıcı bir sakatlığın önlenmesi açısından çok önem taşımaktadır. Tedavinin programlanmasında parmak uçlarına basmanın ne zamandan beri var olduğu, çocuğun ayak ve ayak bileğindeki şekil bozukluğu ile sertlik derecesi ve çocuğun yaşı en önemli kriterleri oluşturur. Küçük çocuklarda hastalığın önemli bir kısmı idiyopatik olup parmak uçlarında yürüme durumu için gözlemlemek veya sadece egzersiz uygulamaları ile bot - ortez kullanımı yeterli olabilir. Ancak bazı hastalarda ameliyat ile tedavi gerekli olabilir."

çocuğum neden parmak ucuyla yürüyor ile ilgili görsel sonucu

6 YAŞINA KADAR SÜRER
Psikomotor ise çocuğun duyu organlarını, vücudunu nasıl daha dengeli, daha duyarlı tutması gerektiğini hissettirir. Haliyle parmak ucunda yürüyen bir çocuk; parmak ucunu, ayak tabanını algılamaya çalışıyor olabilir, ki bu çok doğaldır. Çünkü bu süreç 5-6 yaşına kadar devam edecektir. Ama gününün yüzde 60'ından fazlasını parmak ucunda yürüyerek geçiriyorsa, gereksiz çığlıklar atıyorsa, ellerini çırparak dolaşıyorsa, takıntı diyebileceğimiz davranışları varsa, ismine istediği zaman tepki verip istemediği zaman vermiyorsa; acilen bir çocuk psikiyatrı ya da çocuk gelişim uzmanı tarafından görülmesinde fayda var.