Kanal 7'de bir Tv programına telefonla katılan bir izleyicinin "Eşimle şiddetli bir şekilde tartıştım. O anda ağzımdan üç kez benden 'boş olasın' lafı çıktı. Ne yapabilirim?" sorusuna Cevat Akşit Hoca oldukça sert bir tepki ile yanıt verdi.

İslam Hukukçusu Prof Dr Cevat Akşit; “Böyle aşık oluyorlar, evleniyorlar. Kimisi de kızı kaçırıyor. Sonra da kafası kızıyor, 9 talakta boşadım diyor. Tam dayak delisi. Bu adam gelsin kimsenin olmadığı yere, bir de sen bana kırılmazdan bir meşe sopası… Güzelce bir döveyim bunu. Böyle denilir mi ya?” sözleriyle kolay boşananlara tepki gösterdi.

Ömer Döngeloğlu ise bu sözlerin ardından telefondaki izleyiciye “Hemen kenarı çekil” sözleriyle esprili bir uyarıda bulundu.

EVLİLİK OYUNCAK MI?

Prof. Dr. Cevat Akşit, kolay boşanmalara tepkisini, “İnsanın aklına hemen boşamak mı gelir? Başka söz yok mu yani? Evlenmek bu kadar oyuncak mı?” sözleriyle sürdürdü. Peygamber Efendimizin ‘Haksız yere eş boşamaktan Arş-ı Alâ silkilir’ sözünü hatırlatan Akşit, haksız yere boşanmanın çok veballi bir günah olduğunu söyledi.

ORADAN KİTABINA UYDURULUR

Prof. Dr. Cevat Akşit, Peygamber Efendimizin, ‘Üç şeyin şakası yoktur. Nikah, boşanma ve köleyi azat etme.’ sözlerini hatırlattı ve bu soruyu şu şekilde cevapladı; “Hanefi fıkhına göre iş bitmiş. İl müftüsüne gitsin. İmam-ı Şafi üçünün birden söylediğini bir sayıyor, oradan kitabına uydurulur.”