Büyüme Hormonu Işığı Sevmiyor

 Ankara Endomer Pediatrik Endokrinoloji Merkezi Başkanı Doç.Dr. Ergun Çetinkaya, çocukları büyüten büyüme hormonunun gece uyurken daha fazla salgılandığını belirterek, “Büyüme hormonunu arttırıcı özelliği olan melatonin hormonunun salınımı engellememek için çocuklarımızın yatak odalarında gece lambalarını yakmamamız ve karanlıkta uyumalarını sağlamamız daha doğru olur” dedi.

 

Gece Karanlıkta Salgılanan Büyüme Hormonu(melatonin)

 

Gece ve karanlıkta salgılanan büyüme hormonu (melatonin)’nun; hücreleri yenileyici, bağışıklık sistemini düzenleyici, vücudun biyolojik ritmini ayarlayıcı, anti-oksidan, yaşlanmayı geciktirici özellikleri vardır.

 

Çocuğunuz en geç saat 22:00 de yatağında uyuyor olmalıdır. Çünkü büyümesine 3 kat daha fazla fayda sağlayan büyüme hormonu (melatonin) salgılanımı bu saatte ve tamamen karanlık bir odada sağlanır. Annelerin: Büyüme hormonu (melatonin)’in görevini tam anlamıyla yapabilmesi ve çocuklarına iyi bir gelişim sağlayabilmeleri için, uyku rutinini iyi oluşturmaları gerekmektedir.

 

 

Büyüme hormonu, yani melatonin üretimi ve salınımı karanlık ile başlar, aydınlık ile sona erer.   23.00- 05.00 saatleri arasında salgılanan melatonin 02.00-04.00 arasında en yüksek değerlerine ulaşır. Aydınlık döneminin uzaması veya aniden ışığa çıkılması melatonin üretimini durdurur. Melatonin hormonunun yeterince salgılanmadığı durumlarda vücut direnci düşer, hücreler yeterince yenilenemez.

 

Not: Eğer ışıksız yatamıyorsanız solgun veya  kırmızı ışık tercih edebilirsiniz.