Burun Tıkanıklığının Nedenleri Nelerdir?
1. Yapısal Nedenler
Yapısal nedenler içerisinde incelenen bozukluklar, genellikle kişinin geçirdiği herhangi bir kaza sonucu oluşmaktadır. Yeni doğan bebeklerin %7'sinde doğum esnasında burun zedelenmesi meydana gelmektedir. Şu bir gerçektir ki, insan, hayatı boyunca en az bir kere burnunu bir yere çarparak zedeler. Bu çarpmalar sonucu oluşan kemik eğriliği gibi yapısal bozukluklar, burun tıkanıklığına neden olur. Ayrıntılı bilgi için "burun kemiği eğriliği" bölümümüzü ziyaret edebilirsiniz.

yapısal nedenler ile ilgili görsel sonucu
2. Enfeksiyon
Normal bir insan, yılda ortalama bir iki kez soğuk algınlığı geçirebilir. Soğuk algınlığı, virüsler tarafından oluşturulan bir hastalıktır. Bazı virüsler çoğunlukla el burun yoluyla bulaşır. Sonuç olarak burun zarları şişer. Diğer taraftan burun zarlarından sıvı salgılanması da artar. Kronik sinüs enfeksiyonları, bu tür rahatsızlıklara en iyi örnektir. Hastalık ağrılı ya da ağrısız olabilir fakat burun tıkanıklığı sürekli vardır. Bazı hastalarda sinüslerde polip denilen yapılar gelişir. Hastalık, alt solunum yollarına da yayılarak; kronik öksürük, bronşit ve astıma neden olabilir.

 

enfeksiyon ile ilgili görsel sonucu
3. Alerji
Alerji, bağışıklık sistemimizin yabancı bir maddeyi (polen, ev tozu akarı, hayvan tüyleri ve bazı besinler) vücudumuz için tehlikeli bir madde gibi algılayarak aşırı reaksiyon göstermesi nedeniyle oluşur. Burunda meydana gelen reaksiyon sonucunda tıkanıklık oluşur. Detaylı bilgi için "alerjik rinit" sayfamızı inceleyebilirsiniz.

alerji ile ilgili görsel sonucu
4. Konka (Burun Eti)
Soluduğumuz havanın ısıtılıp nemlendirilmesinden sorumlu olan burun içi etsi yapılardır. Konkalar, burnun normal işleyişine göre bazen büyüyüp bazen de küçülürler. Ancak burun tıkanıklığı yapacak kadar büyümeleri genellikle alerjik veya iltihabi sebeplere bağlı olarak gelişir.

burun eti ile ilgili görsel sonucu

Burundan rahat nefes alma beynimizden kalbimize, saç telimizden ayak tırnağına kadar her organımız için hayati önem arzeden bir durumdur.Rahat nefes alamamak başağrılarına, sabah yorgun bitkin uyanmaya, gün içinde uyuklamaya meyil oluşturmaya, kronik yorgunluğa sebep olan bir durumdur.
Her iki burun deliğinin gün içerisinde belli aralıklarla tıkanıp açılması normal kabul edilir. Fakat sürekli olan burun tıkanıklıkları, çözülmesi gereken sorunları bize işaret eder.
Burnumuz geçirdiğimiz üst solunum yolu enfeksiyonları, kronik sigara kullanımı, kötü hava koşulları, yada kısa süreli allejik sorunlar nedeniyle tıkalı olabilir. Bu durumda çözüm daha çok burun açıcı spreyler, alerji ilaçları ve burna tuzlu bikarbonatlı su çekilmesi, denize girilmesi gibi basit yollarla çözülmeye çalışılır.
Uzun süreli burun tıkanıklığı olanlarda sebepler genellikle basit kısa operasyonlarla çözülebilecek sorunları düşündürür. Burun kıkırdağı veya kemik eğriliği dediğimiz deviasyon burun tıkanıklığının en sık sebeplerinden birisidir. Burun eti büyümeleri, aynı şekilde kronik burun tıkanıklığı yapan benzer bir sorundur. Kronik sinüzit yıllardan beri olan burun tıkanıklığının bir sebebi olarak karşımıza çıkabilir. Uzun süreli allerjik durumlar kronik burun tıkanıklığının başka bir sebebi olabilir.
Çocuklarda burun tıkanıklıklarının en sık sebepleri ise alerjik sorunlar ve genizeti varlığıdır. Çözüm ise allerji tedavisi ve genizeti operasyonları olabilir.

Burun Tıkanıklığına Doğal Çözümler
* Yarım bardak ılık suya, yarım çay kaşığı tuz atıp, karıştırın. Bu karışımı burnunuza çekin. Tuzlu su, hem tıkanıklığı giderir, hem de sinüslerde oluşan bakterilerin ölmesini sağlar. Tuzlu suyu biraz fazla yapıp, gargara da yapabilirsiniz.
Burun tıkanıklığı için, Doğal Tedavi : Sıcak Havlu Kompresi :
* Yüzünüzü yakmayacak şekilde havluyu ısıtın. Bu sıcak havluyu, günde 3 ya da 5 defa yüzünüzde bekletin. (Ağzınız ve burnunuz açık kalacak şekilde) Sinüzleri gevşetip, rahat nefes alıp vermenizi sağlayacaktır. Hem rahatlayıp, hemde tıkanıklıktan kurtulacaksınız.