Beyin yorgunluğu yaşayan kişiler düşünme zorluğu çekerler. Hatalı karar verirler, işlerini takip edemezler ve kontrol etmede zorluk çekerler. Yaşadıkları olayların etkisi uzun sürer.

Cep telefonları, e-postalar, internetteki sayısız sosyal mecra, trafik gürültüsü, iş yoğunluğu, kalabalık şehir hayatı derken, beyin yorgunluğu pek çok kişi için, şiddeti giderek artan bir problem haline geldi.

Beynim dolu, hiç bir şey düşünemiyorum, ağır stres altındayım, yaşadığım olayların etkisinden kurtulamıyorum, son zamanlarda başarı grafiğim çok düştü, hatalı kararlar alıyorum, işlerimi takip ve kontrol edemiyorum diyorsanız "beyin yorgunluğu" yaşıyor olabilirsiniz…

Beyin Yorgunluğu Nedir?
Beyin yorgunluğu başlı başına bir tür beyin rahatsızlığı olup etkisini çoğu zaman kandiliğinden kaybetmektedir. Çoğu zaman gündelik yaşantıda kendini gösterebilen bu rahatsızlık sık tekrarladığı takdirde bireyin iş ve sosyal aktivitelerinde ciddi anlamda başarısızlıklar yaşamasına yol açabilmektedir. Beyin yorgunluğu rahatsızlığı hakkında birçok araştırmalar gerçekleştirilmiş ve yapılan bu araştırmalar sonucunda toplumların önemli bir kısmında beyin yorgunluğu rahatsızlığının kısa süreli olsa da etkisini gösterdiği gözlemlenmiştir.

Beyin Yorgunluğunun Başlıca Nedenleri Nelerdir?

Beyin yorgunluğunun birçok nedenleri bulunmaktadır. Beyin yorgunluğunun başlıca nedenleri şunlardır;
Kronik stres
İlaçların yüksek dozlarda alınmış olması
Aşırı yorgunluk
Dengesiz beslenme
Kalitesiz uyku
Daha önceden geçirilmiş olunan beyin rahatsızlıkları
Aşırı sinir
Depresyon
Aşırı üzüntü
Anksiyete bozukluğu
Kişilik bozuklukları
Psikolojik travmalar
Suçluluk hissinin yoğun olması
İçe kapanıklık
Sosyal çevreden uzak kalınması
Yalnızlık
Ekonomik sebepler
beyin yorgunluğunun başlıca nedenleridir.

beyin yorgunluğu ile ilgili görsel sonucu

Beyin Yorgunluğu Beraberinde Ne Gibi Olumsuzluklara Yol Açmaktadır?

Beyin yorgunluğu özellikle uzun süreli olduğu taktirde birçok sorunlara da yol açabilmektedir. Beyin yorgunluğu beraberinde yol açtığı olumsuzluklar ise şunlardır;

Beyin sağlığının bozulmasına
İş ve sosyal yaşantının olumsuz etkilenmesine
Psikolojinin bozulmasına
Kısa sürede depresyona yakalanılmasına
Kronik üzüntünün oluşmasına
Asosyal olunmasına
Düşünce sisteminin bozulmasına yol açabilmektedir.

Beyin Yorgunluğundan Uzak Durmanın Yolları Nelerdir?

Uzmanlar beyin yorgunluğunun çoğu zaman bireyin iradesine bağlı olarak ortaya çıkabildiğini belirtmektedirler. Dolaysıyla bu rahatsızlıktan kaçınılması bireyin iradesi ile mümkün olabilmektedir. Beyin yorgunluğundan uzak durmanın başlıca yolları şunlardır;

Stresten uzak durulmalıdır.
Üzüntüden uzak durulmalıdır.
Sosyal ve iş yaşantısında daha aktif olunmalıdır.
Geçmişte yaşanılan olumsuzluklar nedeniyle suçluluk duygusu hissedilmemelidir.
Gündelik olarak gereğinden fazlaca yorunulmamalıdır.
Dengeli beslenilmelidir.
Düzenli ve yeteri kadar uyku alınmalıdır.
Yalnızlık kalmaktan kaçınılmalıdır.

Ne Zaman Doktora Başvurulmalıdır?

Beyin yorgunluğunda vakit kaybedilmeden doktora başvurulmalıdır. Çünkü bu rahatsızlık her ne kadar kendiliğinden geçebilse de sonuçta beyin bölgesinde meydana gelmektedir. Dolaysıyla beyin yorgunluğunun belirtilerinin görülmesi durumunda hemen doktora başvurulmalı ve bu rahatsızlık hakkında duyulan şikayetlerin doktora sunulması gerekmektedir. Beyin yorgunluğu sık tekrar ettiğinde yine hemen doktora başvurulmalıdır.

HANGİ BESİNLER İYİ GELEBİLİR?
 
Fındık, ceviz, badem, çekirdekli kuru üzüm, yeşil sebzeler, böğürtlen, yaban mersini, somon ve sardalye balığı, üzüm suyu, elma, kepekli pirinç ve sıcak kakao beyin yorgunluğuna iyi gelen gıdalardır. Çay ve kahve de beyin yorgunluğuna iyi gelir.

1. Yorgunluk ve halsizlik için şifalı bitkiler: Baharatlar

– Halsizlikten kurtulmak için baharatlardan yararlanılabilir.

– Özellikle sivri biber, yarım fincan karabiber ve kurutulmuş zencefil, kimyon, karanfil, kakule ve tarçın yaprakları karışımı hazırlanabilir. Tüm bu malzemeler tavada ayrı ayrı kızartılır. Ardından bal eklenerek hamur haline getirilir.

– Bu karışım yorgunluğu gidermek için 40 gün boyunca her gün yarım çay kaşığı kadar tüketilir.

2. Yorgunluğa iyi gelen şifalı bitkiler Chai tohumları

– Chai tohumları da yorgunluk belirtilerini azaltmada son derece etkilidir.

– Bir fincan sıcak suya biraz chai tohumu eklenerek tüketildiğinde stres ve yorgunluk belirtilerinde azalma görülür. Aynı zamanda zihin ve bedenin yeniden canlanmasına yardımcı olur.

3. Yorgunluğa iyi gelen bitki çayları: Bitkisel ilaçlar

– Yorgunluk belirtilerini azaltmak için ek takviyelerin dışında bitkisel ilaçlar da son derece etkilidir. Beyin ve vücudun yenilenmesine yardımcı olur.

– Aloe vera jel de yorgunluk belirtilerini azaltmaya yardımcı olan temel çözümlerden biridir. Bir bardak süte iki çay kaşığı tarçın ile biraz aloe vera jel eklenerek tüketilebilir.

– Ayrıca zerdeçal tozu ile alor vera suyu karışımı da yorgunluk belirtilerinden kurtulmak için kullanılan etkili çözümler arasındadır.

4. Yorgunluk egzersizleri

– Yorgunluk ve halsizlik hareket eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir. Bu durumda düzenli fiziksel aktiviteler önerilir. Bu aktiviteler gerilimi rahatlatır, enerjiyi yeniler ve uyku düzenini geri getirir.