Anayasa oylaması öncesi feto konusunda bazı adımların atılması bekleniyordu. Adım Adalet Bakanından geldi. 

OHAL komisyonu kurulduğunu ifade eden Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, meslekten ihraç edilenlerin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi başvuruları konusuna da değindi. Adalet Bakanı AİHM’in karar mekanizmasında da devlette sadakate bakıldığını açıkladı. Bozdağ, AİHM tarafından verilen kararlarda kişilerin devlete olan sadakatine bakıldığını, devletin çalıştığı kamu personellerinde sadakat arama hakkına sahip olduğunu, sadakatinden şüphe edilen kişilerle çalışmama hakkı olduğunu belirtti.

HASSAS MEKANİZMA VAR

Adalet Bakanı Bekiz Bozdağ meslekten ihraçlar konusunda ve göreve iadeler hususunda oluşturulan mekanizmaların hassas olduğunu açıkladı. Kamudan ihraç edilen binlerce kişi olduğunu belirten Bozdağ, devlet hem kendisini hem de milletini korumaktan sorumludur dedi.

Bozdağ açıklamasında Almanya’nın birleşme dönemini işaret etti, Doğu ve Batı Almanya birleştiğinde kamudan 500 bin kişinin atıldığını açıkladı. İHRAÇLAR VE AVRUPA İNSAN HAKLARI MAHKEMESİ 685 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’ye vurgu yapan Bozdağ, ihraç edilenler içerisinde yapılan yanlışlıkların telafisi adına OHAL inceleme komisyonu kurulduğunu, 7 kişilik OHAL komisyonu ve beraberindeki uzman kişilerden oluşacak mekanizma ile gereken kararların alınacağını açıkladı. Komisyon kararı ile göreve iadelerin olmasının önünü açtıklarını belirten Bozdağ, OHAL komisyonu başvurusu reddedilenler ve taleplerine olumlu cevap alamayanlara da yargı yolunun açık olduğunu vurguladı. Meslekten ihraç edilme hususunun devletin bir savunma mekanizması ve gerekli hamlesi olduğunun altını çizen Bozdağ, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından verilen kararlara değindi.

Adalet bakanı Bekir Bozdağ ihraçlar ve AİHM konusunda şu ifadeleri kullandı; “Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi verdiği değişik kararlarda şunu açıkça ifade ediyor; ‘Her devlet çalıştırdığı kişilerde sadakat arar. Devletin bu hakkıdır. Sadakatinden şüphe ettiği veya sadakatsizliği ortaya çıkan kişilerle de çalışmama hakkına sahiptir.’ Şimdi bir şirket için biz bunu söylüyoruz, şirkete ihanet eden birisini kapıya koyuyorlar. Devlete birisi ihanet ettiği zaman, sadakati ortadan kaldıran eylem ve söylemler içine girdiği zaman devlet de bu konuda gereken adımları atmak durumundadır. Atmazsa kendi varlığı için tehdit olur.”