Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Tahran'da gerçekleşen tarihi 3'lü zirve sonrası İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney ile görüştü.

GÖRÜŞME BASINA KAPALI GERÇEKLEŞTİ

Erdoğan, "Suriye" konulu Türkiye-Rusya-İran Üçlü Zirvesi'nin ardından Hamaney ile samimi ortamda bir araya geldi. Hamaney'in ikametgahındaki görüşme basına kapalı gerçekleştirildi.

ERDOĞAN'IN 'ATEŞKES' İTİRAZI ZİRVEYE DAMGA VURDU

Tahran'da Başkan Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin katılımıyla gerçekleşen üçlü zirvenin sonuç bildirgesine Erdoğan'ın yaptığı 'ateşkes' itirazı damga vurmuştu.

İran'ın başkenti Tahran'da düzenlenen Suriye konulu Türkiye-İran-Rusya Üçlü Zirvesi'nin ortak bildirisinde, Türkiye, Rusya ve İran'ın Suriye krizine askeri çözüm getirilemeyeceği ve İdlib'deki durumun Astana mutabakatı çerçevesinde ele alınacağı vurgulanmıştı.

 

Türkiye, İran ve Rusya arasında Tahran’da gerçekleşen üçlü zirve görüşmelerine katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip erdoğan, zirve görüşmesinin ardından İran lideri Ayetullah Hamaney ile bir araya geldi.

İRAN BASININDA DİKKAT ÇEKEN YORUM

Hamaney’in çalışma ofisinde gerçekleşen görüşme İran medyasında geniş yer buldu.

Üçlü zirve görüşmeleri ardından İran lideri Ayetullah Hamaney ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bir araya gelmesi İranlı uzmanlar tarafından görüşmelerin olumlu geçtiğini gösteren önemli bir gelişme olarak değerlendirildi. 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in İran dini lideri ile görüşeceği günler öncesinden açıklanmıştı ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İran lideri ile görüşüp görüşmeyeceği ise görüşme anına kadar netlik kazanmamıştı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün 7 Eylül Cuma günü Tahran’a gelerek İran Cumhurbaşkanı Ruhani ve Vladimir Putin ile ikili görüşme gerçekleştirdikten sonra diğer iki ülkedeki mevkidaşları ile açık kapılarda Suriye’yi değerlendirerek Tahran bildirisi olarak adlandırılan ortak bildiriyi Ruhani ve Putin ile beraber imza attı.