Ülkemizde boşanmalar son sürat artarken bakanlık çözüm arıyor!
Son yıllarda boşanma oranlarında yüksek artışı aileerin dağılmasına, çoçukların sorun  yumağında yaşaması ve büyümesine, farklı farklı olaylara sebep oluyor.

Boşanma nedenleri arasında ise en yüksek oran şiddetli geçimsizlik olarak görülüyor. 126 bir 732 çift bu nedenle boşanmış.

Şiddetli geçimsizliği 200 ile terk, 107 ile zina, 61 ile akıl sağlığı, 36 ile cürüm ve haysiyetsizlik, 31 ile cana kast ve pek fena muamele takip ediyor. 2 bin 466 boşanmada neden bilinmiyor. Bin 280 boşanma ise kategorilerde yer almayan sebeplerden.

Televizyon programları, sanal medya ve kadının yoğun çalışması ile artan boşanmalara çare bulunmaya çalışılıyor.
Evlenen çiftlerin sayısı 2015 yılında 602 bin 982 iken 2016 yılında %1,4 azalarak 594 bin 493 oldu. Kaba evlenme hızı binde 7,5 olarak gerçekleşti. Boşanan çiftlerin sayısı 2015 yılında 131 bin 830 iken 2016 yılında %4,3 azalarak 126 bin 164 oldu. Kaba boşanma hızı binde 1,59 olarak gerçekleşti.
 
Kaba boşanma hızının en yüksek olduğu il, binde 2,63 ile İzmir oldu

Kaba boşanma hızının 2016 yılında en yüksek olduğu il, binde 2,63 ile İzmir oldu. Bu ili binde 2,55 ile Muğla, binde 2,46 ile Antalya izledi. Kaba boşanma hızının en düşük olduğu iller ise binde 0,15 ile Hakkari ve Şırnak oldu. Bu illeri binde 0,23 ile Siirt, binde 0,25 ile Muş izledi.
 
Boşanmaların %39,1’i evliliğin ilk beş yılı içinde gerçekleşti

Boşanmaların 2016 yılında %39,1’i evliliğin ilk 5 yılı, %21’i ise evliliğin 6-10 yılı içinde gerçekleşti.
 
Evlilik süresine göre boşanmalar, 2015-2016

 
Kaba evlenme hızının en yüksek olduğu il, binde 10,19 ile Kilis oldu

Kaba evlenme hızının 2016 yılında en yüksek olduğu il, binde 10,19 ile Kilis oldu. Bu ili binde 8,78 ile Aksaray, binde 8,74 ile Şanlıurfa ve Adıyaman izledi. Kaba evlenme hızının en düşük olduğu il ise binde 5,07 ile Gümüşhane oldu. Bu ili binde 5,51 ile Bayburt, binde 5,59 ile Tunceli izledi.
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca 2018'de evliliğin ilk 5 yılında "geçimsizlik" nedeniyle yaşanan boşanma oranlarının en yüksek olduğu 12 ilde çiftlere verilen evlilik öncesi eğitimler yaygınlaştırılacak
 
 
Bakanlık, boşanma oranı en yüksek 12 il için devrede
LİSTEDE 12 İL VAR. ERZURUM'DA LİSETEDE.
 

Boşanma nedenleri nelerdir?

İslami hayatın terkedilerek kapitalist yaşam tarzının benimsenmesi

Evde İslamın yaşanmamasından kaynaklanan mutsuzluklar

Her çiftin çok mutlu olarak başladıkları evlilik hayatları, malesef her zaman mutlu sonla bitmemektedir. Modern çağda çok daha fazla artan evlilik vakalarının birbirinden farklı neden sonuç ilişkileri bulunmaktadır. Günümüzde hem kadınların hem de erkeklerin daha bilinçlenmeleri, değişen hayat koşulları, hayatımıza giren “sosyal medya” unsuru ve teknoloji kaynakları ve çevresel pek çok faktör artık boşanmaların evlilikler kadar sık görülür bir durum olmasına neden olmuştur.

Konuyla alakalı uzmanların yaptıkları incelemeler ve genel toplum içerisindeki boşanma hususlarına bakıldığında ortaya boşanmaya sebep gösterilecek şu durumlar çıkmıştır;

Evde yaşanan iktidar kavgası : Modern yaşantıya uyum sağlamış kadınlarda görülen erkek egemenliğine karşı çıkma durumu, erkek egemen bir şekilde bu döneme gelebilmiş Türk toplumu erkeğinde negatif bir etki yaratmaktadır. Evde ve genel yaşamda eşit söz hakkına sahip olmak isteyen kadınların genelde bunu kabul ettiremedikleri erkeklerden boşandıkları gözlemlenmiştir.

Çiftlerin ailelerinin ilişkiye karışması : Her iki cinsiyetin de ailesinin evli çiftlerin ilişkisine karışması sonucu bir süre sonra ipler kopmakta ve çiftler ayrılabilmektedir. Aslında çok yanlış ve bencilce olan bu hareketi hem erkek anneleri hem de kadının anneleri hiç çekinmeden yapmaktadırlar. “Bir ilişki içerisinde yaşanan şeyler sadece o kişiyi ilgilendirir” mantığını es geçen anneler, evlatlarının boşanmasına dahi sebep olabilmektedirler.

Aldatma durumu : En çok duyulan ve boşanmalar arasında en çok yer alan sebep aldatmadır. Hem kadının hem de erkeğin ilişki içerisinde bulunduğu insan haricinde çevresindeki karşı cinsi bir seçenek olarak görmeye başlamasından itibaren zaten ilişki resmi olarak bitirilmeden “bitik” hale gelmektedir. Bu sebepten ötürü ağırlık olarak erkeklerin aldattığı gözlemlense de, kadınların da bir şekilde bu yanlışa düşmeye başladıkları kapanan boşanma davalarının sebeplerine göz atıldığında rahatlıkla görülebilmektedir.

Parasal durumlar : Çalışan kadınlar ve çalışmayan kadınların evliliklerinde yaşadıkları sorunlar bambaşka olsa da sonuç yine aynı olarak boşanma kapısına çıkmaktadır. Örnek verilecek olursa; evli kadınların kendi kazandıkları maaşlarını istedikleri gibi harcamak istemelerinin yanında, çalışmayan kadınların da kendi çevrelerindeki kadınlardan geri kalmamak adına sürekli eşlerini parasal konularda sıkıştırmaları bir süre sonra evliliklerde çatırdamalara ve boşanmalara kadar yol açabilmektedir.

Kötü durumlardan bitmesi : İster kadının ister erkeğin, evlilik kurumunu ciddi anlamda bozacak davranışları boşanma kararı almak için en haklı sebeplerdir. Yani alkol bağımlılığı olan bir kadınla veya uyuşturucu bağımlılığı olan bir erkekle evlilik hayatı sürdürebilmek zaten imkansız bir durumdur. Hal böyle olunca da boşanma davalarında bu sebepler gösterildiğinde boşanmak isteyen taraf hangi taraf olursa olsun haklı görülmektedir.

Etiketler: boşanma   azaltmak   için   bakanlık   devrede