MEB Bakanı 3600 ek gösterge için Maliye Bakanını bahane etti

Bakan İsmet Yılmaz'a öğretmenlere 3600 ek gösterge verilmesi talebi sorulması üzerine Yılmaz, Maliye Bakanı Naci Ağbal olur derse hemen harekete geçebiliriz. Ancak maliyeden bu konuda olumlu bir işaret yok” diye yanıtladı.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’a öğretmenlerin ısrarla talep ettiği “öğretmenlere 3 bin 600 ek gösterge verilmesi” talebini sordu. Yılmaz, Aydınlık muhabirinin sorusunu, “Bizim bir milyon öğretmenimiz var. Bu nedenle öğretmenlere 3 bin 600 ek gösterge verilmesi maliyetli bir konu. Ama Maliye Bakanı Naci Ağbal olur derse hemen harekete geçebiliriz. Ancak maliyeden bu konuda olumlu bir işaret yok” diye yanıtladı.

Eğitim-İş Genel Başkanı Mehmet Balık Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın 3 bin 600 ek gösterge ile ilgili yanıtını şöyle değerlendirdi: “Öğretmenler olarak 3 bin 600 ek gösterge için Milli Eğitim Bakanlığına yüz bin imza ile başvurduk. Ama hükümet talebimizi gündemlerine bile almadı. Eğitim çalışanlarının durumu ortada. Yaşam standartları çok düşük. Emekliliklerinde geçim sıkıntısı çekiyorlar. Eşi çalışmayan bir eğitim çalışanı emekli olduğunda çok zor şartlarda yaşamını sürdürebiliyor. Eğitim çalışanlarına 3 bin 600 ek gösterge verilmezse gelecekleri güvencede değil.”

ARTIŞ ÖĞRETMENE NE GETİRECEK?

Ek gösterge rakamları devlet memurlarının hizmet sınıfları, görev türleri ve aylık aldıkları dereceler itibariyle belirleniyor. Eğitim çalışanlarının ekonomik durumlarındaki yetersizliğin kısmen de olsa giderilmesi için ek gösterge rakamlarının yeniden düzenlenmesine gereksinim duyuluyor. Bu nedenle öğretmenler ek göstergelerinin 3 binden 3 bin 600’e çıkarılmasını talep ediyorlar.

Hâlihazırda150 bin öğretmenin, emekli maaşının düşük olması nedeniyle zorunlu giderlerini bile karşılayamama kaygısıyla emekli olamadığı belirtiliyor.

Öğretmenlerin ek gösterge rakamlarının 3 bin 600’e çıkarılması talebinin 2017 Ağustos ayında yapılacak toplu iş sözleşmesi görüşmelerindeki en önemli gündem maddelerinden biri olması bekleniyor. Talep kabul edilirse öğretmenlerin emekli maaşları 600-700 lira kadar, tazminatları da 20 bin lira kadar artacak.